אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה יש בפנים: ריטלין של נוברטיס צילום: CC by ADHD CENTER

מה יש בפנים: ריטלין של נוברטיס

שרף שמופק משורשיו של צמח האסטרגלוס, חומר מעורר שדומה בפעולתו לקוקאין ומגביר את הערנות והריכוז, וגם אבקה לבנה שממנה מכינים את רוב הגלולות הקשות

27.05.2010, 11:06 | גדי גיא

גומי טרגקאנת'

 

הגומי הזה, שתפקידו להדביק את רכיבי הגלולה אלה לאלה, הוא שרף שמופק משורשיו של צמח האסטרגלוס, שגדל בר בארץ ונקרא בעברית קדד. כדי להפיק את הגומי חופרים בור מסביב לשורש הצמח, פוצעים אותו ואוספים את השרף שניגר ממנו. בארץ התעשייה הזו נזנחה מזמן, והיום מטרידות את הצמח רק עזים וכבשים שאוהבות את טעמו, ודבורים שאוספות צוף מפרחיו.

מתילפנידאט

חומר מעורר שדומה בפעולתו לקוקאין. כן, קוקאין. החומר משתק מנגנוני ויסות במוח ויוצר עודף דופמין. במינונים קטנים הוא מגביר את הערנות והריכוז, תכונה שימושית להפליא לטיפול בהפרעות קשב שהפכה אותו לתרופה פסיכיאטרית מהנפוצות במערב. במינונים גבוהים במיוחד הוא עלול לגרום לאופוריה, התמכרות והפרעות נפשיות. זמינות התרופה הפכה אותה לסם פופולרי, ובעולם ידוע על אנשים הקונים גלולות מילדים שקיבלו אותן במרשם, ואז מרסקים אותן לאבקה ומסניפים. האבקה אפילו זכתה לכינוי חיבה בארצות הברית: "ויטמין R".

מה יש בפנים? ריטלין של נוברטיס, צילום: CC by ADHD CENTER מה יש בפנים? ריטלין של נוברטיס | צילום: CC by ADHD CENTER מה יש בפנים? ריטלין של נוברטיס, צילום: CC by ADHD CENTER

 

מגנזיום סטאראט

האבקה הלבנה שממנה מכינים את רוב הגלולות הקשות. החומר פופולרי בתעשיית התרופות כיוון שאינו משפיע על גוף האדם ואינו נמס במים. את המגנזיום סטאראט מייצרים מחומצה סטארית, שהיא שומן צמחי שמצוי בשפע בחמאת קקאו ובחמאת אגוז השיאה, ומהווה רכיב נפוץ בסבונים ובתכשירי קוסמטיקה. מכירים את הטבעת הגועלית והקשה לניקוי שנוצרת מסביב לאמבטיה אחרי אמבט קצף מענג? זהו מגנזיום סטאראט, שנוצר כשהחומצה הסטארית בסבון התרכבה עם המגנזיום שמצוי באופן טבעי במי ברז.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

45 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

42.
התופעות שבאות עם הרטלין
כל מי שמשתמש בריטלין או קונצרטה צריך קודם כל להתייעץ עם נירולוג. והכי חשוב להקשיב לגוף שלו.!!! בתוך יום או מקסימום יומיים אתה יכול לדעת עם מה שלקחתה טוב לך או לא. על כל אחד עובד קצת שונה. במקרה שלי הריטלין של ה10מ"ג לא עשה לי טוב זה משתחרר מהר מידי בגוף שלי והרדים לי את המוח. יכולתי להתרכז אך היה לי קשה לחשוב או להתרכז בדברים אחרי יומיים שבדקתי לא הייתי מרוצה ובקשתי מהנירולוג קונצרטה שמשתחרר ממש לעט ומחזיק ליום שלם. קיבלתי מינון של 36 והצלחתי להתרכז בלי להפסיק להיות עצמי. אבל בגלל שראיתי שכשאני ממש מתרגשת זה לא הצליח להחזיק אותי ביקשתי מינון יותר חזק,לאחר בדיקת אקג ולפי המשקל אישר לי את הקונצרטה היותר חזקה 54 מ"ג ניסיתי אותה היום וזה חזק מידי. אומנם קבלתי שקט והצלחתי להתרכז בצורה בלתי רגילה, אבל הרגשתי כמו סוג של זומבי, ושוב הזיכרון ומהירות המחשבה לא היו אותו דבר בכלל. אז אשתמש רק שאצטרך ללמוד לבד ולהתרכז לפרטי פרטים במיוחד אם זה משהו שאני מתחמקת מלשבת עליו, אבל בשום פנים באופן לא בנהיגה או כשאני צריכה לתקתק דברים. מהניסיון שלי הכל תלוי במינון ואיך החומר משתחרר בגוף. טיפין טיפין או הכל בפעם אחד. לכן חשוב מאוד במיוחד אם הילדים לנסות ולבדוק מה מתאים לו באופן ספציפי ולשמוע ממנו מה זה עושה לו. אף אחד לא צריך להפסיק להיות הוא עצמו! זה צריך לספק לילד!! שקט בראש והנעה מהיכולות שלו.!! אם זה לא ככה תחליפו מינון ואפילו תרופה. תופעות לוואי לא אמורים להופיע יותר מיום או מקסימום יומיים. חוץ מירידה בתיאבון שקורת כשאתה מרוכז במה שאתה עושה וההיפראקטיביות נותן לך המון אנרגיה לעשות את מה שאתה עושה, במקום להתפרץ החוצה לכל הכיוונים. אני יכולה להגיד שאם הייתי יודעת קודם זה היה חוסך לי המון בלגן באוניברסיטה. וזה מאוד עוזר לי היום להיות סבלנית לילד שלי וגם בביצוע משימות. ורק האדם עצמו יכול להגיד אם טוב לא או לו. אל תתעלמו מהילדים !! יהיה לכם גם סוג של שקט בזאת שהוא ממצה את הפוטנציאל שלו ואל תהפכו אותם לזומבים!!! בהצלחה! :)
רחל , מודיעין  |  25.03.15
לכל התגובות