אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרה להפקדה: תוכנית המבואות הדרומיים בחיפה הכוללת 1,400 יחידות דיור חדשות

אושרה להפקדה: תוכנית המבואות הדרומיים בחיפה הכוללת 1,400 יחידות דיור חדשות

זהו חלק ראשון בתוכנית שתכלול בעתיד 5,000 יחידות דיור. הקבלנים והיזמים יחוייבו לבנות 40% מהדירות בגדלים שיתאימו לזוגות צעירים

24.06.2010, 12:19 | שי פאוזנר

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז חיפה במשרד הפנים, החליטה לאשר ולהפקיד להתנגדויות את תוכנית חפ/2096/א או בשמה המוכר יותר, "תוכנית המבואות הדרומיים" בחיפה. זהו חלק ראשון בתוכנית הממוקמת במבואותיה הדרומיים של העיר שיכלול בעתיד 5,000 יחידות דיור חדשות. בין מתחם קסטרא מצפון, כביש 11 ממזרח וקריית הספורט ממערב, ומשתרעת על שטח של כ-228 דונם.

התוכנית הנוכחית מציעה הקמת שכונה חדשה בת כ-1,400 יחידות דיור בצפיפות של 14 יחידות דיור לדונם וחלה ברובה על קרקע חקלאית, כאשר רוב השטח בבעלות מנהל מקרקעי ישראל וחלק קטן בבעלות פרטית. נציין כי על פי התוכנית יהיה על הקבלנים והיזמים בה לבנות 40% מהדירות בגדלים שיתאימו לזוגות צעירים – בעיקר דירות של 70-85 מ"ר שימכרו במחירים שינועו סביב 8,000 שקל למ"ר.

במסגרת התוכנית, שהינה תוכנית איחוד וחלוקה ללא הסכמת בעלים, מבוצעת חלוקה חדשה למגרשי בנייה והקצאת שטחי ציבור נרחבים: לשטחים ציבוריים פתוחים כ-41 דונם ולמבנים ומוסדות ציבור כ-21 דונם.

בתוכנית מוצע בינוי שברובו בנייה מרקמית של 7-8 קומות ומס' בניינים של 13 קומות המסודרים במשולב בתוך מתחמים. בתוכנית מוצעת חניה בשני מפלסים בתקן חניה של 1:2.25. סביב המתחמים מתוכננים שטחים ציבוריים פתוחים עם מעבר רציף להולכי רגל בין אזורי המגורים ומבני הציבור וכן גשרים לחציית הדרכים.

בתוכנית ניתנה התייחסות לתוכנית האצטדיון, הגובלת בה ממערב , בכך שייעדה את השטחים לאורך הגבול למבנים ומוסדות ציבור, על מנת שייווצר חיץ בין אזורי המגורים של התוכנית לבין מגרשי האימונים של האצטדיון. כמו כן מציעה התוכנית מעבר עילי להולכי רגל לתוכנית של מורדות לינקולן, הממוקמת ממזרח וכוללת כ-3,100 יחידות דיור למגורים ומבנים ומוסדות ציבור, אשר יוכלו לתת מענה פרוגרמתי חלקי לשטחי הציבור הנדרשים בתוכנית שבנידון.

התוכנית ביוזמת משרד מהנדס העיר חיפה ואדריכל פנינה רוזנברג עורכת משנה התכנית.

התוכנית תואמת את עקרונות תוכנית השלד למבואות הדרומיים של חיפה, שאומצה על ידי הוועדה המחוזית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
ליהב אין יכולת לשנות דבר..הכוחות בשוק הארצי גוברות !!! אין מה להאשים אותו !
חיפה נפגעה מהמלחמה... ובכלל מעידוד לאומי מסיבי של מרכז הארץ על חשבונה ! היכולת של ראש העיר לשנות דברים במקרה זה הן בשוליים. אולי השכונה החדשה הקרובה לכביש החוף, תעזור במשהו להחזיר תושבים לעיר. ואולי....התפתחויות אחרות בארץ ישנו את המצב.
ירון , לשעבר חיפאי  |  28.06.10
13.
לאזור הזה פוטנציאל למנף מחדש ביקושים לחיפה אבל זה חייב להיות לגובה, כמו שכונת פארק צמרת
אף אחד לא רוצה לגור בקומה 3 עם נוף לבנייני מת"ם או לפרויד. אנשים רוצים לגור במגדל עם נוף פנורמי לים בקומה 20. אם עיריית חיפה ומהנדס העיר אריאל ווטרמן יבינו את זה, אז יש לזה סיכוי. בשביל זה צריך לשנות את כל התכנון של השכונה לבנייה לגובה!! דווקא שם, איפה שלא מסתיר לאף אחד, מאשרים 8 קומות? לא לעניין!!.
אדריכל חיפאי  |  27.06.10
12.
לאזור הזה פוטנציאל למנף מחדש ביקושים לחיפה אבל זה חייב להיות לגובה, כמו שכונת פארק צמרת
אף אחד לא רוצה לגור בקומה 3 עם נוף לבנייני מת"ם או לפרויד. אנשים רוצים לגור במגדל עם נוף פנורמי לים בקומה 20. אם עיריית חיפה ומהנדס העיר אריאל ווטרמן יבינו את זה, אז יש לזה סיכוי. בשביל זה צריך לשנות את כל התכנון של השכונה לבנייה לגובה!! דווקא שם, איפה שלא מסתיר לאף אחד, מאשרים 8 קומות? לא לעניין!!.
אדריכל חיפאי  |  27.06.10
10.
חיפה לאן?
כל העיר התחתית עומדת ריקה, ניתן היה לאכלס בה גם את תשובי השכונה העתידית וגם את כל תושבי הכרמל. אבל יונה יהב לא מבין זאת. העיר התחתית היא בשביל ערבים, יהודים יבנו לעצם את כרמל מספר 2. ואז מתפלים למה חיפה לא מצליחה להמריא. כן באמת חסרה עבודה בחיפה, ולא רק הייטק לא כולנו אנשי הייטק. אני במקצועי אדריכל שעוזב את חיפה לאחר שנה של מגורים בעיר ועובר למרכז. אני הולך להתגעגע לנוף וירוק בעיניים אבל נוף לא יכול להחליף עירוניות, נוף לא יכול להחליף את האפשרות לגשת למכולת מבלי להיכנס לרכב. נוף לא יכול להחליף מראה של אנשים המבלים ברחוב ולא בקניון ( ראה: Irish pub  בקניון yes planet ) כן נכון מרכז הכרמל שדרות מוריה חיים ביום שישי ובערבים, אבל המושבה הדר והנמל מתים. הבעיה של חיפה שהיא מנסה להרים את מעמדה על ידי מיתוגים שונים. חפש את המפלצות "קלבתשבת" וכד' והם דברים נחמדים לכשעצמם אבל הם לא תחליף לעירוניות. הקמת השכונה החדשה תהווה בחיה לדורות, השכונה תבלה בקניון הים בחוף הכרמל וכלל לא תגיע לעבר העיר ההיסטורית. משמע נקבל את מודיעין מספר 2 או 3 כבר הפסקתי לספור. שכונת שינה אשר הרכבת מגיע לקניון שבה ויוצאת ממנה בבוקר. ושלא יספרו סיפורים על שכונת צעירים במידה והמחירים יהיו נמוכים אז משקיעי הנדל"ן ישתלטו עליה מהר מאוד, ותןך זהמן קצר נראה קפיצה במחירים. האם הדבר יעזור להדר ולעיר התחתית ממש לא. חיפה ממשכיה לעשות טעויות, בניית השכונה החדשה דומה להחלטה של הוצאת לימודי האדריכלות מן הטכניון הישן ועברתם לקמפוס החדש. העיר הוותיקה גוססת אבל לא באמת לאף אחד אכפת, אני נמשיך לבנו שכונות בשמות מגוחכים כמו סביוני קסטרה, מרומי הכרמל וכד' ונמשיך להתלהב מהדמית שמוכרות לנו אשליות.
אדריכל  |  24.06.10
לכל התגובות