אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוריס לסטר: "ביוליין שווה מיליארד דולר"

מוריס לסטר: "ביוליין שווה מיליארד דולר"

מנכ"ל חברת הביומד מתלהב מתוצאות ניסוי בתרופה לשיפור התפקוד השכלי של חולי סכיזופרניה

24.09.2009, 10:11 | עומר ענבר

ביוליין, חברת פיתוח התרופות שבשליטת טבע ופאן אטלנטיק, הודיעה אתמול כי הוכח בניסוי קליני שתרופת ה־ BL-1020משפרת את התפקוד הקוגניטיבי (שכלי) של חולי סכיזופרניה, וזאת נוסף על פרופיל בטיחות ויעילות חיוביים שעליהם הודיעה החברה בשבוע שעבר. בעקבות ההודעה זינקה מניית ביוליין ב־18.6% במחזור מסחר של 18 מיליון שקל.

התוצאות משמעותיות עבור ביוליין, מכיוון שאין עדיין תרופה בשוק שמסייעת בשיפור התפקוד השכלי של בני אדם. כל התרופות האחרות בשוק מטפלות רק בתסמינים אנטי־פסיכוטיים ומכאן נגזר הפוטנציאל הרב של התרופה, המוערך על ידי מנכ"ל החברה ד"ר מוריס לסטר ב־4.5 מיליארד דולר של מכירות.

גורמים המקורבים לשוק מעריכים כי עד סוף השנה אחת מחברות הפארמה הגדולות בעולם תחתום עם ביוליין על הסכם למסחור התרופה, שבמסגרתו חברת הפארמה תשווק באופן בלעדי את התרופה, ובתמורה תשלם מקדמה של עשרות מיליוני דולרים וכן תשלום של מאות מיליוני דולרים בסיום הניסויים הקליניים, אם יצליחו. כמו כן עתידה ביוליין לקבל תמלוגים דו־ספרתיים עבור המכירות במסגרת הסכם שכזה. נוסף על כך, החברה שתמסחר את המוצר גם תממן את השלב השלישי והיקר ביותר בפיתוח הקליני הנאמד בעשרות מיליוני דולרים.

"בתוך חצי שנה עד תשעה חודשים אני מאמין שנסגור את העסקה למסחור התרופה", אמר אתמול ד"ר מוריס לסטר ל"כלכליסט". "חברות הפארמה הגדולות לא מסתירות את התלהבותן מהמוצר עוד מהשלב שבו הודענו על תוצאות היעילות ופרופיל הבטיחות של התרופה".

מהן ההערכות שלכם בנוגע להיקף ההסכם ופוטנציאל המכירות?

"אני מאמין שנקבל מקדמה של בין 50 ל־70 מיליון דולר ועוד 300 מיליון דולר בסיום השלב הקליני השלישי, שצפוי להיות קצר ולכלול רק ניסוי אחד. אני מאמין שנהנה מתגמולים של בין 11% ל־16% על המכירות כבר ב־2013. לפי ההערכות שלנו, בתוך שלוש עד חמש שנים נוכל להגיע למכירות של יותר מ־4 מיליארד דולר. אני מאמין ששווי השוק של ביוליין הוא מיליארד דולר (שווי השוק של החברה על פי נתוני המסחר אתמול הסתכם ב־293 מיליון שקל - ע"ע), זאת על סמך התוצאות של הניסוי ב־BL-102 וכן בעקבות חתימת ההסכם למסחור של ה־BL-1040, המוצר הראשון שחתמנו עליו הסכם שיווק".

אתם שוקלים להנפיק את החברה בארצות הברית?

"אנחנו לא פוסלים הנפקה בבורסה בארצות הברית. עד עכשיו הבורסה היתה סגורה בפני הנפקות חדשות, אבל אנחנו בהחלט בוחנים את האפשרות.

לפני כחודשיים הודיעה ביוליין על חתימה על הסכם למסחור עם חברת התרופות האמריקאית איקריה עבור ה־BL-1040, מכשיר רפואי שנועד לייצב רקמות לב לאחר התקף לב. היקף ההסכם, אם תנאיו ייענו במלואם, הוא 282 מיליון דולר, אולם חלק גדול מסכום זה עוד רחוק מקופתה של ביוליין. אז נשמעו לא מעט קולות בשוק שטענו כי ביוליין חתמה מהר מדי ובמחיר נמוך מהפוטנציאל שהיה קיים. לסטר מתנגד לטענות אלה: "מכיוון שמדובר במכשיר רפואי ולא בתרופה, מצאנו שותף עסקי שמבין את אופי המוצר, ורוצה ללכת איתנו במסלול לאישור המוצר כמכשיר ולא כתרופה. אני מעריך שמכירות המוצר יגיעו ל־4 מיליארד דולר ב־2015".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות