אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניצחון לקובי אלכסנדר: סעיף בחוק ההסגרה של נמיביה נקבע כ"לא חוקתי" צילום: בלומברג

ניצחון לקובי אלכסנדר: סעיף בחוק ההסגרה של נמיביה נקבע כ"לא חוקתי"

זאת, כחלק מבקשה שהגיש מייסד קומברס הנמלט לבית המשפט העליון במדינה. המשמעות: אם יוחלט להסגיר את אלכסנדר לארה"ב, הוא לא יחוייב להישאר במעצר עד ההסגרה בפועל, או עד תום הליכי הערעור

12.04.2010, 09:39 | סוכנויות הידיעות

ניצחון משפטי לקובי אלכסנדר בנמיביה. אתר האינטרנט THE NAMIBIAN מדווח כי בית המשפט העליון במדינה קבע ביום שישי כי סעיף מסויים בחוק ההסגרה הנמיבי אינו חוקתי. עם זאת, בית המשפט דחה בקשה אחרת מטעם באי כוחו של אלכסנדר.

אלכסנדר נמלט לנמיביה לאחר שהיה מבוקש בארה"ב על ידי ה-FBI בחשד לעבירות על חוקי ניירות ערך במסגרת פרשת הבקדייטינג. חברת קומברס שייסד אלכסנדר עדיין עסוקה בהתמודדות עם ההשלכות של הפרשה, ועדיין לא פירסמה דוחות כספיים מלאים. בדצמבר האחרון פורסם בלעדית ב"כלכליסט" כי אלכסנדר במגעים לסיום ההליך הפלילי נגדו בארה"ב.

בהחלטתו, קבע בית המשפט כי סעיף 21 מחוק ההסגרה שעבר במדינה בשנת 1996 אינו חוקי. עם זאת, בית המשפט דחה את בקשת אלכסנדר, לפיה השופט שהחל לדון בתיק הסגרתו לארה"ב יהיה השופט היחיד שיוכל להכריע בעניין. אותו שופט היה זה שהטיל על אלכסנדר ערבות שיא של 10 מיליון דולר נמיבי.

סעיף 21 קובע כי מהרגע שהתקבלה החלטה על הסגרתו של אדם למדינה אחרת, אותו אדם יישאר במעצר עד ביצוע ההסגרה בפועל - וזאת ללא כל אפשרות שיחרור בערבות או בכל דרך אחרת. אותו אדם יישאר במעצר עד ביצוע ההסגרה או עד סיום ההליכים להגשת ערעור, אם הוגש.

עבור אלכסנדר סעיף זה היווה איום לתקופה ארוכה במעצר, אם אכן יוחלט להסגירו לארה"ב. זאת, משום שהליכי ערעור על החלטה להסגירו עלולים לקחת חודשים ושנים. לפי סעיף 21, היה אלכסנדר אמור לבלות את הזמן הזה במעצר.

אלכסנדר חי עם משפחתו בנמיביה מאז יולי 2006. באוקטובר אותה שנה הגישו הרשויות בארה"ב בקשה למדינה להסגיר את אלכסנדר על מנת שיוכל לעמוד למשפט בארה"ב. אלכסנדר הצהיר במשפטו בנמיביה כי הוא מכחיש את ההאשמות המיוחסות לו בארה"ב ומתנגד להסגרתו. השימוע הקרוב במשפט ההסגרה של אלכסנדר נקבע ל-8 ביוני.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות