אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלמן-אלדובי: "הררי המזומנים של הציבור ימשיכו לזרום גם בחודש ינואר לבורסה"

הלמן-אלדובי: "הררי המזומנים של הציבור ימשיכו לזרום גם בחודש ינואר לבורסה"

"אפקט ינואר הינו חזק במיוחד במניות היתר. הסכנה הטמונה להערכתנו בהשקעות באג"ח במח"מ בינוני וארוך", כותב מנכ"ל הלמן אלדובי קרנות נאמנות, דן הלמן

27.12.2009, 11:00 | שהם לוי

שבוע המסחר בתל-אביב נפתח במגמה חיובית  לאור העליות בסוף השבוע עקב ביצועי השווקים בסוף השבוע לאור חג המולד.

בסקירה השבועית של הלמן-אלדובי מעריכים כלכלני הקבוצה כי אף אחד לא ירצה לקלקל את מסיבת סוף השנה בבורסה ולכן, חודש דצמבר יסתיים במגמה חיובית בשווקי המניות בישראל.

"נשאלת השאלה, האם העליות החזקות שהיינו עדים להן בשבוע החולף ומתחילת החודש אינן חזקות מידי ועלולות לפגוע באפקט ינואר", אומר דן הלמן בפתח סקירתו השבועית.

להערכת הלמן, מנכ"ל הלמן-אלדובי קרנות נאמנות, אפקט ינואר צפוי להתקיים גם ב-2010 כיוון שסביבת הריבית הנמוכה איננה מאפשרת אלטרנטיבת השקעה ראויה מלבד שוק המניות.

"חשוב להזכיר כי אפקט ינואר הינו חזק במיוחד במניות הקטנות (מניות היתר). הסכנה הטמונה להערכתנו בהשקעות באג"ח במח"מ בינוני וארוך גבוהה מאשר התשואה הטמונה בהשקעה זו, בין אם באפיק הממשלתי ובין אם באג"ח חברות. לפיכך, הררי המזומנים של הציבור ימשיכו לזרום לתוך שוקי המניות גם בחודש ינואר", מסביר הלמן.

"מנקודת מבטם של המשקיעים המוסדיים, שוקי המניות משמשים מפלט מפני המים הסוערים בשוק האג"ח ועליות בשווקי המניות ממתנות את הביצועים החלשים בשוק אגרות החוב שהוא החלק הארי בכל תיק השקעות", אומר הלמן.

"שוק האג"ח: צפוי שבוע סוער"

גם השבוע שוק אגרות החוב צפוי להיות סוער, מעריכים בהלמן אלדובי, שכן ביום המסחר האחרון של השבוע החולף, עלו בשנית התשואות על אג"ח ממשלת ארה"ב לטווח הבינוני והארוך כאשר אג"ח ממשלת ארה"ב לעשר שנים סגר ביום חמישי ברמה של מעל ל-3.8%.

"למרות הזינוק המרשים בתשואה לפדיון מתחילת החודש (כ- 0.6%), חשוב לזכור, כי עדיין מדובר על תשואה לפדיון נמוכה ברמה היסטורית וכי להערכתנו התהליך המשמעותי של עליית התשואות טרם החל והמצב של עליית תשואות בשוק אגרות החוב הינו סכנה ברורה ומיידית", אומר הלמן.

"מתחילת החודש הנוכחי קיבלנו טעימה קלה בלבד למה שצפוי לנו ככל הנראה בשנת 2010. כתוצאה מעליית התשואות בארה"ב, ירדו מחירי אגרות החוב בישראל גם כן בשיעורים נכבדים והסבו הפסדים למרבית קרנות הנאמנות ותעודות הסל בתחום האג"ח בישראל".

בהלמן-אלדובי מעריכים כי כפי הנראה, הירידות הללו הן רק קצה הקרחון למה שצפוי לנו בהמשך, שכן בעתיד צפויים להתרחש שני תהליכים עוקבים: עלייה באינפלציה (בעקבות כמויות הכסף האדירות שמזרימות המדינות לשווקים) ועלייה בריביות. החודש החולף מאפשר לציבור הרחב לראות את הכתובת על הקיר בכל הקשור למוכנות תיק ההשקעות הפיננסי והפנסיוני לתהליכים אשר צפויים להתרחש בשנה הבאה. המועד, כרגיל, אינו ידוע אבל התהליך עצמו צפוי להתרחש.

זמן להתאמות מס

"ברמת המשקיע הפרטי יש לזכור, כי השבוע הקרוב הינו השבוע האחרון של השנה ולפיכך זו הזדמנות אחרונה לביצוע פעולות לצרכי מס. חשוב להדגיש, כי שיקולי מס הינם משניים בכל הקשור להשקעות אך בהחלט יש לקחת אותם בחשבון כך שמימוש רווחים אל מול הפסדים צבורים מראשית השנה הינה פעולה מתבקשת", מדגיש דן הלמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות