אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר לשכת השמאים: "העלאת הריבית תמנע בועת נדל"ן" צילום: צביקה טישלר

יו"ר לשכת השמאים: "העלאת הריבית תמנע בועת נדל"ן"

ארז כהן: "העלאת הריבית מהווה איתות אזהרה ברור להמונים שבמהלך השנה האחרונה לקחו משכנתאות בריבית משתנה והלוואות בזיל הזול"

24.11.2009, 21:51 | אורי חודי

בשוק הנדל"ן סבורים כי העלאת הריבית אתמול (ב') על ידי הנגיד סטנלי פישר היא מהלך חיובי הגורם לייצוב שוק הנדל"ן.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, ארז כהן, סבור כי המהלך של פישר נובע בין השאר גם מחשש להיווצרותה של בועה. לדבריו, "פישר, שהצהיר בשעתו כי בישראל אין בועת נדל"ן, חושש מאוד שבישראל יקרה מה שקרה בארצות הברית לפני כשלוש שנים כשהמוני לוקחי משכנתאות זולות לא יכלו לעמוד בהחזרים ושוק הנדל"ן התמוטט. העלאת הריבית מהווה איתות אזהרה ברור להמונים שבמהלך השנה האחרונה לקחו משכנתאות בריבית משתנה והלוואות בזיל הזול".

כהן מדגיש כי אין מדובר בהעלאת ריבית קטנה של 0.25%, אלא בפועל מדובר בהכפלת הריבית מ-0.5% בשלושת החודשים האחרונים, כשפישר הינו הנגיד היחידי בעולם שביצע פעולה כזו. "יש בכך, לטעמי, איתות של פישר שבכוונתו, ובעתיד הקרוב, להמשיך ולעלות את הריבית במידת הצורך. בפעולה זו תורם פישר לייצוב ענף הנדל"ן, להחזרתו למסלול הנכון של ביקוש והיצע, לייצוב רמת המחירים בשנה הקרובה ולמניעת מצב לא רצוי של בועת נדל"ן".

דודי מייזליק, מנהל אגף המשכנתאות בבנק מרכנתיל, התייחס גם הוא להעלאת הריבית והעריך כי ההחלטה תוביל לכך שמסלול ריבית הפריים יחדל להוות את המרכיב העיקרי בהלוואות המשכנתא. "חלקו של מסלול הפריים בתמהיל ההלוואה ירד לכ-40%-50% מההלוואה בלבד", אמר מייזליק, "כשרוב ההלוואה תילקח במסלולים צמודי מדד או במסלולים אחרים המבטיחים החזר חודשי קבוע".

מייזליק הוסיף, כי "המגמה של קיטון בחלקו של מסלול הפריים בתמהיל ההלוואה נמשכת כמה חודשים, מאז העלאת הריבית הקודמת. נראה כי הלקוחות הפנימו את האזהרות של בנק ישראל ושל הבנקים למשכנתאות בדבר הסיכונים הגלומים במסלול הפריים, לצד היתרונות הגלומים במסלול זה. כתוצאה מכך, ירד חלקו של מסלול הפריים מכ-80% בממוצע מתמהיל המשכנתא לפני כמה חודשים לכ-60% כיום. כאמור, בעקבות העלאת הריבית אני מעריך שנמשיך לראות ירידה בחלקו של מסלול זה, והמסלולים הצמודים ייטלו את הבכורה".

מייזליק מעריך, כי "בנוסף למסלולים הצמודים, נראה המשך התחזקות של מסלול שתפס תאוצה בחודשים האחרונים – מסלול של ריבית קבועה שאינה צמודה למדד".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
למספר 3 וליתר הישראלים ההזויים...
אוי לנו עם סגולה בארץ הקודש. טמטום החושים ששורר כאן (לא רק במחירי נדל"ן) מדהים. הלא מחיר הדיור במרכז הארץ ובמקומות אחרים התנתק מזמן מיכולתו הכלכלית של הישראלי הממוצע. על מה ולמה האופוריה? לא הגיוני ולא ברור הכיצד זה מוצא מר ישראלי הגיון וערך כלכלי כאשר הוא מסכים לשלם 1.3 מיליון ש"ח לדירה ממוצעת של 4 חדרים בכפר סבא ודומיהן. איזה הצדקה מוצא מר ישראלי בתשלום מראש של 30 שנות שכירות לנכס למגורים. איבדנו את הצפון לגמרי כאן. במדינות מתוקנות האזרח הממוצע לא יעיז לשלם על נכס יותר מאשר 8 או 10 שנות שכירות לכל היותר. אנחנו הזויים ולא ברור כלל כיצד הנס הכלכלי של מחירי נדל"ן כה מטורפים מתקיים כאן. אולי חלק מהאשם הוא בהתרת אוברדרפטים בגובה של משכורת נוספת ויותר אך זה תירוץ קלוש. תתעוררו כבר משיכרון החושים - אם לא ימצאו קונים - המחירים יחזרו לאטמוספירה. בנוסף, על מדינת ישראל באמצעות המנהל להפסיק לספסר בקרקעות - זה שייך לנו האזרחים וכמו כן - תורידו מיסים על דירות ראשונות כמו מע"מ.
אנליסט  |  25.11.09
3.
זוג חכם שקנה בזול
חסכנו הרבה כסף דרך קבוצת רכישה ולא דרך קבלנים מחירי דירות עולים ללא הגיון בגלל הקבלנים המנצלים את מצוקת הדיור ומעלים את מחירי הדירות למחירים לא הגיוניים.חיפשנו דירות 5 חדרים חדשות בבת ים מחירים כמו תל אביב .רכשנו דרך קבוצת רכישה 5 חדרים מול הים שהיא תעלה פחות מ 4 חדרים דרך קבלנים שדרשומחירים מופקעים.אשמח לתת פרטים במייל shoro11@walla.com בהצלחה לכולם.......
זוג צעיר , חולון  |  25.11.09
2.
בוקר טוב לאדון כהן
נו באמת - עם כל הכבוד לך הבועה כבר בקרבנו זמן רב. אדון כהן נכבדי - דירות ממוצעות ביותר שכפר סבא או ראשון לציון או מודיעין התנתקו מזמן מציבור הממוצע בישראל - זה שמשתכר שכר ממוצע. אם לפני כשנתיים שלוש יכול היה הישראלי הממוצע שמשתכר 8000 ש"ח לרכוש לעצמו (אגב לא בזול) דירה ממוצעת במקומות אלה בכ 800 אלף ש"ח או כ 100 משכורות ברוטו הרי שהיום כבר מתבקש לשלם בממוצע על הזכות לקנות שם דירה כ 1.2 עד 1.5 מיליון ש"ח או כ 160 משכורות (בדולרים ההתייקרות אף חמורה בהרבה). אישית, אינני מבין את המרדף ההזוי אחרי בלוקים ובטון במחירים השקולים ליותר מ 25 שנות שכירות של דירה טובה במקום טוב. לסיכום מר כהן , הנגיד, השמאים, הבנקים וציבור הזוי נפחו בישראל בועה גדולה. על מחירי הנדל"ן להתכווץ בעשרות אחוזים כדי להתאים עצמם לציבור הממוצע כאן.
25.11.09
1.
לדעתי הנגיד לא יעלה את הריבית עוד הרבה זמן
הוא בא לאותת על משהו- לא ברור מה כי לדעתו וגם לדעתי אין בועת נדלן. העלאת הריבית תגרור פגיעה אנושה בייצוא ופיטורים המוניים והנגיד לא יתן לזה לקרות. במקרה של אבטלה מתגברת ומיתון הנגיד יאלץ להוריד את הריבית שוב. כמו"כ, הנגיד האמריקני לא העלה את הריבית וכנראה שלא יעלה אותה זמן רב, ולכן אני מעריך שפישר יזהר ולא יעלה את הריבית גם בעתיד באופן משמעותי, כך שההשפעה על שוק הנדלן תהיה בעיקר פסיכולוגית ולא אמיתית.
אורן  |  24.11.09