אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר: "לא היה דיל על חוק הגמ"חים" צילום: שאול גולן

פישר: "לא היה דיל על חוק הגמ"חים"

ח"כ גפני אמר כי דחיית אישור החוק אמורה להזים את הטענות לפיהן רקם עסקה פסולה על מנת להשיג אישור לחוק הגמ"חים. בדיון אמר פישר הוא תומך בתקציב דו שנתי

04.03.2010, 10:57 | תומר אביטל

ועדת הכספים התכנסה היום (ה') לשם אישור סעיפים בחוק בנק ישראל החדש לקראת אישורו בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת, אולם בפתח הדיון הפתיע יו"ר הוועדה משה גפני את הנוכחים והתייחס לחוק הגמ"חים.

"הייתי אמור להביא את חוק הגמ"חים להצבעה אתמול, אך לאור הפרסום הלא נכון בתקשורת החלטתי לדחות זאת למרות שוועדת השרים אישרה אותו", אמר גפני, והוסיף "עשיתי זאת אף על פי שאני לא זוכר מקרה שיש לח"כ יכולת להביא חוק לאישור והוא לא עושה כך. אפילו בדקתי במפלגת קדימה והם לא התכוונו להתנגד".

לדברי גפני מדובר במקרה חסר תקדים שהתקבל בהפתעה גמורה במשרדי האוצר ראש הממשלה ובניגוד לעצת העוזרים שלו."הגמ"חים התנהלו ככה 62 שנה", ציין גפני, "אז זה יתנהל ככה עוד חודש. אני מקבל כל הסדר שיציע הנגיד, בחקיקה או בתקנות".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר ציין כי "אנו מכירים בעובדה שהגמ"חים הם מוסד, חלק מהמסורת. הסכמנו שנעבוד ביחד בניסיון לפתור את הבעיות. אין בכוונתנו לפעול לאיסור הפעילות החשובה הזה. אני מכבד את החלטתך. לא היה דיל ולא דיברנו על דיל ביננו".

מטרת חוק הגמ"חים היא להכניס סעיף בחוק הבנקאות שלפיו "פיקדון גמילות חסדים לא ייחשב כקבלת פיקדונות כספיים, והלוואת גמילות חסדים לא תיחשב כמתן אשראי". המשמעות: כל גמ"ח יוכשר הלכה למעשה כבנק בזעיר אנפין, אולם לא יוטל עליו הפיקוח המחמיר שמוטל על בנקים מן המניין מתוקף חוק הבנקאות. בימים האחרונים נוצרה ביקורת חריפה על הצעת החוק, ונאמר כי היא תכשיר את הקרקע להלבנת הון. כמו כן, נטען כי בנק ישראל מרכך את התנגדותו לחוק משום שהוא מעוניין לקדם את אישורו של חוק בנק ישראל החדש.

הנגיד התייחס בדיון גם לתקציב הדו שנתי. לדבריו , "גם בנק ישראל תומך בתקציב דו-שנתי". בכך הוא מצטרף לראש הממשלה, שר האוצר, יו"ר ועדת הכלכלה וראש אגף תקציבים, שכולם תומכים באישור תקציב דו שנתי נוסף לשנים 2011-2012.  גפני, שדוחה את הרעיון, הביע את אכזבתו מדברי הנגיד.  

לסיום אמר גפני כי הוא מקווה לסיים את הדיון בחוק בנק ישראל בשבוע הבא. ביום שני צפויים דיונים על מנגנון השכר החדש של בנק ישראל. החוק צפוי לעלות לקריאה שנייה ושלישית בעוד שבועיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות