אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תדון בהצעת חוק לפטור ממס דיבידנד לעמותות עם פעילות עסקית צילום: עטא עוויסאת

הממשלה תדון בהצעת חוק לפטור ממס דיבידנד לעמותות עם פעילות עסקית

רשם העמותות לשעבר, מיוזמי ההצעה: "יש לא מעט עמותות להן חברות בת מסחריות, אבל המיסוי הנוסף מונע מהן הכנסה צדדית"

11.07.2010, 10:30 | תומר אביטל

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום (א') בהצעת חוק שתיטיב עם הכנסותיהן של עמותות. החוק קובע פטור על הכנסה מדיבידנד מחברה בת למוסד ציבורי שמקדם מטרה ציבורית. כיום המדינה ממסה מוסדות ציבוריים - כמו עמותות ללא כוונות רווח - כשהן נהנות מהכנסות של חברות בת מסחריות. המיסוי, בגובה 25% , נגבה על הדיבידנדים שמעבירות חברות הבת לחברת האם. חברות מסחריות, לעומת זאת, פטורות ממיסוי שכזה על הכנסותיהן. הסיבה היא כי המדינה יכולה למסות את החברות העסקיות בשלב מאוחר יותר - כאשר חברות האם מעבירות דיבידנד לבעלי המניות.

החוק הוגש על ידי ח"כ אילן גילאון (מרץ) וגובש יחד עם רשם העמותות לשעבר ירון קידר. לדברי קידר "יש לא מעט עמותות להן חברות בת מסחריות, אבל המיסוי הנוסף מונע מהן הכנסה צדדית. יש עיוות כלפי המגזר השלישי כי אותם ארגונים לא יכולים להשפיע על מקבלי ההחלטות. אנו רוצים לתת לארגונים עוד חכות, ובמקום זה המדינה ממסה את הפעילות העסקית של אותה עמותה".

גילאון ציין כי "למדינה צריך להיות אינטרס מובהק שלארגונים החברתיים יהיו מקורות הכנסה נוספים שיקטינו את תלותן במשטרה ובתורמים. לצערי, הממשלה לא מעוניינת בעצמאות כלכלית של הארגונים כי אם שואפת בהמשך תלותן במדינה ולהמשך ההשפעה החזקה של המדינה על ארגונים אלו ובכך להחליש, למעשה, את הביקורת שיש לארגונים החברתיים על הממשלה".

תגיות