אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסיכה שתפוצץ את בועת הנדל"ן צילום: עוזי פורת

הסיכה שתפוצץ את בועת הנדל"ן

תוכניות לדיור בר-השגה, כמו זו שמקדמת עיריית תל אביב, לא יורידו את מחירי הדירות. הפתרון הוא בהאצת הבנייה

05.09.2010, 09:39 | יורם קראוס

צעירי ישראל נמצאים בנקודת קושי חסרת תקדים בתולדות המדינה. בעוד שרמת החיים עולה, כך עולה גם יוקר המחיה, ואילו חלום השגת דירה למגורים מתרחק ונגוז. בשנה האחרונה זינקו מחירי הדירות בכ-14.4% ברמה הארצית, ולצעירים לא נותר אלא לזעוק לעזרה מהמדינה. זו לא דרישה קיצונית כל כך: הרי הדור הישן של ההורים שלנו, בני מעמד הפועלים, הצליח לקנות דירה עם מימון עצמי של כ-50%. היום המספר הזה נראה בדיוני.

בשל המצוקה ההולכת וגוברת, יצאה עיריית תל אביב בתוכנית להקמת פרויקטים למגורים עבור זוגות צעירים בעלויות ריאליות. מול מגדלי היוקרה כמו YOO, אקירוב ודומיהם, המשווקים ב-55-35 אלף שקל למ"ר, ביוזמה החדשה מוצעות דירות 2 חדרים ב-950 אלף שקלים ודירות 3 חדרים ב-1.3 מיליון שקל. מחיר השכירות יהיה עד 25% מהשכר הממוצע בשוק.

הצעירים יפסיקו להיות צעירים

זו למעשה הפעם הראשונה שבה רשות מקומית מנסה להשפיע על שוק הנדל"ן בתחומה, והתוכנית נראית מצוין על הנייר, אך לא בטוח כי תשפיע לטווח הארוך. יעברו לפחות חמש שנים, במקרה הטוב, עד שתוכניות העירייה יוכלו להתממש, מה גם שהתוכנית כוללת פחות מ-300 דירות במיקומים לא מבוקשים כל כך. סביר להניח שהזוגות הצעירים של היום כבר לא יהיו כל כך צעירים וכבר לא יתגוררו בתל אביב כשהפרויקט יושלם.

בועת הנדל"ן תפקע רק כאשר מחירי הדירות ירדו באופן משמעותי, והדרך לעשות זאת היא להגדיל את היצע הדירות. משרד האוצר מציע רפורמה מקיפה בנושא במסגרת חוק ההסדרים, שבה ייקבעו יעדים כמותיים גבוהים יותר של יחידות דיור במטרה לעמוד בביקושים. עוד מתכננים באוצר להפשיר מלאי גדול של קרקעות לבנייה, לעודד פרויקטים של פינוי-בינוי ותמ"א 38 וכן להעניק פטור ממע"מ על דירה ראשונה וסבסוד משכנתאות לזוגות צעירים.

בנפתולי הביורוקרטיה

אבל גם תוכנית האוצר לא תביא לשינוי דרמטי, שכן ייקח זמן רב עד שכל הדירות הללו ייבנו. רק לאחרונה הודיע משרד השיכון כי בניית דירה בישראל התארכה לשלוש שנים. הסיבות לכך נובעות מצמצום מספר העובדים הזרים, ממחסור בבעלי מקצוע, מסחבת ומביורוקרטיה. זמן קבלת אישור בנייה אורך בין שנה לשנה וחצי, בעוד שבכל מדינה אחרת בעולם המערבי משך זמן זה אינו עולה על חצי שנה. ללא פתיחת צווארי בקבוק ביורוקרטיים ופתרון מעשי להעלאת מספר אנשי המקצוע האיכותיים בתחום, כל רפורמה לא תועיל ליזמים בשטח לבצע את עבודתם במהירות ולהגדיל את היצע הדירות בטווח המיידי.

הכותב הוא מנכ"ל ובעלים של חברת SMS ניהול פרויקטים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

64 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

63.
רמת גן וגבעתיים אינן ערי יוקרה !
הן עוד ערי לווין מכוערות שכל מדינה מערבית נורמלית הייתה מתביישת בנוף האורבני שהן מציגות, אבל אין לנו ברירה אלא להתאגד כמה שקרוב לתל-אביב כי כל עבודותיי, חבריי ומקומות הבילוי שלי שם. אתם באמת מצפים שבני 25 יילכו עכשיו לייבש ביצות בפאתי הפריפריות ? קצת פרופורציות !
אלעד , גבעתיים  |  06.09.10
62.
הסיכה שתפוצץ את בועת הנדל"ן-פינוי בינוי על פי חוק מדינה
בת ים,חולון,יד אליהו,רמת גן,הרצליה,קרית אונו,פתח תקווה,יהוד,רשלצ,רחובות...ועוד..בתים מעל 40 שנה שנבנו לפי תקני מלחמת ששת הימים (..אז תמיד נצחנו..)יהרסו ויבנו בתים חדשים,ש-20 עד 25 אחוז מהם לזוגות צעירים,חד הורים...דירות 3-3.5 חדרים ב-850-890 אלף שח. האבטלה תרד,הזיקה לארץ תגדל,מוטיבציה חדשה לצעירים !!! מי שיטען שתהיה צפיפות...והיום אין..?
יוסף רותם , שפילה  |  05.09.10
לכל התגובות