אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - רשות ני"ע פשטה על משרדי חברת הנדל"ן: מנכ"ל אינטרקולוני נחקר בחשד להטעיה בדו"חות צילום: רמי חכם

בלעדי ל"כלכליסט" - רשות ני"ע פשטה על משרדי חברת הנדל"ן: מנכ"ל אינטרקולוני נחקר בחשד להטעיה בדו"חות

הסכסוך בין בעלי השליטה, ורדה בורשטיין ומשה גבריאלי, הוביל את רשות ני"ע לחקור טענות בדבר פרסום מוטעה בדו"חות החברה

04.01.2010, 15:55 | גולן חזני

פרויקט וולונטר מצפון לבוקרשט עומד במוקד חקירת רשות ניירות ערך ביחס לחברת אינטרקולונישבשליטת משה גבריאלי, כך נודע ל"כלכליסט". הרשות חוקרת למי שולמה התמורה בעד הקרקע שנרכשה על ידי החברות אינטרקולוני ולידר נדל"ן.

אינטרקולוני דיווחה שלשום בשעת לילה מאוחרת שרשות ני"ע פשטה אתמול על משרדיה, החרימה מסמכים שונים ולקחה לחקירה את המנכ"ל משה גבריאלי שנחקר בחשד כי היה אחראי לפרסום פרטים מטעים בדו"חות החברה. גבריאלי מחזיק ב־42% ממניות אינטרקולוני שפעילה בעיקר ברומניה והונגריה. מניית החברה סגרה את יום המסחר בירידה של 17% למחיר שמשקף שווי של 5.1 מיליון שקל בלבד.

ורדה בורשטיין מתלוננת

חקירת הרשות התבצעה בעקבות תלונה שהגישה ורדה בורשטיין, שרכשה את מניותיו (42%) של שותפו לשליטה של גבריאלי, רועי לוסטרניק. בורשטיין הגישה את התלונה בעקבות פסק דין של השופטת דניה קרת, שדנה בדרישתה לאפשר לה להצביע באסיפת בעלי המניות של החברה נגד הסדר איגרות החוב שמאפשר פטור מתביעות לגבריאלי ולוסטרניק, וטענה כי בידיה חומר המצביע על מעשים לא כשרים לכאורה שנעשו בחברה ומעורבות של השוק האפור.

הרשות בודקת חשד לפיו בעסקת וולונטר רכשו ביולי 2007 אינטרקולוני וחברה נוספת, של"כלכליסט" נודע כי מדובר בלידר נדל"ן שבשליטת יצחק שרם ויאיר פודים (50% כל אחד), את חברת דלתא, שבבעלותה קרקע בוולונטר בשטח של 40 אלף מ"ר תמורת 12.6 מיליון יורו. לשם ביצוע הרכישה נעזרה אינטרקולוני בהלוואה בנקאית של 7.8 מיליון יורו מבנק מקב הרומני. גם בנק זה, נשלט על פי החשד, בחלקו לפחות, על ידי גורמים ישראליים.

על פי החשד, אותה קרקע נרכשה לכאורה על ידי חברת דלתא כמה חודשים קודם לכן במחיר של 3.4 מיליון יורו בלבד. דלתא עצמה נשלטת על ידי 12 גורמים שונים, חלקם ישראלים, וקיבלה הלוואה מאינטרקולוני כמה חודשים קודם לכן לביצוע הרכישה.

הרשות בודקת האם שולם סכום מופקע עבור הקרקע, ולאן הלכו כספי הרכישה. אחד החשדות הנבדקים הוא כי הכסף זרם לכיסי גורמים שונים וכי הבעלים של חברת דלתא שימשו למעשה כאנשי קש. תגובת אינטרקולוני לחשדות לא התקבלה.

מנכ"ל לידר נדל"ן נחקר

ברשות סירבו להגיב לשאלה אם החקירה נוגעת גם לחברת לידר נדל"ן, אולם מהחברה נמסר כי הרשות אכן גבתה עדות משחר למקין, מנכ"ל לידר נדל"ן, וביקשה ממנו פרטים לגבי העסקה, אבל הדגישה כי לא מדובר בחקירה נגד החברה או אנשיה וכי מקורות המימון שלה לעסקה היו שונים, ואת העסקה עצמה הובילה אינטרקולוני.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי הרשות חוקרת התנהלות עסקה דומה של אינטרקולוני בהונגריה, בפרויקט אדא, שם רכשה את פרויקט אדא בבודפשט תמורת 2 מיליון יורו. בעסקה זו ניתנו לחברת יו־שר הישראלית 10% מהזכויות והחובות של אינטרקולוני בפרויקט. יו־שר היא חברה הפועלת במתן הלוואות חוץ־בנקאיות בריביות גבוהות, ואשר בה עבד תקופה מסוימת מוני פנאן ז"ל, מנהלה של קבוצת הכדורסל מכבי ת"א.

בעלי השליטה באינטרקולוני יכולים אולי להתנחם בעובדה שבית המשפט המחוזי בראשות השופט יהודה זפט קיבל את עמדת החברה ואסר על בורשטיין להצביע נגד החברה באסיפת בעלי המניות לאישור הסדר החוב. בורשטיין ביקשה לאפשר לה להצביע נגד למרות סעיף בהסכם רכישת המניות (42%) מלוסטרניק שבו התחייבה, אמנם, לתמוך באישור ההסדר, אולם טענה כי גילתה מעשים בלתי כשרים בחברה שבעטיים היא רוצה להצביע נגד.

השופטת דניה קרת קיבלה את בקשת בורשטיין והורתה לה להעביר את החומר לרשות ני"ע. השופט זפט הפך את ההחלטה ובורשטיין מתכוונת לערער. האסיפה נדחתה בשל חקירת הרשות מאתמול ליום ראשון.

כפי שפורסם בלעדית ב"כלכליסט", זוהר גושן, יו"ר רשות ני"ע, נסע לאחרונה לרומניה כדי לחקור עסקאות שבוצעו על ידי חברות נדל"ן ישראליות. החשד ברשות הוא כי חברות ישראליות רכשו קרקעות ממקורבים לבעלי השליטה, באמצעות אנשי קש, בלי לדווח כי רכישת הקרקע נעשית בעקיפין מבעל השליטה או מגורם המקורב לו.

חשד נוסף הוא כי בוצעו עסקאות בקרקעות שבהן היה רישום כפול של בעלים או היעדר רישום לגבי זהות בעל הקרקע, וכן נבדקים חשדות לעמלות שמנות ששולמו לבעלי שליטה בגין עסקאות נדל"ן, אולם לא דווחו למשקיעים או לדירקטוריון החברה בזמן אמת. במסגרת זו קיבלה הרשות גישה למאגרי מידע ברומניה במסגרת שיתוף הפעולה עם הרשות המקומית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות