אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"ההיסטריה תתחלף בשוויון נפש ו־H&M תחווה התפכחות"

"ההיסטריה תתחלף בשוויון נפש ו־H&M תחווה התפכחות"

עם 15 פאואר־סנטרים בארץ ותוכניות התרחבות לחו"ל, מנכ"ל ביג לא מתרגש מהשוק הרווי: "קניבליזציה תמיד תהיה, וזאת דילמה לא פשוטה. אבל עדיף לפחות שאני אהנה ממנה"

18.03.2010, 09:41 | אילאיל יהב

"המטרה שלנו היא להשקיע 500 מיליון דולר עד מיליארד דולר בשנתיים־שלוש הבאות במרכזי קניות בארה"ב. חלק מהסכום יהיה של ביג, ובהמשך נצרף שותפים, חלקם מוסדיים", כך אומר איתן בר זאב, מנכ"ל ביג מרכזי קניות. החברה מחזיקה היום 15 מרכזי פאואר סנטר, ועוד שישה נמצאים בשלבי פיתוח שונים.

איך תשפיע כניסתן של H&M וגאפ על מפת הקניונים בישראל?

"בעבר הייתי מנכ"ל מקדונלד'ס, ועברתי חוויה של פריסת רשת זרה עם רמת מודעות גבוהה. בהמשך גם הייתי עד לחוויה של ההתפכחות. לאט לאט הקטנו את גודל הסניפים, והמכירות למ"ר קטנו. החוויה וההיסטריה נעלמו והתחלפו בשוויון נפש. את החוויה הזאת גם H&M וגאפ יעברו. כשיהיו ל־H&M עשר חנויות בישראל, ההיסטריה תעבור וההיגיון יחזור לשלוט. כרגע היא מנצלת את היתרון היחסי שיש לה בכניסה ויוצרת לעצמה חוזי שכירות עם יתרונות כלכליים גדולים מאוד. בסופו של יום היא תחזור להיות שוכרת רגילה מול בעלי הקניונים. ב־H&M בדקו אצלנו כניסה לשתי נקודות: באשדוד ובנצרת, שממנה התרשמו לטובה. הם אומרים שעד סוף אפריל הם לא ידונו בנקודות חדשות ויהיו עסוקים בפתיחה של הקיימים.

"לגאפ אני מתייחס טיפה אחרת. הם גם מייצרים הייפ, אבל אורך המחזור של ההייפ נמוך יותר. הם לא רוצים ללכת לכיוון של פאואר סנטרים, אף שהתעניינו בנצרת. יש בינינו חילוקי דעות לגבי רמת הציפיות על מה צריך להיות שכר הדירה וכמה אנחנו צריכים להשקיע. אני מתנגד להסכמים כשיש התלהבות יתרה והיסטריה מההשפעה של המותג".

מה תוכניות התרחבות שלכם?

"יש לנו שישה מרכזים שנמצאים היום בתוכנית פיתוח עתידית ואנחנו מתכוונים לפתוח אותם בשלוש השנים הבאות. בחו"ל יש לנו פעילות בהודו, עם מרכז אחד שפתחנו. בהמשך נחליט מה יהיה ההמשך בהודו. בסרביה אנחנו מתחילים לבנות את המרכז הראשון".

יש לכם סניף בקסטינה. אתם לא חוששים מקניבליזציה במקומות כמו קריית גת?

"קניבליזציה בשווקים ספציפיים תמיד תהיה, וזאת דילמה לא פשוטה. אבל תמיד קיים החשש שהמתחרה יפתח שם משהו חדש, מודרני או עדכני ומושך יותר ממני. אז עדיף לפחות שאני אהנה מהקניבליזיציה".

בריטיש כבר התחילו לשווק את הפרויקט שלהם באשדוד. אתם לא חוששים מתחרות כשתפתחו את ביג אשדוד?

"אני יודע שהם משווקים את הפרויקט. לדעתי הם מוליכים שולל את האנשים. אין שום סיכוי שהם יבנו את הפרויקט בחמש שנים. גם אני לא בניתי את הפרויקט בחמש השנים האחרונות - קיבלתי אותו רק לאחרונה וגם עכשיו יש מתנגדים. עברתי מסכת יסורים לא קטנה עד שקיבלתי את האישורים. הם יצטרכו לעבור תהליך של תב"ע, שלא ייקח פחות משלוש שנים. אנחנו נעביר אותם לפחות דרך כמה עתירות ונתנגד למהלך הזה. הם עשו לנו את זה באשדוד, וגם אנחנו נעשה את זה אם נצטרך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות