אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה: בתוך שנתיים עד שלוש צפויה ירידה במחירי הדירות צילום: גלעד קוולרצ'יק

מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה: בתוך שנתיים עד שלוש צפויה ירידה במחירי הדירות

לדברי ד"ר רינה דגני הגאות בשוק הנדל"ן נבעה ממצב רגעי במשק; 15 אלף דירות חדשות שנרכשו יציפו את השוק ויאטו את הציפייה לרווחים ממימוש הנכסים

14.10.2009, 14:57 | דותן לוי

"בחודשים הקרובים ההיסטריה של הרכישה ועליית המחירים אולי תימשך, אולם, בתוך כשנתיים-שלוש, המחירים צפויים לרדת או להישאר כפי שהיו במהלך 2007-2008", כך לדברי רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה ומומחית בתחום הנדל"ן.

מניתוח שנערך לרגל כנס הנדל"ן השנתי של המי"ל עולה, כי העלייה הבלתי צפויה במחירי הדירות התרחשה בישראל לא בשל הביקוש השוטף-הטבעי, אלא בשל מצב רגעי במשק, בו נוצרה כדאיות כלכלית לרכישת דירות. כדאיות זו נבעה משלוש סיבות עיקריות: החשש משוק ההון, הריבית הנמוכה וההרחבה הגדולה של "קבוצות הרכישה", שהבטיחו תשואות גבוהות לרוכשים באמצעותם. מצב זה גרם גם למשקיעים קטנים שהחזיקו כ-200 אלף שקל להיכנס לשוק.

כך, בעוד משקי הבית המובטלים והתושבים הזרים העדיפו להמתין עם רכישת דירות, משקיעים ישראלים רכשו כ-15 אלף דירות במהלך תקופת המשבר. מדובר בדירות שאינן מיועדות למגורים עצמיים, אלא למכירה או להשכרה. רכישות אלה יצרו בשוק ביקוש "לא אמיתי", אולם בכך הם הצילו את שוק הנדל"ן הישראלי מקריסה, מסבירה ד"ר דגני.

בתוך כך, דגני מעריכה, כי הציפייה למימוש רווחים מרכישת דירה בתוך שנתיים שלוש עלולה להיעצר, זאת בשל עודף דירות שייווצר בשוק בתום תקופת הרכישה ההיסטרית האחרונה. אם שוק המגורים היה מתנהל באופן נורמאלי, מחירי הדירות בישראל היו צפויים לרדת לפחות ב-10%, כפי שהם ירדו בעולם, וכפי שצפו לה בשוק הישראלי. הביקוש השוטף היה צורך לפחות כ-15,000 יחידות. לכן מספר העסקאות הכללי במשק במרוצת 2009 היה צריך להסתיים בכ-80,000 בלבד במקום כ-95,000 ב- 2008.

מהנתונים עולים שני תרחישים עיקריים לגבי העתיד: לפי התרחיש הראשון, אם המצב הכלכלי לא ישתפר באופן ניכר והאבטלה תמשיך, ייכנסו לשוק כ-15,000 דירות שאין להם רוכש, השוק יוצף בכ-7,500 דירות המיועדות להשכרה וכ-7,500 דירות המיועדות למכירה. צפויה הצפה של שוק הדירות בכ-8%-10%, ולכן מחיר הדירות ומחירי השכירות ירדו.

לפי התרחיש השני, אם המצב הכלכלי יתאושש והאבטלה תתכווץ למימדים של 2007-2008, כל מי שעצר את הביקוש שלו לדירה יחזור לשוק וירכוש דירה מ"המלאי" שנוצר בידי הרוכשים. גם כאן, במצב של שוק נורמאלי לא צפויה עליית מחירים, כיוון שהשוק יחזור לקדמותו.

דגני אף מעריכה כי מספר העסקאות במשק לא צפוי לגדול בהרבה בשל ההפחתה במספר העולים (למעט המגזר הערבי), ולכן הביקוש לבנייה חדשה יעמוד סביב 30,000 דירות חדשות בשנה, כפי שהיה בכל אחת מ-7 השנים האחרונות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
חשובה הדעה, לא הריאליות שלה
תכל'ס, אין לי מושג מה יקרה בשוק עוד שנתיים שלוש, ואני לא יודעת אם איזשהו מכון מסוגל לצפות את זה, אבל מה שאני כן יודעת זה שעליית המחירים היום בהחלט מושפעת מהפיסרומים היומיומיים (והמאוד מוטים) במדורי הנדל"ן והכלכלה על כל עסקאות הנדל"ן הגדולות ועל כמה שהדירות יקרות. זה יוצר תחושה שאם אתה רוצה דירה אין לך ברירה אלא לשלם את הסכומים האלה וכך הנבואה מגשימה את עצמה. טוב לשמוע שיש גם דעות אחרות שאולי ירגיעו קצת את הלך הרוח בשוק ויעזרו להוריד המחירים. כן ירבו.
17.10.09
14.
שוב אומרים דברי הבל
חברי היקרים שנים שאינכם לומדים מטעויותכם ומטעויות חברכם א. אף אחד לא יכול לדעת מה יהיו המחירים עוד שנתיים ב.אתם חייבים להבין שבאימרה כזו שאתם מוציאים מפיכם אתם פשוט גורמים לקיפאון במשק הנדלן, כי אם ד"ר פלוני זורק אמירה לא חכמה כזו אנשים מאמינים לו ואומרים שעדיף לקנות דירה עוד שנתיים וכולם עוצרים ומחכים אז שלא יעבדו עליכם
יאיר , שרון  |  16.10.09
13.
אפקט העדר
דירה ממוצעת באיזור תל אביב לא צריה לעלות יותר מ 500000 שקל, אתם שואלים למה? כי הדירות פה ישנות ג'יפות , כי המדינה מוקפת אויבים, כי הצפיפות פה נוראית. אז למה המחירים עולים? כי הישראלים/יהודים פועלים כמו עדר כלום קונים אז גם אני אקנה של נפספס של ייגמר שישאר גם לנו... הבועה הזאת חייבת להתפוצץ אין שום קשר הגיוני בין המחירים לבין הדירות. לצורך העניין למה דירה באיזור טוב במיאמי שמקיפה לים בסטנדרט בנייה שרק העשירון העליון יכול להרשות לעצמו בישראל, עולה שליש מדירה מגעילה ומוזנחת בתל אביב? כנראה שמרכז העולם זה פה..
ערן מאור , מרכז  |  15.10.09
לכל התגובות