אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ליקויי בנייה: קבוצות הרכישה ישלמו ביוקר צילום: בועז אופנהיים

ליקויי בנייה: קבוצות הרכישה ישלמו ביוקר

חברי קבוצה ששכרו קבלן רשלן ימצאו את עצמם חשופים לתביעות

17.08.2010, 11:26 | אברהם זיו כהן

אנשים פרטיים לא מבינים מהי רמת האחריות שהחוק מטיל עליהם כשהם יוזמים פרויקט למגורים או מוכרים דירה. חוק מכר דירות מגדיר את האחריות על הליקויים של "כל מי שמוכר דירה מיד ראשונה". הוא אינו מסיר אחריות גם ממשקיעים שקונים דירה מקבלן כדי "לעשות סיבוב" ולמכור אותה לגוף שלישי. אם יתגלו ליקויי בנייה בדירה שמכרו, אותם משקיעים ימצאו את עצמם בבית המשפט, שם ייאלצו לתת דין וחשבון על הנזילה בקיר או על הפרקט שבו התגלו מזיקים.

הגל הגדול של תביעות מסוג זה עוד לפנינו, והוא צפוי להגיע כשפרויקטים של קבוצות רכישה יגיעו לאכלוס. בקבוצת רכישה, במקום אדם אחד יש כמה אנשים שרכשו קרקע ביחד ושכרו שירותי בנייה מקבלן.

הסבירות שיהיו ליקויי בנייה בכל בניין חדש גבוהה מאוד. חברי הקבוצה עלולים למצוא את עצמם חשופים ללא מעט תביעות מהסוג הזה. ליקויים רבים לא מתגלים בעת המכירה, ויצוצו רק בעוד כמה שנים. ייתכן מצב שבו אדם הצטרף לקבוצת רכישה ומכר את הדירה לצד שלישי למטרת רווח, אך כשתגיע התביעה הוא יגלה ששכרו יצא בהפסדו.

הדרך היחידה למזער את הנזק היא לבחור חברת בנייה מוכרת, בעלת שם ומוניטין, ועדיף שתהיה חברה ציבורית. בנוסף, מומלץ לדרוש מהקבלן ערבות בנקאית שתשמש עבור תביעות. לשם כך צריך להיעזר במהנדס שיאמוד באופן סטטיסטי את הנזקים שיכולים להתגלות. ליקויי בנייה הם אחת הסכנות המרכזיות בקבוצות רכישה. על בנייה זולה - משלמים ביוקר.

 

הכותב הוא עו"ד במשרד מ. תגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
לקבוצת רכישה עם מארגן רציני יש יתרון
כאשר אתה רוכש מקבלן וישנם ליכויים שמתגלים מאוחר יותר. אם הקבלן לא יתקן את הליכויים סביר להניח שזה יסתיים בבית משפט אחרי 5 שנים לפחות בסכום נמוך. במקרה של קבוצות רכישה עם ניסיון בשוק, הם מחזיקים לקבלן כסף (ערבות בדק), כך שהקבלן רודף אחרי הקבוצה לסיים את כל העבודה שישחרו לו את הכספים. בניגוד לעיסקה מול קבלן, שהדייר שילם את כל הכסף וצריך לרדוף אחרי הקבלן.
אביב  |  18.08.10
4.
בחירת הקבלן ע"י קבוצת רכישה
קבוצות הרכישה לא יכולות לבחור קבלן סתם. כל קבלן שניבחר צריך לקבל אישור מהבנק המלווה. הבנקים לא עושים חשבון לאף אחד חוץ מלעצמם ויאשרו רק חברות קבלניות שהוכיחו עיצמן כלכלית וביצועית . המאמר ניכתב בהשראת בעלי עיניין כדי להכפיש את קבוצות הרכישה
אביגדור , השרון  |  18.08.10
לכל התגובות