אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשנות: קצה הקרחון

פרשנות: קצה הקרחון

החוסכים צריכים לדאוג. אם זה מה שקורה בפסגות, המתיימר למצב עצמו כנקי מאינטרסים, מפחיד לחשוב על בתי ההשקעות שלא מטפלים בניגודי העניינים שלהם

03.02.2010, 07:36 | גולן פרידנפלד

המתחרים של רועי ורמוס, מנכ"ל פסגות, אינם מפסיקים לחכך ידיים בהנאה. "לראשונה משהו נדבק למערכת יחסי הציבור המשומנת של פסגות", אמר לנו "ידיד נפש". סוף סוף התמונה של רועי ורמוס תוצמד לפרשייה עסיסית, ולא למהלך נקי כמו הוצאת החיתום והנוסטרו לקבורה מחוץ לגדר.

מי שמכיר את ורמוס יודע שהוא לא ייתן לפרשה להרוס לו את המוניטין. אתמול (ג') הוא התמקד בניסיון למנוע נטישה היסטרית של לקוחות בכך שהסביר שוב ושוב את ההפרדה בין תיק הנוסטרו לתיקי הלקוחות.

אם חקירת רשות ניירות ערך תסתכם בהעמדה לדין של שני הסוחרים בפסגות, הפרשה הזאת תיראה כמו שיפוע קל בגרף המניה הרב שנתי שלה. טוויסט אמיתי יקרה רק אם יתברר כי גם כספי העמיתים מעורבים בקניות ובמכירות המוזרות של סוחרי פסגות. חקירה של בכירים נוספים מבית ההשקעות, וחשיפת כשלים נוספים, עלולות לפגוע במותג בצורה קשה יותר.

לא רחוק היום שכספי העמיתים ייפגעו

החוסכים בהחלט צריכים להיות מודאגים. אם זה מה שקורה בבית ההשקעות מספר אחת בישראל, המתיימר למצב את עצמו כנקי מאינטרסים, מפחיד לחשוב מה קורה בבתי ההשקעות שאינם מתאמצים לטפל בניגודי העניינים המובנים שלהם. שם זה לגיטימי, מותר ואפילו מעוגן היטב בנוסחאות התמרוץ והתגמול של מנהלי המחלקות השונים (ברוקראז', חיתום ונוסטרו). אלו מתגאים ביכולות האדירות של מערכות הבקרה שלהם, ובכלל את הלקח שלהם מפרשת קופות הגמל של פריזמה הם כבר למדו.

שוב ושוב מתגלים המשקיעים המוסדיים במערומיהם. באקסלנס נמצא שמנהלי ההשקעות שלה החזיקו בניירות ערך של חברה ציבורית, שבמקרה התגלתה כאטרקטיבית במיוחד עבור קופות הגמל. לפני שבועיים היו אלו מערכות דירוג קרנות הנאמנות בבנקים, שנמצאו על ידי רשות ני"ע ברמה ירודה. בדש נחשדו מנהלי הקרנות בהרצת ניירות ערך בבורסה - חשדות שלא הבשילו לכתבי אישום, אך הצביעו על כשל במערכות הפיקוח והבקרה שלה. נזכיר גם דו"ח חמור במיוחד של הבורסה על פעילות נוסטרו לא מבוקרת של בית ההשקעות אלטשולר שחם. ועכשיו פסגות. כל אחת מהפרשיות הללו לא נגעה ממש בעמיתים, אבל קירבה את היום שזה יקרה.

לנתק את מנהלי ההשקעות מעטין הזהב

אם מדלגים מעל לשיקולים הציניים של ורמוס לסגור את פעילויות החיתום והנוסטרו של בית ההשקעות, ברור כי הפרשיות האחרונות מוכיחות שהכיוון שלו נכון. במקום שבו מנהל ההשקעות של כספי העמיתים נפגש עם מנהל החיתום בפינת הקפה, ולאחר מכן מרכל עם מנהל חדר המסחר שעסוק בדיוק בהוצאת המלצה חמה ללקוחותיו, ניגודי העניינים זועקים לשמים.

אף אחד ממנהלי בתי ההשקעות לא ירצה להתנתק מעטין הזהב שמייצר מיליוני שקלים של בונוסים בשנה. צריך לעזור להם לעשות את זה. משום כך נדרשת התערבות יסודית של הרגולטור. אחרת זה יסתיים באסון פיננסי בתיקי הפנסיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות