אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פלוריסטם: הניסוי הצליח - טיפול בתאי גזע עשוי לסייע למי שלקה בשבץ מוחי

פלוריסטם: הניסוי הצליח - טיפול בתאי גזע עשוי לסייע למי שלקה בשבץ מוחי

מהמחקר שנערך בגרמניה עולה כי בעלי חיים שהשתתפו בניסוי, לאחר שלקו בשבץ מוחי, וטופלו בתאי גזע המופקים משליית אדם, הראו שיפור ניכר במספר מדדים שנבדקו

04.02.2010, 11:06 | אורי טל טנא

חברת הביו-רפואה הישראלית, פלוריסטם מדווחת על הצלחה במחקר פרה רפואי בבעלי חיים שבדק את השפעת הטיפול בתאי גזע המופקים משליית אדם (PLX) על ריפוי נזקי שבץ מוחי. על פי התוצאות, שיתפרסמו בקרוב במגזין המדעי Brain Research Journal, הטיפול הוא בעל פוטנציאל חיובי.

מהמחקר שנערך בגרמניה עולה כי בעלי חיים שהשתתפו בניסוי, לאחר שלקו בשבץ מוחי, וטופלו בתאי גזע המופקים משליית אדם, הראו שיפור ניכר במספר מדדים שנבדקו. בין היתר, נרשם שיפור משמעותי בתנועה וביכולות מוטוריות, קיטון בגודל האזור שנפגע מהשבץ כפי שנחזה בסריקות MRI וגידול בייצור רקמת תאי עצב באזור הפגוע.

בעלי החיים שהשתתפו בניסוי קיבלו את תאי הגזע השלייתיים בהזרקה תוך ורידית. חלקם קיבלו את הטיפול בין 8 ו-24 שעות מרגע השבץ, והגיבו אליו בהצלחה. זאת למרות שההנחיות הקיימות כיום להתמודדות עם שבץ מוחי קובעות כי על המטופל לקבל טיפול עד ארבע וחצי שעות מרגע הפגיעה, על מנת לשפר את סיכוייו להחלמה. תוצאות הניסוי האחרון של פלוריסטם מראות כי באמצעות טיפול בתאי גזע שלייתיים ניתן יהיה להגדיל את חלון ההזדמנויות לטיפול בחולים מרגע הפגיעה לעד כ-8 שעות.

ד"ר יוהאנס בולטץ, מנהל קבוצת המחקר בשבץ מוחי של מכון המחקר פראונהופר בליפציג, גרמניה: "תוצאותיו החיוביות של המחקר מצביעות על כך שטיפול בתאי גזע שלייתיים עשוי להגדיל את זמן התגובה שיאפשר טיפול מוצלח בבני אדם הסובלים משבץ מוחי".

זמי אברמן, יו"ר ומנכ"ל פלוריסטם אמר כי "המחקר הוא עוד הוכחה לכך שטיפול בתאי גזע שלייתיים יכול להיות יעיל במגוון מחלות, וביניהן שבץ מוחי".

לפני כשבועיים דיווחה פלוריסטם על הצלחה בתוצאות הביניים של השלב הראשון (PHASE I) בניסוי הקליני של PLX-PAD, טיפול בתאי גזע המופקים משליית אדם המיועד לריפוי איסכמיה קשה - השלב הסופי של מחלת עורקים היקפית (PAD- Peripheral Artery Disease).

לאחרונה השלימה החברה גיוס של 3 מיליון דולר ממשקיעים מוסדיים בארה"ב, שהצטרף להחלטת המדען הראשי על הגדלת המענק לחברה לכ-2.3 מיליון דולר כסיוע לטובת הוצאות המחקר והפיתוח של החברה בין מרץ 2009 לפברואר 2010.

פלוריסטם פיתחה סביבה טבעית ותלת ממדית לגידול תאי גזע מהשלייה (תאי PLX) המשמשים לריפוי במגוון אינדיקציות קליניות. המוצר הפוטנציאלי של החברה לריפוי תאים PLX – Placental eXpanded הינו מוצר ייחודי מוגן בפטנטים. החברה מתמקדת בטיפול בהיצרות עורקים בגפים תחתונות האופיינית לחולי סכרת ומעשנים כבדים ובנוסף הציגה תוצאות מוצלחות גם בניסויים בבעלי חיים (ניסויים פרה קליניים) לטיפול בטרשת נפוצה, לטיפול במחלות המעיים הדלקתיות הקשות הקרוהן (Crohn's Disease) וקוליטיס כיבי (Ulcerative Colitis).

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות