אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירכשו את אמונו? רוני חזקיהו הסכים להיפגש עם ראשי פורום קבוצות הרכישה צילום: אוראל כהן

ירכשו את אמונו? רוני חזקיהו הסכים להיפגש עם ראשי פורום קבוצות הרכישה

הפגישה - על רקע דרישתו של המפקח על הבנקים להחמיר במתן אשראי לקבוצות רכישה. בדיון בוועדת הכלכלה אמר חזקיהו: "יש קבוצות רכישה שהן מסוכנות מקבלנים, ויש קבלנים שהם מסוכנים מקבוצות הרכישה"

16.03.2010, 14:22 | שי פאוזנר

המפקח על הבנקים רוני חזקיהו הודיע היום במהלך דיון בוועדת הכלכלה, כי הוא נענה לבקשת יו"ר הוועדה אופיר אקוניס וחבר הוועדה ח"כ כרמל שאמה, וייפגש לשימוע עם ראשי פורום קבוצות הרכישה, עו"ד קרן בן דוד ועו"ד צחי חג'ג'. הדיון בוועדה התקיים על רקע הוראות המפקח על הבנקים להחמיר במתן אשראי לקבוצות רכישה.

את הדיון יזם ח"כ כרמל שאמא, והוא התקיים בהשתתפות נציגי בנק ישראל, הפיקוח על הבנקים, משרד הבינוי והשיכון, התאחדות הקבלנים והבונים בישראל, בנקים, איגוד לשכות המסחר ופורום מארגני קבוצות רכישה.

קבוצות רכישה בניו יורק ישראלים יבנו בניין מגורים במנהטן ב-6.5 מיליון דולר מדובר בפרויקט שייבנה ליד אוניברסיטת קולומביה. הקבוצה תבנה באמצעות חברת סנטרוק בניין בן 8 קומות ו-14 דירות בפרויקט שייקרא מורנינג סייד דותן לוי, 19 תגובותלכתבה המלאה

שאמה: "אנו בשיאה של בועה"

שאמה דרש במהלך הדיון לקבוע הגדרות וקריטריונים לפעילות קבוצות הרכישה. "בסיס תהליכי הרגולציה המבוצעים בימים אלו צריך להתבסס על אמות מידה להבחנה מתי הקבוצה מקבלת מאפיינים של פעילות קבלנית-יזמית, לרבות גודל הקבוצה ותדירות הפעילות.

"יש לקבוע הגדרות וקריטריונים, יש להבחין בין קבוצת רוכשי דירות לשימוש פרטי למגורים לבין קבוצת משקיעים מקצוענים הפועלים להשגת רווח מהיר. כשהמפקח על הבנקים מעיז לומר שהוא חושש מבועה זו הוכחה שאנו בשיאה של בועה. עדות נוספת לבועה היא המשך עליית מחירי הדירות לצד ירידה במחירי השכירות. חובתו של המפקח לדאוג לפיצוץ של הבועה.

חזקיהו: "אני לא אחראי למחירי הדירות"

חזקיהו אמר במהלך הדיון: "אני אמון לדאוג על המערכת הבנקאית והיציבות שלה, אני לא מקיים דיון אם קבוצות רכישה זה דבר טוב או לא, אני גם לא אחראי למחירי הדירות. המחירים מושפעים בדרך כלל משוק של ביקוש והיצע. יש קבוצות רכישה מסוכנות מקבלנים ויש קבלנים מסוכנים מקבוצות הרכישה, עד כה נושא קבוצות הרכישה לא טופל כי מדובר היה בתופעה זניחה. כעת מדובר בטרנד"

עו"ד קרן בן דויד, מנכ"לית משותפת בחברת 'מגדלים' ומראשי פורום קבוצות הרכישה, השיבה: "קבוצות הרכישה נולדו מתוך צורך ממשי להוות פתרון עבור זוגות צעירים ומשפחות שידן אינה משגת לרכוש דירה. דירת מגורים הפכה מצרך לעשירים בלבד וקבוצות הרכישה מאפשרות לרכוש כיום דירות למגורים באזורי הביקוש במחיר שפוי ונמוך ב-30% מאשר ברכישה מקבלן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות