אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות הרעש בהאיטי: אלה הערים הכי מסוכנות בעולם צילום: אי פי אי

בעקבות הרעש בהאיטי: אלה הערים הכי מסוכנות בעולם

מחקר של "פורבס" בדק באלו ערים ייגרמו הנזקים החמורים ביותר במקרה של רעידת אדמה

18.01.2010, 23:08 | סוכנויות הידיעות

רעידת האדמה הקשה ביותר שפגעה בהאיטי זה למעלה מ-200 שנה גרמה לקריסתם של אלפי מבנים, מבקתות צנועות ועד לארמונות לאומיים ולמשרדים הראשיים של חיל השלום של האו"ם. ניתוק אמצעי התקשורת הקשה על תיאור ממדי האסון שהתרחש, ואף לאמוד את מספר ההרוגים הקבורים בין ההריסות בבירת האיטי המונה כ-2 מיליון תושבים.

האיטי. הרעידת הקשה ביותר זה למעלה מ-200 שנה, צילום: אי פי איי האיטי. הרעידת הקשה ביותר זה למעלה מ-200 שנה | צילום: אי פי איי האיטי. הרעידת הקשה ביותר זה למעלה מ-200 שנה, צילום: אי פי איי

אמנם רעידת אדמה בעוצמה כזו (מעל 7 בסולם ריכטר) תגרום הרס בכל עיר בעולם, אך מספר ההרוגים ומידת הנזק קשורים יותר להשקעות בתשתיות מתוכננות היטב, שמסוגלות להתמודד עם רעידות אדמה עצומות, ופחות לרעידה עצמה. את מימדי הטרגדיה אפשר לתלות בעוני ובהיעדר תקנות בנייה. כלומר, מדינות עניות, כמו האיטי, נמצאת בסיכון גבוה יותר להרוגים מאשר מדינות עשירות.

מגזין "פורבס" פרסם מחקר של קבוצת המחקר גיאוהזארד אינטרנשיונל (GeoHazards International) הפועלת להפחתת הסבל הנגרם כתוצאה מאסונות טבע. הקבוצה מדדה את הפוטנציאל הקטלני של אסונות סיסמיים על ערים באסיה ובאמריקה, באזורים שנחשבים לבעלי הסיכון הגבוה ביותר לחוות רעידת אדמה.

העיר קיטו באקוודור. פוטנציאל קטלני, צילום: MCT העיר קיטו באקוודור. פוטנציאל קטלני | צילום: MCT העיר קיטו באקוודור. פוטנציאל קטלני, צילום: MCT

הערים שנבדקו שייכות הן למדינות מפותחות והן למדינות מתפתחות. המשתנים שנמדדו: פגיעות הבניינים, פוטנציאל למפולת ולשריפות ויכולות החילוץ וההצלה וכיבוי האש של הרשויות המקומיות.

איסטנבול. מקום שני ברשימה, צילום: בלומברג איסטנבול. מקום שני ברשימה | צילום: בלומברג איסטנבול. מקום שני ברשימה, צילום: בלומברג

קטמנדו בנפאל דורגה במקום הראשון במחקר שנערך ב-2001, אחריה איסטנבול, דלהי, קיטו באקוודור, מנילה ואיסלמבאד. על פי התוצאות כל אחת מהערים הללו תסבול עשרות אלפי פגיעות בנפש במידה ואסון יתרחש.

דלהי. היעדר תקנות בנייה מגביר את הסיכון, צילום: MCT דלהי. היעדר תקנות בנייה מגביר את הסיכון | צילום: MCT דלהי. היעדר תקנות בנייה מגביר את הסיכון, צילום: MCT

הערים היחידות ברשימה המשתייכות לעולם הראשון היו ביפן: טוקיו, נגויה וקובה. ההרוגים בערים הללו נאמדים במאות, לא אלפים. פורט או פרינס לא נכללה ברשימה.

האירועים שהתרחשו בתשע השנים שחלפו מאז התקיים המחקר מוכיחים כי ההערכות היו מדויקות ברובן. רעידת האדמה שפגעה במחוז סצ'ואן בסין הרגה כ-15 אלף אנשים, והותירה אלפים קבורים תחת ההריסות.

הערים המסוכנות בעולם

הערים המסוכנות בעולם (מספר הרוגים צפוי ברעש בעוצמה 6.0)
עיר
מספר הרוגים צפוי
קטמנדו, נפאל
69 אלף
איסטנבול, טורקיה
55 אלף
דלהי, הודו
38 אלף
קיטו, אקוודור
15 אלף
מנילה, פיליפינים
13 אלף
איסלמבאד, פקיסטן
12.5 אלף
סן סלבדור, אל סלבדור
11.5 אלף
מקסיקו סיטי, מקסיקו
11.5 אלף
איזמיר, טורקיה
11.5 אלף
ג'קרטה, אינדונזיה
11 אלף
טוקיו, יפן
9,000
מומביי, הודו
8,000

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות