אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": BSGR של שטיינמץ נדרשת להעניק ביטחונות לחובות של בייטמן הנדסה צילום: סיון פרג'

בלעדי ל"כלכליסט": BSGR של שטיינמץ נדרשת להעניק ביטחונות לחובות של בייטמן הנדסה

לאומי, הבינלאומי ומזרחי טפחות דורשים מהחברה המרכזת את פעילות קבוצת שטיינמץ לערוב לחובות של 30 מיליון דולר

16.05.2010, 07:04 | גולן חזני

בני שטיינמץ עובר בימים אלה התנהלות לא פשוטה מול בנק הפועליםומחזיקי איגרות החוב של חברת סקורפיו שבשליטתו. ההתנהלות הגיעה למאבק של ממש בשבוע האחרון מצד בנק הפועלים, שדרש משטיינמץ לפרוע באופן מיידי חוב של סקורפיו לבנק בהיקף של 335 מיליון שקל.

לכלכליסט נודע כי חברת BSGR המרכזת את פעילות אוצרות הטבע של קבוצת בני שטיינמץ נדרשת על ידי הבנקים לאומי, הבינלאומיו מזרחי טפחות, להעמיד ביטחונות לחלק גדול מהחובות של בייטמן הנדסה, החברה־הבת של BSGR שנמחקה מהבורסה בלונדון.

חובות אלה עומדים על 30 מיליון דולרים לשלושת הבנקים. לאחרונה קיימו ראשי שלושת הבנקים פגישה עם נציגי BSGR לגבי הסדר חוב לבייטמן הנדסה והעמדת ביטחונות לחלק גדול מהחוב. עוד נודע כי לבייטמן הנדסה חוב של 80-70 מיליון דולר לבנק הפועלים, וגם לגביו מתנהלים מגעים להסדר.

ההלוואות נלקחו לפני כמה שנים למימון פעילויות שונות של בייטמן הנדסה. בייטמן הנדסה מעורבת בפרויקט ענק בקזחסטן להקמת בית זיקוק בהשקעה של 1.3 מיליארד דולר ובפרויקטים נוספים במדינה.

לפני שבועיים מכרה BSGR גינאה שבבעלותו את זיכיונות הכרייה שלה בגינאה לחברת VALE הברזילאית תמורת 2.5 מיליארד דולר, כאשר חצי מיליארד דולר ישולמו עם השלמת העסקה והיתרה תשולם בהמשך. גורם בנקאי בכיר אמר בסוף השבוע כי בנקים העניקו בעבר לשטיינמץ הלוואות גדולות של מאות מיליוני שקלים בלי להעמיד ביטחונות.

לבעלי האג"ח, שלהם חבה סקורפיו כ־150 מיליון דולר, הציע שטיינמץ פירעון מיידי של 100 מיליון דולר, ואילו היתרה תשולם אחרי פירעון כל החובות האחרים של סקורפיו, כולל החוב לשטיינמץ עצמו. מתווה זה כפוף להסכמת הפועלים,

שלא ניתנה.

בעלי האג"ח כבר סיכמו את "מתווה הנחתת הבנק" שלפיו שטיינמץ יגרום להנחתת החוב לבנק הפועלים ביחס לחוב למחזיקי האג"ח (באמצעות בטוחות חיצוניות שייתן לבנק), וכנגד זה יסכימו לדחיית תשלומי הקרן בארבע שנים ולדחייה חלקית של תשלומי הריבית. כמו כן התחייב שטיינמץ כי אם החברה לא תוכל לעמוד בלוח הסילוקין החדש, תהיה מעין אופציית "PUT" והוא ירכוש מהחברה נכסים ב־30 מיליון דולר כדי שזו תוכל לעמוד בלוח שסוכם.

אחרי שהנציגות לא הסכימה לארכה נוספת, ביקשה סקורפיו מנציגות האג"ח לא לנקוט הליכים נוספים עד 5 ביולי, ובתמורה שטיינמץ יתחייב לשלם את הריבית הקרובה (ממקור חיצוני) בסך כ־4.7 מיליון דולר.

בעקבות הדרישה החדשה של הפועלים לפירעון ביקשה כאמור סקורפיו לא לנקוט הליכים. בקשתה הובאה ביום חמישי לאסיפת בעלי האג"ח שהתכנסה במלון סיטי בת"א. סקורפיו ביקשה שלא לנעול את האסיפה עד קבלת ההחלטות. אם הפועלים ייסוג מהדרישה, צפויה להיערך הצבעה לגבי ההצעה של שטיינמץ לפרוע 100 מיליון דולר מהחוב במזומן, או לנקוט הליכים ולמנות מפרק לחברה ולהשתלט על נכסיה. אם הבנק לא יתפשר עם שטיינמץ, צפויים בעלי האג"ח להחליט לנקוט הליכים ולבקש מבית המשפט למנות מפרק לחברה.

תגובת דובר בייטמן: "איננו מתייחסים לשמועות. בבייטמן לא התקבלו שום פנייה או מידע בנושא. החברה נמצאת בקשר שוטף עם המוסדות הפיננסיים. בני שטיינמץ איננו מחזיק במניות החברה ואינו נושא בה

בשום תפקיד".

מבנק מזרחי טפחות נמסר בתגובה כי "הבנק אינו מתייחס לנושאים הקשורים בלקוחותיו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות