אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשלום אחד או פריסה לתשלומים? צילום: בלומברג

תשלום אחד או פריסה לתשלומים?

פרופ' דן אריאלי, חוקר כלכלה התנהגותית מהמובילים בעולם, עונה לשאלות הקוראים. והפעם - האם לשלם פעם אחת על עסקה או לפרוס אותה לכמה תשלומים

14.01.2010, 13:06 | פרופ' דן אריאלי

פרופסור יקר, אני נצר למשפחת מחלקים. הוריי קונים הכל בתשלומים, מקלסר ועד מכונית, וטוענים שפריסה ללא ריבית היא הדרך הטובה ביותר לקנות דברים. אני מעדיף לקנות הכל בזבנג וגמרנו.

מי צודק?

 

אבי מפתח תקווה

 

אבי היקר,

רציונלית, הוריך צודקים. כשמחלקים משהו לכמה תשלומים ללא ריבית, אפשר לשים בצד את הכסף שיועד לתשלום ולתת לו לצבור עבורך ריבית, בפק"מ למשל.

אבל בכלכלה, התשובה הרציונלית היא לא תמיד התשובה הנכונה, כי לא תמיד אנחנו יצורים רציונליים. ישנו רגש אנושי שמכונה "Pain of Paying", "כאב התשלום". זהו רגש מעניין: כשאנחנו חווים משהו ובאותו הזמן משלמים עליו, הוצאת הכסף עושה לנו רע ואנחנו נהנים פחות מהחוויה.

תשלום אחד או פריסה לתשלומים?, צילום: בלומברג תשלום אחד או פריסה לתשלומים? | צילום: בלומברג תשלום אחד או פריסה לתשלומים?, צילום: בלומברג

בוא נניח שהיתה לי מסעדה ושהייתי מציע לך את הדיל הבא: במקום לגבות ממך 50 שקל בסוף הארוחה, הייתי מחייב אותך בשקל עבור כל ביס. רציונלית, זה עדיף לך. אתה יכול למשל להחליט בדיוק מתי ברצונך להפסיק לאכול, וכך גם לחסוך כסף כי תשלם אך ורק על הביסים שנגסת, וגם לקבל תמריץ להפסיק לבלוס כשאתה כבר באמת מלא ושבע.

אבל אתה תיהנה הרבה פחות מהאוכל שתאכל במסעדה המיוחדת הזאת, כי בכל פעם שתיקח ביס, תחשוב על השקל הנוסף ששילמת. וכך, בכל ביס נוסף תצטער קצת יותר.

אותו הדבר יכול לקרות עם פריסה לתשלומים. אם אתה קונה אייפוד חדש, ואחר כך במשך שנה אתה משלם עליו שוב ושוב בכל חודש, כאב התשלום יחזור אליך מדי חודש; אפילו אם בזכות הפריסה לתשלומים הרווחת עוד כמה שקלים מכך שהכסף נח בבנק. התזכורת החודשית לכך שאתה ממשיך לשלם על מה שקנית תפחית את ההנאה שלך ממנו.

ולכן, בגלל כאב התשלום, וכיוון שפריסה ל־12 תשלומים מכאיבה 12 פעמים, לפעמים עדיף לוותר על חישובים פיננסיים, ושהקנייה תכאיב לנו רק פעם אחת. בזבנג וגמרנו.

לכתבות נוספות במוסף "כלכליסט" לחצו כאן

 

תגיות

30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

29.
תשלומים רק כערובה לשרות. השאר במזומן.
אני קונה רק בתשלום אחד ובתנאי שיש לי כסף פנוי. אני משתמש בתשלומים רק עבור רכישת מוצרים או שירותים שאני עלול להזדקק עבורם לאחריות במועד מאוחר יותר. למשל מחשב שעל הנייר יש לו 3 שנים אחריות. פריסת התשלומים והאיום - שלפעמים לא ניתן לממש, אבל לו השפעה פסיכולוגית על נותן השרות - משמשים ערובה כל שהיא שאוכל להפעיל לחץ על הספק במידה ולא יעניק לי את שרות האחריות לפני כמר התשלומים.
16.01.10
26.
אני מעדיפה לפרוס ל-36 תשלומים ללא ריבית. כך אני יכולה לרכוש מוצרים רבים יותר
וממש לא כואב לי. כמובן שאני דואגת לכך שחשבון הבנק יישאר תמיד בזכות ושיהיה בו כסף לצרכים בלתי מתוכננים שעלולים לצוץ. לגמרי לא "כואב" לי כאשר מורידים את התשלום החודשי תמורת המוצרים שרכשתי. אני בסך הכל מחכה לסיום התשלומים כדי שאדע למתי אני יכולה לתכנן את הקניות הבאות. האפשרות הזו של פריסת תשלומים ללא ריבית אינה מוכרת לי במדינות אחרות שבהן אני מבקרת.
ורדינה , תל-אביב  |  16.01.10
לכל התגובות