אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקי הניווט: וודאפון ויתרה על רכישת טלמפ הישראלית צילום: בלומברג

עסקי הניווט: וודאפון ויתרה על רכישת טלמפ הישראלית

ספקית הסלולר האירופית וודאפון היתה על סף חתימה על הסכם לרכישת חברת הניווט הישראלית ב-150-100 מיליון דולר, אולם ברגע האחרון שינתה כיוון - ורכשה חברה שבדית תמורת 30 מיליון דולר בלבד

09.03.2010, 14:49 | גילעד נס

בשלהי 2008 ניהלה ספקית הסלולר האירופית וודאפון מגעים אינטנסיביים לקראת רכישת ספקית שירותי הניווט הישראלית טלמפ תמורת 150-100 מיליון דולר. השלמת העסקה נראתה כעובדה מוגמרת, וחלק מעובדי טלמפ אף קיבלו הוראה להתכונן למעבר לאירופה לצורך פעילות קרובה יותר מול וודאפון, שותפיה ולקוחותיה. בסופו של דבר הדהימה וודאפון את בכירי טלמפ והכריזה על רכישתה של Wayfinder השבדית תמורת סכום נמוך בהרבה, כ-30 מיליון דולר.

ענקית הסלולר מתמקדת ב-GPS סגן נשיא בנוקיה: "עכשיו זה הזמן לשירותי ניווט חינם" סגן נשיא נוקיה למוצרי ניווט, כריסטוף הלמיס, מאמין ששירותי מפות שלא בתשלום "יצדיקו הוצאת עוד כמה יורו עבור מכשיר נוקיה". על העיתוי של הצגת השירות הוא אומר: "לא אנחנו ולא גוגל המצאנו את המודל החינמי" גילעד נס, 5 תגובותלכתבה המלאה

בטלמפ מסרבים גם היום לאשר או להכחיש את ענין המגעים שלא צלחו, אך מודים כי בפניהם אתגר לא קטן בשוק האירופי – טלמפ היתה ספקית שירותי הניווט של וודאפון בחלק ממדינות אירופה, ורכישת Wayfinder עלולה להביא לסיומה של שותפות זו וההכנסות הנגזרות ממנה. "שנת 2009 היתה השנה המוצלחת ביותר שלנו עם וודאפון", אומר ל"כלכליסט" גורם שהיה מקורב לדיוני הרכישה. "מצד אחד אנחנו צריכים להיות שמרניים ולהניח שהיחסים לא יורחבו, אבל מצד שני צריך לזכור שספקיות סלולר, במיוחד כאלה שפועלות בכמה מדינות, אינן מסתפקות בספק אחד ולכן אנחנו רגועים לגמרי. יש סיבה ש-WayFinder נרכשה במחיר שנרכשה, ויש סיבה שוודאפון ממשיכה לעבוד איתנו, והסיבות הללו לא סותרות האחת את השניה". את 2009 סיימה טלמפ, על פי הערכות, במכירות של יותר מ-20 מיליון דולר.

איום נוסף על טלמפ בארצות הברית עלול להגיע כתוצאה מרכישתה של ספקית שירותי הניווט DASH בידי יצרנית מכשירי הבלקברי RIM. טלמפ נחשבת לפופולרית במיוחד על מכשירי הבלקברי, ועל אף ש-DASH פעלה רוב חייה כספקית מכשירים יעודיים מתוצרתה, ניתן להניח כי יכולותיה הטכנולוגיות יאפשרו לבלקברי ליזום מערכת ניווט משלה, לפחות לתחומי ארצות הברית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות