אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק אנרגיה מצטרפת למכרז להקמת מתקן גז נוזלי צילום: אוראל כהן

דלק אנרגיה מצטרפת למכרז להקמת מתקן גז נוזלי

עלות הקמת המתקן, שעתיד לאחסן את עתודות הגז הנוזלי בישראל, מוערכת ב-350 מיליון שקל; המכרז צפוי להתפרסם בתחילת השנה הבאה

20.10.2009, 18:26 | ליאור גוטמן

דלק אנרגיה, השותפה יחד עם נובל אנרג'י בקידוחי ים תטיס, תמר ודלית, ניגשה למכרז להקמת חוות גז נוזלי – כך מדווחת החברה בהודעה שיצאה לבורסה לניירות ערך. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי למכרז זה ניגשו 6 חברות.

מדובר במתקן שיאחסן את עתודות הגז הנוזלי, שיאפשרו למדינה עצמאות חלקית, נוכח התלות הקיימת בשני ספקי הגז הנוכחיים - EMG, שבבעלות משותפת של יוסי מימן, אנשי עסקים מצריים וממשלת מצריים, וים תטיס, בבעלות נובל אנרג'י ודלק אנרגיה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", מיקומו של המתקן נדון בימים אלו בוועדה מיוחדת שהוקמה לנושא, בה חברים משרדי התשתיות, האוצר והפנים. על פי המסתמן, חלק מאנשי הוועדה תומכים בהקמת המתקן בסמוך למזח של חברת החשמל בחדרה, או בסמוך לנמל אשדוד. הסיבה: מדובר באזור קרוב לקו החוף ובעל מקשר ימי קיים ופעיל, מה שעשוי לחסוך לזכיין עלויות רבות במהלך בניית קווי ההולכה, ובמקביל למנוע הפקעת חלק נוסף מחופי ישראל. יצוין שתכולת המתקן אינה מאפשרת את הצבתו בסמוך לאזורים מיושבים בשל סכנה בטיחותית. התקנת המתקן באזור אשקלון זוכה לעדיפות נמוכה בשלב זה. אפשרות נוספת שעלתה במהלך הדיונים היא להשתמש בכיס הגיאולוגי הטבעי של קידוח ים תטיס כמקום אכסון.

הקמת המתקן נובעת מהחלטת הממשלה מיום 13 במרץ 2008, על פיהן מתקן גיזוז של גז טבעי נוזלי הוא מקור אספקה חיוני עבור המשק הישראלי.

המכרז להקמת המתקן, שיופעל בשיטת BOT - BUILT TRANSFER OPERATE, יוענק לזכיין בודד לתקופה של 25 שנה, בסיומן יעברו מערכת ההולכה והמתקן לרשות המדינה. שלב המיון המוקדם כבר פורסם על ידי האוצר לפני כחודש וחצי. עלות הקמת המתקן נאמדת ב-350 מיליון שקל, והמכרז צפוי להתפרסם ברבעון הראשון בשנה הבאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות