אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השגרירויות הזרות מנסות לבלום את חוק הפרוות צילום: אי אף פי

השגרירויות הזרות מנסות לבלום את חוק הפרוות

יצואניות הפרווה העיקריות לישראל הגישו תלונה לנציבות האיחוד האירופי ולמשרד התמ"ת נגד הצעת החוק האוסרת סחר בפרוות

03.05.2010, 11:21 | נעמה סיקולר

שגרירויות דנמרק, פינלנד, קנדה ותאילנד בישראל פנו בימים האחרונים בתלונה רשמית למשרד התמ"ת נגד חוק הפרוות הישראלי, כך נודע ל"כלכליסט". המדינות, יצואניות הפרווה המרכזיות לישראל, הגישו גם תלונה רשמית לנציבות האיחוד האירופי שהתבקשה לבדוק את חוקיות הצעת החוק.

חוק הפרוות החרדים ימשיכו לחבוש שטריימלים מפרוות ארנבות כך אישרה ועדת החינוך; עוד נקבע כי סחר בפרוות כלבים וחתולים - אסור תומר אביטל, 8 תגובותלכתבה המלאה

הצעת חוק שיזמה חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) אוסרת על הפקה, ייצור, יבוא ויצוא של פרוות לישראל וממנה. הצעת החוק המקורית כללה פרוות כלבים וחתולים בלבד והיא הורחבה באחרונה על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה לכל סוגי פרוות בעלי החיים.

כיום מצויה הצעת החוק בהליכי חקיקה בוועדת החינוך, ולמרות הרחבתה, לבקשת הסיעות החרדיות היא לא צפויה לחול על כובעי השטריימל - המהווים את הנתח המרכזי בשוק הפרוות הישראלי. היקף הפרוות המיובאות לישראל מוערך ב־250 מיליון שקל בשנה, אך בניכוי יבוא השטריימלים מוערכת התעשייה ב־100 מיליון שקל בלבד.

המשמעות העיקרית של החוק סמלית יותר מכלכלית, שכן לאחר השלמת הליכי החקיקה צפויה ישראל להיות המדינה הראשונה בעולם האוסרת יבוא ושיווק פרוות באופן כמעט מוחלט.

הטענה של השגרירויות הזרות נגד ישראל היא כי החוק פוגע ביחסי המסחר, ומטיל מגבלות סחר שאינן הוגנות ושאין להן תקדים בקרב מדינות מערביות. לטענת המדינות, עצם העובדה כי החוק מתיר יבוא שטריימלים שומטת את הקרקע המוסרית של הצעת החוק.

באירופה נחקק בתחילת 2009 חוק האוסר על מדינות האיחוד האירופי לייבא, לייצא או לסחור בפרוות של חתולים וכלבים, אולם אין עדיין מדינה האוסרת על יבוא, יצוא ושיווק כל מוצרי הפרווה משטחה ואליה. 

תנו לחיות לחיות, נציגת הקואליציה הבינלאומית נגד פרוות, מסרה בתגובה לידיעה: "בקואליציה הבינלאומית נגד פרוות נתקבלו עד כה כ-6,000 מכתבי תמיכה בהצעת החוק התקדימית. בין היתר הביעו תמיכה והציעו עזרה עשרות חברי פרלמנט מקנדה, דנמרק, אנגליה, ארה"ב, בלגיה ופינלנד – מדינות המובילות את ייצוא הפרוות בעולם. על פי מחקר שערכה הכנסת, מחזור הסחר בפרוות בישראל מגיע לכל היותר למיליון דולר בשנה, ובכלל זה פרוות סינתטיות. יצוין כי בדומה לחוק האירופי, בו יש החרגה למסורת הלבוש האסקימואי - גם בהצעת החוק הישראלי קיים סעיף דומה, זאת מתוך התחשבות בציבור הדתי ומסורתו. הטענה כי החרגה זו איננה מוסרית, הינה דמגוגיה זולה המטעה את הציבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לאבי מתגובה 16
1. הלמ"ס מחשיב כ"לא עובדים" את אלה שהפרנסה שלהם מתבססת על רווחים מהבורסה, כי מבחינה תעסוקתית(!) הם נחשבים לא עובדים. 2. חרדים חסידים אשכנזים שמרשים לעצמם לקנות שטריימלים יקרים הם אנשים עשירים מאוד שהפרנסה שלהם מתבססת על רווחים מהבורסה, ולכן נחשבים ל "חרדים שלא עובדים". 3. חרדים שחובשים שטריימל הם רק חרדים חסידים אשכנזים. מסקנה: חרדים חסידים אשכנזים עשירים מאוד לא עובדים ובכל זאת משלמים עבור עצמם. ואין להם שום בעיה לקנות שטריימל חדש כל כמה חודשים.
03.05.10
לכל התגובות