אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - רשות המסים: דפי זהב לא תשלם מס על הסדר האג"ח צילום: בועז אופנהיים

בלעדי ל"כלכליסט" - רשות המסים: דפי זהב לא תשלם מס על הסדר האג"ח

רשות המסים החליטה שלא לגבות מדפי זהב תשלום שומה של כ־40 מיליון שקל כדי שלא להכביד על ההוצאה לפועל של הסדר החוב בחברה. עם זאת, אם דפי זהב תעבור להציג רווח בעתיד, היא תחויב במס. רו"ח בר זכאי: "הסדר החוב קשה לביצוע ממילא"

17.08.2010, 06:58 | הדר קנה וגיל קליאן

הסדר החוב של דפי זהב עם מחזיקי האג"ח לא יהיה חייב במס, כך נודע ל"כלכליסט". במסגרת ההסדר שנחתם לפני כמה שבועות מול רשות המסים נקבע רולניג (פסיקה פנימית של רשות המסים) שלפיו הסדר החוב לא יהיה חייב במס, אך ישולם מס על רווחים בעתיד. יש לציין כי מדובר ברולינג סטנדרטי.

דפי זהב נקלעה בשנים האחרונות למשבר בעקבות הקריסה של בעלת השליטה בחברה, קרן בבקוק אנד בראון האוסטרלית. כדי לצאת מהמשבר הגיעה החברה להסדר עם מחזיקי האג"ח שלה - מנורה מבטחים, חברת כלל ביטוח ובית ההשקעות פסגות. לפיו ,החוב שלה, בהיקף של 380 מיליון שקל, יומר ל־100% ממניות החברה.

מנכ"ל החברה, ניר למפרט, הציג בפני המשקיעים בסוף 2009 תוכנית כוללת ליציאה מהמשבר שאליו נקלעה החברה, ובמסגרתה ייכנס משקיע אסטרטגי, אך עד כה לא נכנס משקיע לחברה. כיום החברה מצויה למעשה בבעלות בעלי האג"ח לשעבר, הכוללים את מנורה, פסגות, דש וכלל.

דפי זהב חששה שתיאלץ לשלם מס לאחר שרשות המסים דרשה ממנה תשלום שומה של כ־40 מיליון שקל, שבשלב מאוחר יותר הופחת ל־14 מיליון שקל. בסופו של דבר הצליחה החברה להגיע להסדר מול רשות המסים שידחה את תשלום המס עד לתקופה שבה החברה תעבור לרווחים.

רו"ח גידי בר זכאי, לשעבר סמנכ"ל לעניינים מקצועיים ברשות המסים, מסביר כי “רשות המסים מנפיקה רולינגים לחברות שמגיעות להסדרי חוב. הסיבה לכך היא שללא הרולינג, ובהתאם להוראות החוק היבש, החברה היתה נדרשת לשלם מסים בגין ההכנסה החייבת במס שנוצרת, במסגרת הסדר החוב, כתוצאה ממחילת חובות. לקחו חוב ששווה X ומחליפים אותו במניות ששוות משהו שקטן מ־X. על ההפרש צריך לשלם במס חברות המגיע ל־25%. הרולינג קובע כי ההפרש לא חייב במס. בעתיד, כשהחברה תרוויח, היא תשלם מסים על הכנסותיה בהתאם - מס חברות ומס רווח הון שיגיעו לשיעור של 25%". לדעת בר זכאי לא מדובר פה בהסדר חריג: ”רשות המסים מבינה שלא נכון לגבות מסים המכבידים על הוצאה לפועל של הסדרי חוב הקשים לביצוע ממילא".

חברת דפי זהב רשמה הכנסות של 318 מיליון שקל בשנת 2009 – ירידה של 3.5% ביחש לשנת 2008.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות