אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת T-I-M: מחצית מהפונים למחזור משכנתא הם עובדי היי-טק איור: ליאב צברי

חברת T-I-M: מחצית מהפונים למחזור משכנתא הם עובדי היי-טק

חברת ייעוץ המשכנתאות מדווחת כי רבים מעובדי ההיי-טק שפנו אליה לא עומדים בנטל ההחזר החודשי העומד על כ-6,000-5,000 שקל בממוצע

10.11.2009, 12:01 | שי פאוזנר

חברת ייעוץ המשכנתאות  T-I-M מדווחת היום (ג') כי בשלושת החודשים האחרונים כ-50% מממחזרי המשכנתאות שפעלו באמצעותה היו עובדי היי-טק, שרבים מהם לא עומדים בנטל ההחזר החודשי העומד על כ-6,000-5,000 שקל בממוצע. על פי T-I-M, בשנה שעברה עמד שיעור עובדי חברות ההיי-טק שפנו למחזר את המשכנתא שלהם על כ-30%, וב-2007 עמד מספרם על 20%.

איל ליבוביץ, מנכ"ל משותף בT-I-M, מסביר כי הסיבה העיקרית לכך היא העובדה שמאז תחילת המשבר פוטרו 24,300 עובדי תעשייה (ע"פ נתוני התאחדות התעשיינים), רובם מתחומי ההיי-טק. לדבריו, הן הפיטורין אך גם אי הוודאות בשוק הדיור ואבדן הביטחון הכלכלי הביאו את עובדי ההיי-טק לבחון מחדש את הסדרי התשלומים של המשכנתא, תוך בקשה לפריסה נוחה יותר.

מדריך המיחזור מגיע גם למשכנתאות לאור השפל ההיסטורי בריבית המשכנתאות, "כלכליסט" מציג את נושא מיחזור המשכנתאות, וכדאיותו לממשכנים תומר זלצר, 5 תגובותלכתבה המלאה
על פי נתוני החברה, תקופת ההחזר הממוצעת למשכנתאות שניטלו על ידי עובדי חברות היי–טק, עומדת על עשר שנים, זאת בניגוד למקובל בשאר המשק, העומד על תקופה של 15-20 שנים. משמעות פרק הזמן הקצר הינו, כי גובה ההחזר החודשי עמד על סך של כ-5,000-6,000 שקל, הגבוה ב-1,500 שקל בממוצע משאר נוטלי המשכנתאות.

ליבוביץ מספר כי בעשור האחרון, עובדי ההיי-טק שנהנו ממשכורות גבוהות רכשו דירות יקרות במינוף גבוה בהסתמך על איתנות מקום העבודה שלהם. "גובה ההחזר שלו התחייבו העובדים התבסס על הערכה, כי לא יחול שינוי בתנאי השכר שלהם ועל כך כי יוכלו להסתמך על מימוש אופציות שנתנו להם", הוא אומר.

לדברי ליבוביץ, למרות ההערכות על עלייה עתידית, הריביות הזולות מאפשרות לעובדי ההיי-טק להוריד את ההתחייבות החודשית שלהם לפחות לעת עתה ולפנות חלק נוסף של ההכנסה של משק הבית לתפעולו השוטף. לדבריו, עבור רבים מעובדי חברות היי–טק שנקלעו למשבר תזרימי, מחזור המשכנתא היא האפשרות האחרונה להמשיך ולהחזיק את הנכס היקר אותו הם רכשו, מבלי שיידרשו למכור אותו ולרכוש במקומו נכס בעלות נמוכה יותר.

באשר לנטילת משכנתאות חדשות, ניתן להצביע על מגמה במסגרתה עובדי חברות היי-טק, נוטים בעת האחרונה לפרוס את ההחזר החודשי לתקופה ארוכה יותר מזו שננקבה עד כה, לרוב, למשך 20-15 שנים. לפרק הזמן הארוך יש משמעות גם בנוגע לגובה ההחזר, שעומד כיום על 3,500 שקל בממוצע.

מעבר לכך, רבים מעובדי ההיי-טק, שומרים לעצמם את הזכות לסלק בעתיד את המשכנתא באופן חלקי, ללא קנסות, מתוך הנחה כי מצבם הכלכלי, בין אם בשל מימוש אפשרי של אופציות שנתנו להם ובין אם בשל קבלת סכום כסף ממקור הכנסה נוסף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
מטורף, פשוט מטורף...
אבל זה טוב.. זה אומר שמחירי הדירות הולכות לרדת ובהרבה... היום, איש הייטק לא יחפש לקנות דירה במחירים שהוא קנה לפני כמה שנים... אנשי הייטק אוכלים שתי בועות במקביל... עוד שנה שנתיים, כולם ירדו מהעץ, גם אנשי תוכנה וגם מחירי הדירות... ואז אני אקנה דירה ב-800K במקום נורמלי.... ואם לא, אז חו"ל...
11.11.09
1.
הייתי שם, ועדיין אין מה לרחם עלי.
לפני שבע שנים קיניתי דירה ברעננה, עם משכנתא גדולה וקצרת מועד. לפני כמעט שנה קוצצה משכורתי ב 30%. אאוצ'. ולמרות שבתקופה זאת החזרתי רק כרבע מכל המשכנתא הלכתי למחזר. נכון, לא משתלם, אבל מה כבר יכולתי לעשות ? אממה? גם אם הייתי חייב למכור את הנכס אז הייתי יוצא מורווח מהסיבוב הזה בלמעלה ממליון שקלים. אחרי החזר המשכנתא הייתי נותר ביד עם 1.7 מליון. מי שמכיר את השוק ברעננה ויודע לחשב בכמה דירת דופלקס 5.5 חדרים שנקנתה על הנייר עלתה עד שנת 2009 יודע על מה אני מדבר. ......ובכל זאת, אני ממליץ לא לקפוץ מעל הפופיק עם החזר חודשי צפוף מדי וגבוה מדי. עדיף לשלם עוד קצת ריבית ולא לעבור את הסרט של המחזור מתוך לחץ.
הייטקיסט  |  10.11.09