אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: בזן רוכשת את יתרת המניות של מפעלים פטרוכימיים בכרמל אולפינים צילום: גלעד קוולרצ'יק

רשמית: בזן רוכשת את יתרת המניות של מפעלים פטרוכימיים בכרמל אולפינים

במסגרת ההסכם תחזיק בזן 100% ממניות כאו"ל, וזאת על ידי החלפת מניות. סך אחזקותיה של מפ"ב בבזן לאחר השלמת העסקה יהיה כ-% 30.7

28.10.2009, 08:10 | ליאור גוטמן

בזן ומפ"ב הודיעו על חתימת הסכם לרכישת יתרת מניותיה (50%) של כרמל אוליפינים ע"י בזן. בהמשך להודעות בתי זיקוק לנפט (בזן) ומפעלים פטרוכימיים (מפב) בחודש ספטמבר, אישרו אתמול הדירקטוריונים של בזן ומפ"ב הסכם לפיו תרכוש בזן את חלקה של מפ"ב בכרמל אוליפינים (כאו"ל). במסגרת ההסכם תחזיק בזן 100% ממניות כאו"ל, וזאת על ידי החלפת מניות. שתי החברות מדווחות היום על אישור ההסכם על פיו יתבצע המיזוג. בין היתר, הודיעו החברות כי התמורה בעסקה נקבעה בהתבסס על הערכת שווי מעודכנת של כאו"ל ובזן, אשר בוצעה על ידי משרד פרופ' סוארי עבור החברות ואושרה בדו"ח על הוגנות העסקה שהוכן עבור בזן על ידי פרופ' אמיר ברנע ועבור מפ"ב על-ידי פרופ' יורם עדן.

על פי הערכת יחס שווי כאו"ל לשווי בזן שבוצעה לצורך העסקה נאמד שווי הון המניות של בזן בתחום של 2,097-1,938 מליוני דולר והון המניות של כאו"ל נאמד בתחום של 901-834 מיליוני דולר. בהתאם לכך היחס בין שווי מניות כאו"ל הנרכשות לבין סך מניות בזן שיוקצה תמורתן הינו בתחום 18.6%-16.8% ממניות בזן לאחר ההקצאה.

רכישת מלוא מניות כאו"ל על ידי בזן, תוביל למימוש מלוא הפוטנציאל הסינרגטי האפשרי בין תעשיות הזיקוק, הארומטים והפולימרים, ותאפשר ביצוע אופטימיזציה כוללת של הליכי הייצור בשלושת המפעלים (של בזן, של כאו"ל ושל גדיב), תוך תכנון כולל של רכישת נפט גולמי וחומרי ביניים, ביצוע אופטימיזציה של פונקציית הייצור בכל המפעלים ובכל אחד מהם והפניית כל חומר לאתר בו יקבל את הערך המוסף הגבוה ביותר. כמו כן יתאפשר תכנון השקעות בבית הזיקוק, במפעל כאו"ל ובמפעל גדיב, באופן שימקסם את תועלת המערכת בכללותה, תוך חסכון בעלויות כפולות הנובעות מקיומן של ישויות נפרדות. בנוסף ריכוז פונקציות הניהול והשירותים הקיימות כיום בנפרד בכאו"ל ובבזן (מערכות מידע, מערכות סחר, רכש, התקשרויות עם קבלנים וספקים, כספים, ביקורת, שירותים משפטיים ועוד), צפוי אף הוא להגדיל את יעילות פעילותן של מערכות אלה ולחסוך בעלויות. מחזור מכירות של ההחברה המשולבת צפוי לגדול (על בסיס דו"חות כספיים רבעון שני 2009) לרמה של כ-5.2 מליארד דולר בשנה.

בתמורה למניות כאו"ל תקצה בזן למפ"ב מניות של בזן, שתהוונה לאחר הקצאתן 17.75% מהונה המונפק של בזן. סך אחזקותיה של מפ"ב בבזן לאחר השלמת העסקה יהיה כ-% 30.7.

יו"ר דירקטוריון בזן, יוסי רוזן: "עם קבלת היתר השליטה על ידי מפ"ב, נסללה הדרך לקראת המיזוג של כרמל אוליפינים לבזן. השלמת המהלך היא נקודה מרכזית בתוכנית האסטרטגית להרחבת פעילות בזן במגזר הפטרוכימיה וניצול הסינרגטיות לשיפור הרווחיות והמינוף במטרה להציג צמיחה עקבית". 

רוזן התייחס לעיכובים בהבאת צינור הגז הטבעי לחיפה והוסיף: "אני חוזר על קריאתי לממשלה לפעול בהקדם לפתרון העניין ולעשות הכל כדי לעמוד בהתחייבויותיה. אי הגעת צינור הגז בזמן, יפגע מאוד בתעשייה במפרץ חיפה, ובתוך כך גם בבזן אשר נועדה להיות הצרכן העיקרי של הגז הטבעי באזור זה"

ערן שורץ, מנכ"ל מפעלים פטרוכימיים ציין כי: "עסקת החברה עם בז"ן הינה פרי מאמצים משותפים ושיתוף פעולה פורה בין החברות שהביאו להשלמת צעד אסטרטגי וחשוב זה. מיזוג חברות זה הינו צעד מתבקש מזה זמן רב, שכן חברות מובילות בעולם בתחום האנרגיה משלבות את תחום הזיקוק יחד עם תחום הפטרוכימיה, דבר המאפשר אופטימיזציה של תהליכי הייצור ומיקסום הערך לחברות. צעד זה מתאפשר כיום, בעקבות הפרטת בתי הזיקוק לפני כשנתיים והסדרת נושא היתר השליטה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות