אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המורשע ב"עוקץ המוניות" תובע את עורך דינו צילום: אוראל כהן

המורשע ב"עוקץ המוניות" תובע את עורך דינו

עמיר ולמר הורשע ב־2007 בהונאה שכללה מכירה של מוניות משועבדות. עכשיו הוא תובע מיליון דולר מעורך הדין שלו דאז שלמה וקנין, בטענה שהתרשלות בייצוג עלתה לו באובדן דירות שהועברו אליו. בסיפור הזה, עורכי דין ועבריינים מועדים מנסים לעקוץ אחד את השני

16.09.2010, 06:58 | מארק שון

שמונה חודשים לאחר שהשתחרר ממאסר, עמיר ולמר - שהורשע בפרשת "עוקץ המוניות", לאחר שמכר בעסקאות נוגדות מוניות משועבדות באופן לא חוקי - תובע את עורך הדין שלמה וקנין בטענה שהתרשל. וקנין, לפי טענת ולמר, לא רשם הערת אזהרה על שמו לשתי דירות שרכש, וגרם לכך שהן יימכרו לקונה אחר; זאת בזמן שוולמר עצמו היה עסוק בהליך הפלילי נגדו.

תחילת הסיפור של ולמר עם עו"ד וקנין התרחשה בתקופה שבה החלו עסקיו להסתבך. לפי כתב האישום שהוגש נגדו בספטמבר 2007, ולמר ושותפו עוז לרר רכשו מאות מוניות באמצעות חברת מימון, שעבדו אותן לחברת המימון, ובמקביל מכרו את המוניות המשועבדות באופן לא חוקי לנהגים פרטיים. במאי 2007 החלו חברת המימון ורוכשים רבים להתלונן ולדרוש את כספם חזרה. אז החליטו ולמר ולרר לצרף לחבורה את האני אבו זייד, שהיה מוכר למשטרה, ובעזרתו איימו ותקפו כל מי שהעז להתלונן על העסקה.

העסקה: דירות תמורת מוניות

 

התביעה הנוכחית של ולמר נגד עו"ד וקנין קשורה לאותו עסק ממש שבגינו הוא מואשם בפלילים. לקראת סוף שנת 2006 הגיע ולמר לעסקה עם אחת מלקוחותיו, עורכת דין שרונה שנסי, שהיתה חייבת לו כ־700 אלף שקל בשל רכישת מוניות.

ולמר ושנסי הסכימו ביניהם על עסקת נדל"ן שהיתה אמורה לכסות את חובותיה: שנסי תעביר לבעלותו של ולמר שתי דירות בשדרות ח"ן בתל אביב. בפברואר 2007 חתם ולמר על הסכם לרכישת אחת הדירות תמורת 28 אלף דולר, או כהגדרתו: "במילים אחרות – התמורה שולמה על דרך ויתור על חובה של שנסי כלפי התובע", ולמחרת נחתמה עסקה על הדירה השנייה תמורת 80 אלף דולר.

וכאן נכנס לתמונה עו"ד וקנין. לטענת ולמר, וקנין היה אמור לרשום הערת אזהרה על שמו, כך שלא תיווצר סיטואציה שיבוצעו שתי עסקאות על אותו נכס, ולוודא שהדירות לא יימכרו לאדם אחר. כל זה התרחש בספטמבר 2007, ממש בסמוך למעצרו של ולמר שהיה כלוא עד ינואר האחרון.

ולמר מגלה שהדירה כבר נמכרה

במהלך ההליך הפלילי החליט ולמר לנסות למכור את הדירות כדי לממן חלק מעלויות המשפט, כך לטענתו, וקונה פוטנציאלי עדכן אותו שלא רשומה על שמו הערת אזהרה, ולמעשה שנסי מכרה את הדירה לקונה אחר. "מטבע הדברים ולאור ההשלכות החמורות באותה עת, תשומת לבו ומשאביו של ולמר היו מופנים כל כולם להליכים במשפטו. בנסיבות העניין נבצר ממנו לנסות לפעול לביטול אותן עסקאות נוגדות", טוען עורך דינו אלי לוטן.

ולמר דורש את שווי הדירות היום, כמיליון דולר. לחלופין הוא דורש את הסכום ששילם בפועל תמורת הדירות, כ־457 אלף שקל, עם הפרשי ריבית והצמדה.

במכתב שצורף לתביעה עולה כי באפריל האחרון השיב עו"ד וקנין לטענותיו של ולמר ולמעשה מפריך את גרסתו. וקנין כותב: "כל פעולותיי בקשר לעסקאות נעשו תחת בקשתם ומעורבותם הישירה של ולמר ולרר. הימנעות מרישום הערת אזהרה בוצעה לאור בקשתו של ולמר, אשר מסיבותיו הוא דרש שכל זכות המגיעה לו לא תירשם בלשכת רישום המקרקעין - ככל הנראה לאור החשש כי נושיו הרבים ידרשו זכויות אלו".

מהמכתב של עו"ד וקנין עולה עוד, כי ולמר למעשה מעולם לא שילם את שכר הטרחה עבור שירותיו. התיק עצמו, טוען וקנין, עבר כמה עורכי דין לאחר שמשרדו הפסיק לטפל בו, ואף אחד מאותם עורכי דין לא רשם הערת אזהרה. עו"ד וקנין העדיף שלא להתייחס לדברים.

תגיות