אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אדם טבע ודין משכה העתירה נגד הקמת עיר הבה"דים

אדם טבע ודין משכה העתירה נגד הקמת עיר הבה"דים

העמותה נענתה לבקשת שופטת בית המשפט העליון איילה פרוקצ'יה, שטענה בדיון: "אנחנו לא משטרת אכיפה על הרשויות המוסמכות"

04.08.2010, 16:12 | רויטל חובל
בדיון שהסתיים לפני זמן קצר בבית המשפט העליון בעניין עתירת אדם טבע ודין משנת 2008 בעניין טיפול המדינה באיכות הסביבה בנגב והקמת עיר הבה"דים, נענתה העמותה לקריאתה של השופטת איילה פרוקצ'יה למחוק את העתירה, לאור כברת הדרך שעברה תוכנית קריית ההדרכה ועריכת תסקיר ההשפעה על הסביבה.

"האם העניין לא התייתר אחרי מהלכים רבים וארוכים שהעניין עבר בהליך תכנוני חדש?" שאלה השופטת איילה פרוקצ'יה במהלך הדיון. "התוכנית אושרה ופורסמה והיא בעלת תוקף היום וצריך ליישם אותה עפ"י החוק והכללים, מה יש עוד לעשות?"

הנה באה הרכבת, בואו חיילים לשבת משרד הביטחון יפעל להארכת מסילת הרכבת לעיר הבה"דים יקדם את חיבור ב"ש עם קריית ההדרכה של צה"ל בעלות של 350 מיליון שקל ליאור גוטמן, 12 תגובותלכתבה המלאה

מנהלת המחלקה המשפטית של אדם טבע ודין, עו"ד נעמה אלעד, אמרה בדיון בשם העמותה כי "העמותה סבורה שמרבית הליכי התכנון שהיו צריכים להיות התקיימו והיינו צד להם". יחד עם זאת, ציינה אלעד כי הליך אישור הקמת עיר הבה"דים לווה בחיפזון מצד המדינה. "אנו סבורים שמה שליווה את ההליך זה סוג של חפזון של המדינה להקים עיר חדשה בנגב ללא שנעשה תסקיר. הוגש צו ביניים למרות שהליכי התכנון לא הסתיימו. המועצה הארצית קיבלה החלטה חשובה, עד להחלטת המועצה היו תנאים לאיכלוס המחנה אך המועצה קבעה תנאים נוספים שצריכה להתכנס וועדת מעקב שהימצאותה והוראותיה היום בתוך התוכנית בטרם יינתן היתר בנייה. אין לנו רצון למנוע ולעכב, אך אי אפשר להתעלם מההחלטה שניתנה במועצה הארצית".

התסקיר קבע: אין בעיה לאכלס הקריה

בתשובה אמרה פרוקצ'יה לאלעד: "ההוראות מורכבות אך הן תבוצענה. אנחנו לא משטרת אכיפה על הרשויות המוסמכות. ברגע שהתוכנית קיבלה תוקף, ההנחה היא שכל פרטי היישום יבוצעו כנדרש ואם תהיה תקלה אתם יודעים איך להביא את הדברים למבחן וביקורת. אני מתקשה לראות מה עוד יש לעשות?".

מערכת הביטחון ביצעה תסקיר השפעה על הסביבה במהלך שנת 2008, אחרי מאבק ארוך שניהלה עמותת אדם טבע ודין. על התסקיר ניתנו חוות דעת של משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, שקבעו כי לא תהיה כל מניעה לאכלס את קריית ההדרכה החל מ-2013.

השופטת פרוקצ'יה התייחסה להישג הגדול של העמותה ואמרה כי "העתירה הזו עשתה כברת דרך גדולה ובזכותה נעשו הליכי תכנון מחודשים שנמשכו למעלה משנתיים וחצי ופני הדברים שונו בעקבות העתירה".

באדם טבע ודין הודיעו היום כי רוב דרישותיה של העמותה התקבלו (עריכת תסקיר השפעה על הסביבה וטיפול במפגעי רמת חובב כחלק מהקמת עיר הבה"דים), ועל כן הסכימה העמותה למחוק את הערעור שהגישה לבית המשפט העליון.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה