אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": הכור הגרעיני בדימונה יבצע ניסויים בטכנולוגיות סולאריות צילום: איילון פז

בלעדי ל"כלכליסט": הכור הגרעיני בדימונה יבצע ניסויים בטכנולוגיות סולאריות

רותם תעשיות, הזרוע הטכנולוגית של הקריה למחקר גרעיני, תקים שדה סולארי בשטח של 70 דונם שבו ייבדקו טכנולוגיות שונות להפקת חשמל. הניסויים יסייעו למשקיעים לקבל החלטות מושכלות ולצמצם סיכונים

11.02.2010, 06:56 | ליאור גוטמן

רותם תעשיות, הזרוע הטכנולוגית של הקריה למחקר גרעיני בדימונה, תקים בחודשים הקרובים מרכז ניסוי לטכנולוגיות סולאריות. ל"כלכליסט" נודע כי המרכז יוקם בהשקעה מוערכת של 30-20 מיליון שקל על שטח של כ-70 דונם בפארק תעשיות רותם, שבו שוררים ברוב ימות השנה תנאים אופטימליים להפקת חשמל סולארי.

מקורבים לפרויקט מסבירים שבמתחם ייבחנו טכנולוגיות סולאריות חדשות וייעשו השוואות ביצועים כדי לבחון מהן תצורות ההפקה האופטימליות. כל טכנולוגיה תותקן על תת־שטח ותפיק עשרות קילו־ואט. מלבד הרצה ומדידת ביצועים של טכנולוגיות קיימות תתבצע במרכז בחינה של השפעת התנאים הסביבתיים - טמפרטורות, אבק, לחות או רוח - על הפקת אנרגיה.

כנסת ירוקה גג הכנסת ייהפך לסולארי הכנסת מקיימת מגעים מתקדמים עם רשות החשמל להתקנת מערכת סולארית על גג המשכן, המשתרע על שטח של 13.5 אלף מ"ר תומר אביטל, 4 תגובותלכתבה המלאה

מדינת ישראל מקדמת בחודשים האחרונים ביתר שאת את ייצור החשמל בטכנולוגיה סולארית, ובינואר האחרון התייקר התשלום המובטח ליצרני חשמל קטנים (עד 50 קילו־ואט) ל־2.04 שקלים לקילו־ואט שעה, מהלך שיו"ר רשות החשמל אמנון שפירה כינה "בוננזה". על רקע זה אפשר להבין את נהירת היזמים לתחום בציפייה לרווחים גדולים.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", המכסות המקוריות להפקת חשמל מהשמש הסתיימו הן עבור יצרנים קטנים והן עבור יצרנים בינוניים. אחד הפתרונות המוצעים הוא לאשר הקמת מתקנים בינוניים בלי לבצע שינוי בייעוד הקרקע, כדי להקל על חקלאים להתקין בשטחם מערכות לייצור חשמל. במקביל אמורה בקרוב המדינה להחליט על הגדלת מכסות הייצור.

לדברי מנכ"ל רותם תעשיות, דן פאר, מדינת ישראל עתידה להשקיע מאות מיליוני שקלים בסבסוד תעריפי החשמל ממקורות מתחדשים בשנים הקרובות, כך שהמרכז שיוקם יאפשר לתעשייה ולמרכזי מו"פ ישראליים לקבל החלטות מושכלות בבחירת הטכנולוגיות המתאימות ביותר ולהקטין את הסיכון שבהשקעות בטכנולוגיות שונות.

פאר מוסיף כי פרויקט מרכז הניסוי זוכה לתמיכה רחבה מצד הרשויות ובעלי העניין השונים בתחום, לרבות משרדי הממשלה, יצרני הטכנולוגיות, היזמים וגופי המימון השונים: "המרכז ייתן מענה לרבים מהיעדים שנקבעו על ידי ממשלת ישראל, בהם פיתוח אזור הנגב בהיבטי תעשייה ותעסוקה, האצת הפיתוח של תעשייה חדשה בישראל, קידום המחקר והפיתוח הישראלי בתחום, וקידום שיתופי פעולה אסטרטגיים עם התעשייה העולמית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

11.
תגובה למגיב מספר 1
הבסיס המדעי על נשק הגרעיני (כמו דברים רבים אחרים) הגיע מיהודים שפתחו את הנשק עבור האמריקאים ועבור הרוסים, מלחמת העולם השניה הביאה לבריחת מדענים יהודים מגרמניה – דבר שעצר את פיתוח הפצצה בגרמניה. ניתן להזכיר בקצרה את הבולטים בצד האמריקאי - לאו סילארד (Leó Szilárd), אלברט איינשטיין (Albert Einstein) ו ליזה מייטנר שפיתחה וניתחה את ביקוע האורניום. בצד הרוסי ניתן לציין את הבולטים תאודור הול ודיויד גרינגלס. בקיצור – דימונה משמש ממוזיאון לשמור המידע, ניתן לבקר ולהיכנס בחינם, בשלב זה טרם הספיקו להתקין שלטי הכוונה ליציאה. כידוע, ליהודים (המקוריים שלא התבוללו) יש קרניים והם בעצם חייזרים שמסתירים את זהותם, החיבור עם תושבי כדור הארץ הפרימיטיביים נעשה בעזרת דם מילדים קטנים, התהליך נעשה תחת הקוד "אגדת פסח". היהודים החייזרים הגיעו לכדור הארץ לאחר שבכוכב הלכת שלהם החליטו להקים ישובים ברחבי הגלקסיה ולכן הם יודעים ודוגלים בחוקים שהגיעו ממקור אחד, למקור ניתן שם הקוד "אל אחד" . לסיכום – פרויקט הגרעין היהודי שהוענק לכדור הארץ, ניתן כדי ליצור אנרגיה "נקיה וירוקה" אבל התושבים המקומיים יכולים לחשוב רק על מוות והריגת אחרים – ראו דוגמת איראן, כלומר כדור הארץ הוא שם כיסוי לשם האמתי "כוכב המוות".
11.02.10
לכל התגובות