אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהנדס רוסי נגד ענקית הרכב היפנית: "טויוטה גנבו ממני את הפטנט למנוע פריוס"

מהנדס רוסי נגד ענקית הרכב היפנית: "טויוטה גנבו ממני את הפטנט למנוע פריוס"

בשימוע שנפתח אתמול דורש אלכס סברינסקי מביהמ"ש לאסור את יבוא טויוטה פריוס לארצות הברית, עד שתוסדר המחלוקת. סברינסקי: "הם גנבים". טויוטה מובילה את שוק ההיברידיות בארה"ב

19.07.2010, 23:41 | בלומברג

אלכס סברינסקי, שהיגר לארה"ב מרוסיה ב־1978, תובע את ענקית הרכב טויוטה על שימוש בפטנט שרשם עוד בשנת 1994 - כך מדווחת סוכנות הידיעות בלומברג.

לטענת סברינסקי (65), דגם הפריוס הפופולרי נבנה על סמך הפטנטים שלו מבלי שקיבל על כך תמלוגים. לדבריו, הוא היה הראשון שרשם פטנט על כלי רכב היברידיים המונעים בגז ובחשמל בו־זמנית. מאז 2005 מנהל סברינסקי משא ומתן מול טויוטה בדרישה לקבל תמלוגים עבור הפטנט שלו, אך נענה בשלילה. כעת הוא פנה לבית משפט בארה"ב בדרישה לאסור על יבוא טויוטה פריוס, עד שמחלוקתו מול החברה תוסדר. לטענתו, טויוטה הם לא יותר מאשר "גנבים".

ב־2005, כאשר המנועים החדישים היו בשלבי ניסוי מתקדמים, חבר מושבעים פסק פיצויים של 4.27 מיליון דולר לחברת המנועים שהקים סברינסקי, Paice LLC, שבסיסה בבוניטה ספרינגס בפלורידה. השופט סירב אז להפסיק את מכירות המכוניות ההיברידיות, ובמקום זאת פסק כי על טויוטה לשלם לסבירינסקי 25 דולר עבור כל מכונית שתימכר. בעקבות ערעור הוא העלה את הסכום ל־98 דולר למכונית, אך בטויוטה לא הסכימו עם הפסיקה. לו התקבלה החלטה זו, היה על החברה לשלם לסברינסקי 1.43 מיליון דולר עבור מכירות חודש יוני לבדו. בתוך כך, אתמול בוטלה תביעה דומה על גניבת פטנט שהגישו זו נגד זו ענקית הרכב פורד ו־Paice.

סברינסקי היגר לארה"ב עם אשתו, בנו ו־800 דולר בכיס, והחל לעבוד במפעל לייצור ציוד נגד טנקים. בהיותו מהנדס בהשכלתו, פיתח סברינסקי מנוע היברידי, ולאחר שרשם אותו כפטנט טען כי מדובר בהמצאה הגדולה ביותר שלו. אולם, בטויוטה טוענים כי המנוע שמורכב במכוניות פריוס הוא פרי מחקר ופיתוח עצמי שנמשך שנים ארוכות.

במקביל לשימוע שנפתח אתמול פנתה טויוטה לנציבות הסחר הבינלאומית בארה"ב בבקשה לאפשר לה לייצא מכוניות פריוס למדינה. "אני בספק שהסוכנות תאסור על יבוא אחת המכוניות ההיברידיות הפופולריות בארה"ב כי זה נוגד את האינטרס של המדינה", אמר נשיא חטיבת מכירות טויוטה בארה"ב, ג'ים לנץ. טויוטה היא המובילה בשוק ההיברידיות בארה"ב וביוני השנה מכרה שם 14,639 מכוניות פריוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות