אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"קיים חשש שדן דוד יפרוש ממכרז לידר" צילום: עמית שאבי

"קיים חשש שדן דוד יפרוש ממכרז לידר"

גורם מקורב למכרז: "לא ברור מדוע נציגות בעלי האג"ח אינה מקבלת החלטה". אתמול ביקשה הנציגות משני המתמודדים לשפר את הצעותיהם

27.10.2009, 09:19 | גולן חזני

נציגות בעלי האג"ח של לידר שיגרה אתמול בבוקר לשני המתמודדים במכרז למכירת השליטה בחברה בקשות לשפר את הצעותיהם.

דני ברק כבר שיפר שלשום את הצעתו ב־2 מיליון שקל, והוא מוכן להזרים 50 מיליון שקל. עם זאת, ישנן שתי בעיות. ראשית, מרבית הכסף המוצע הוא תמורת 33% מלידר שוקי הון, ומתווה המכירה שעליו הכריזה הנציגות איננו עבור לידר שוקי הון, אלא עבור לידר אחזקות. שנית, ההצעה ניתנה לפי שווי נמוך משווי לידר שוקי הון בבורסה. הצעת ברק מעמידה את לידר אחזקות במצב בעייתי, שעלול להפריע לעתיד החברה ולבנק לאומי, שגם הוא צד במכירה. לאומי בוחן גם הוא את שתי ההצעות, וטרם גיבש עמדה.

הבעייתיות במבנה ההצעה של ברק לגבי לידר אחזקות קשורה לכך שהיא תקנה לו אחזקה של 25% בלבד בחברה, ותחייב אותו הרבה פחות מאשר את דן דוד, שאמור להחזיק על פי הצעתו 51% ממניות החברה, ולמעשה להיות בעל אינטרס בהצלחתה, אינטרס המשותף גם לגופים המוסדיים מחזיקי האג"ח. המצדדים בברק טוענים כי הוא חיוני להמשך הצלחתה של לידר שוקי הון. לידר אחזקות כוללת את לידר שוקי הון, אבל גם את חברת הנדל"ן לידר נדל"ן ושליטה בחברות גרינסטון ולידמס.

העובדה שהנציגות איננה מקבלת החלטה מעלה תהיות. ההצעות של המגישים תקפות למשך 25 יום מיום הגשתן, ועד כה כבר עברו 10 ימים, ולדברי גורמים המתמודדים במכרז, יהיה קשה לסגור הסכם בתוך 15 יום.

מקורב למגעים עם הנציגות אמר אתמול: "זה בהחלט נמשך יותר מדי זמן, ולא ברור מדוע הנציגות איננה מקבלת החלטה, אף שליועץ שלה, ג'וש רוזנצוייג, יש עמדה ברורה בנושא, והוא אף הביע אותה". אותו גורם הוסיף כי להערכתו אם לא תתקבל החלטה בקרוב, דן דוד עשוי להודיע עם השלמת 25 הימים על פרישתו מהמו"מ, וכך יאבדו לידר ובעלי האג"ח אפשרות לקבל "כיס עמוק" כבעל השליטה. דוד הציע להזרים 30 מיליון שקל לחברה ו־30 מיליון שקל לבעלי האג"ח, לעומת דרישה של 35 מיליון שקל לבעלי האג"ח במתווה המכרז של המוסדיים.

חשוב לציין כי כל החלטה שיקבלו הנציגות והיועץ רוזנצוייג, תעמוד למבחן באסיפת בעלי האג"ח, שבה תצטרך הנציגות להסביר מדוע בחרה בהצעה זו.

אתמול התרחש מקרה שעשוי להצביע על הקשר ההדוק בין חלק מנציגות בעלי האג"ח לבין דני ברק. "כלכליסט" פנה לשניים משלושת הגופים בנציגות, להראל ולמנורה, עם כמה שאלות הנוגעות לעובדה שהצעתו של דני ברק משתתפת, אף שאינה עומדת במתווה המכרז. למרבה הפליאה, כעבור כחצי שעה בלבד התקשר ברק עצמו, והתלונן על השאלות שנשלחו לגביו. אין ספק שמדובר באירוע חריג, שעשוי להצביע על בעייתיות בקשר בין חלק מהגורמים בנציגות לברק. דוברי הראל ומנורה הכחישו כי הפנייה לברק נעשתה על ידיהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
לידר-עצמו ובשרו
עם כל הכבוד לדן דוד, אין ספק שהוא מעוניין ברווחים לעצמו (וזה אך טבעי) בתוספת לעזרה לבעלים העכשוויים של לידר (שהם חבריו), אשר "הצליחו" לנווט את החברה ולהעלותה על שרטון רציני. דני ברק חי את לידר ואת שוק ההון הישראלי. אם שמתם לב הוא כבר הגיע להסכמים שיתרמו לריפוי והחלמה של חברות בקבוצת לידר, למרות שטרם הוכרז כזוכה. המסגרת כולה חשובה לו והוא אמין (עם תעודות הצטיינות לרוב) בעיני כל החברות והמוסדות שהיו אתו בקשרי מסחר. אין ספק שהוא יצליח בכל חברה שיפעל עבורה וכל חברה כזו תתגאה להעסיק אותו ותרוויח מכושרו וכשרונו כי רב. נראה לי כי דן דוד עלול לקבל החלטות פרישה מהעסק (אם יזכה) עם כל קושי שיתעורר (כמו ילד מפונק). יש לו הון למכביר והוא אינו מעורב בשוק ההון בארץ. דני, לעומתו, יתן את נשמתו וכשרונו הרב להורדת הספינה מהשרטון וינווט אותה בין המשברים שעוד עומדים בדרכה להצלחה, ללא חת ומבלי להשבר. אין ספק שהוא האיש המתאים בעת הזאת. כה לחי לקברניט ברק. צא לדרכך ואלוהים יצליח דרכך!!! מבין שני ה"דנים" - הישראלי שלנו עדיף!!!
ברק ורעם , תל אביב  |  28.10.09
4.
מוסדיים טפשים
מר ברק מעוניין בלידר שוקי הון בלבד ולידר אחזקות אינה מענינת אותו.הוא יקח את שוקי הון בנזיד עדשים. המוסדיים אינם מבינים דבר וברק מהלך עליהם אימים לידר היתה גורם מוביל לפני כרק ותהא גם אחריו!!!! ברקרגיל לחלוב את החברה ומספיק עם הדבר יש לגמור את הספור מוקדם ולשלוח את ברק כמה שיותר מהר הביתה ולחסוך הרבה כסף!!!
צכר , מרכז  |  27.10.09
3.
ברק משתמש בקשריו עם המוסדיים, אשר חלקם מחזיקים בלידר שוקי הון
על מנת להשפיע על תוצאות המכרז לטובתו, וכנגד טובת בעלי האג"ח ובעלי המניות מעניין מה הוא הבטיח להראל, אשר כנגד כל הגיון, תומכת בהצעתו של דני למרות שהיא גרועה משמעותית מהצעתו של דן דויד. אולי קצת טובות הנאה בלידר שוקי הון? הגיע הזמן באמת שהרשות תיכנס לעובי הקורה בהסדרי האג"ח, שהרי פה יש מיקרה פשוט יותר מאפריקה ישראל. ניגודי העיניינים של המוסדיים, שדואגים לכיס שלהם (עמלות), וכן החזקות צולבות, כולל של מניות, משפיעות על החלטתם לתמוך באובדן ערך לבעלי האגח (הציבור) והגדלת עמלותיהן. מזל שבמקרה הנ"ל יש את בנק לאומי, ש"נאלץ" לדאוג לציבור (בעלי האגח) בגלל דאגתו להלואה שנתן לחברה. נקווה שברק לא יצליח "לרפד" את הבנק.
משה , מרכז  |  27.10.09
לכל התגובות