אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות חשיפת "כלכליסט" - רוני בר-און דורש מוועדת נוף לדווח על כל לחץ פוליטי שהופעל עליה צילום: אלכס קולומויסקי

בעקבות חשיפת "כלכליסט" - רוני בר-און דורש מוועדת נוף לדווח על כל לחץ פוליטי שהופעל עליה

זאת, בעקבות חשיפת "כלכליסט" היום כי שר האוצר, יובל שטייניץ, פנה אל יו"ר הוועדה, עו"ד מרגלית נוף. על הוועדה לבחור דירקטורים לבנק לאומי

28.01.2010, 12:22 | גיל קליאן

בעקבות חשיפת "כלכליסט" היום (ה') על פנייה של שר האוצר, יובל שטייניץ, לעו"ד מרגלית נוף, יו"ר ועדת נוף האמורה להמליץ על מועמדים לדירקטוריון בנק לאומי- פונה ח"כ רוני בר-און למבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, ולנוף בדרישה לגילוי של כל לחץ שאולי הופעל על הוועדה בעבודתה.

בר-און כותב לנוף כי "נוכח ההדים התקשורתיים המלווים את עבודת וועדת המניות של בנק לאומי, בעניין מינוי דירקטורים לבנק לאומי, ונוכח ריבוי הידיעות והרמיזות על מעורבות גורמים פוליטיים בכירים והפעלת לחצים מטעמם בנושא, אבקש להודיע כי עם תום עבודת הוועדה, בכוונתי לדרוש חקירה, גילוי נאות, ופירוט של כל שיחה בע"פ או בטלפון, מכתב או רמז שהגיעו אל הוועדה או אל מי מחבריה, מכל פוליטיקאי, בין אם הוא ממלא תפקיד ממלכתי ובין אם לאו, בין אם במישרין ובין אם בעקיפין, כולל הפעלת פקידים בכירים במנגנון הממשלה במסווה של עבודה מקצועית.

"להזכיר: הסיבה להקמת שתי ועדות מניות היתה הצורך הבלתי ניתן לערעור, להפריד בין פוליטיקה ופוליטיקאים, לבין ניהול הבנק וניהול כספי המשקיעים בו. מהתרשמותי עד כה, אני מבין כי הוועדה אכן מקיימת את החוק כלשונו וכרוחו, ופנייה זו נועדה להגן על הוועדה, מפני אלה המנסים לפעול מולה ולשבש את עבודתה, בניגוד להוראות החוק".

שטייניץ ניסה להשפיע בסיוע שר המשפטים

ל"כלכליסט" נודע כי אתמול במשך שעות ארוכות ניסה שר האוצר יובל שטייניץ, בסיוע של שר המשפטים יעקב נאמן, להפעיל לחצים על ועדת נוף, בראשות עו"ד מרגלית נוף, כדי להשפיע על תהליך מינוי הדירקטורים לבנק לאומי. לתהליך זה חשיבות מכרעת, שכן אחד מאלה שייבחרו, ימונה ליו"ר הבנק במקומו של איתן רף, שהודיע רשמית על פרישתו.

שר האוצר אמר בתגובה כי שוחח עם מרגלית נוף וביקש לשמוע על אופן העבודה של הוועדה והדרך שבה היא מתכוונת לבחור את מועמדים לדירקטורים. שטייניץ הכחיש כי ביקש להיפגש עם נוף. ממשרד האוצר נמסר כי בשיחה השר עידכן נוף על קיומן של 3 חוות הדעת נגד מינויה של מאור.

ועדת נוף צפויה להודיע עד יום ראשון על חמישה הדירקטורים שבחרה לבנק לאומי, וכי גליה מאור תיכלל ביניהם. עפ"י הערכות אורי יוגב לא יכלל לרשימה, ולגבי משה טרי, שגם הוא נחשב מועמד לתפקיד היו"ר, עדיין לא ברורה התמונה."ההחלטה תהיה על גליה מאור ועוד ארבעה וזה המסר שיעבור מהוועדה", אמר גורם המקורב למהלכים.

במקרה כזה צפויה מאור לקבל רוב בכל האסיפות שבהן תועלה להצבעה, והמכשול העיקרי למינויה יהיה תקופת הצינון שלדעת רבים היה עליה לעבור מתפקיד המנכ"ל לתפקיד היו"ר. גם היועץ המשפטי של משרד האוצר, העביר חוות דעת כזו לבנק לאומי, אולם בידי הוועדה חוות דעת משפטיות אחרות שסוברות אחרת, והוועדה נחושה לנהוג לפיהן ולהמליץ על מאור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות