אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי במגעים למכירת מכתשים אגן לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר  צילום: אוראל כהן

אי.די.בי במגעים למכירת מכתשים אגן לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר

חברת כמצ'יינה של ממשלת סין מציעה להפוך את מכתשים אגן לחברה פרטית לפי שווי הגבוה ב-60% משווי המניות בבורסה. לאחר הרכישה יחזיקו הסינים 70% מהחברה ואילו אי.די.בי תחזיק 30%. במקביל, פירסמה החברה אזהרת רווח לרבעון השלישי והפסד חד פעמי בסך 40-30 מיליון דולר ברבעון הרביעי

11.10.2010, 11:26 | מישל אודי ונעמה סיקולר

אי.די.בי אחזקותשבשליטת נוחי דנקנר הודיעה היום (ב') על קבלת פנייה מכמצ'יינה (צ'יינה כמיקל קורפוריישן שבבעלות ממשלת סין) להפיכת מכתשים אגן לחברה פרטית ולשליטה משותפת בחברה כך שהסינים יחזיקו 70% ממכתשים ואי.די.בי תחזיק 30%.

העסקה תבוצע לפי שווי של 2.7 מיליארד דולר למכתשים אגן. שווי השוק של מכתשים אגן בתום המסחר אמש עמד על 1.7 מיליארד דולר כך שמדובר בפרמייה של כ-60%.

דבר האנליסטים IBI: "הסינים יכלו לקנות את מכתשים גם בפרמיה של 15%-20%" האנליסטים מגיבים לרכישת הענק שעל הפרק: "זה מובן מאליו שאי.די.בי רצו למכור את מכתשים אגן - כי היא נמצאת מבחינה אסטרטגית ללא מוצא" שהם לוי, תגובה אחתלכתבה המלאה

אי.די.בי, דרך כורהמחזיקה 44.08% ממניות מכתשים אגן, מדגישה כי בשלב זה של העסקה מדובר בהבנות ראשוניות בלבד לביצוע העסקה - ועדיין לא התקיימו כל האישורים בתוך החברה לביצוע המהלך. "החברה מבהירה כי בשלב זה כי אין כל ודאות באשר לעצם ולעיתוי חתימת הסכם מחייב".

אזהרת רווח לרבעון השלישי והוצאות עתק ברבעון הרביעי

במקביל, הודיעה היום מכתשים אגן על אזהרת רווח לפיה תרשום בדוחות הרבעון השלישי הפסד גבוה יותר משמעותית מהרבעון המקביל אשתקד בשל גידול בהוצאות חד פעמיות, גידול בהוצאות המימון והוצאות מס. כמו-כן הודיעה החברה על גידול צפוי של 20% במכירות.

היא מציינת בדיווח המיידי שהוציאה כי אין היא יכולה להציג אומדן כמותי של סכום ההפסד לרבעון השלישי.

הכנסות החברה ברבעון השלישי של 2009 הסתכמו ב-435.9 מיליון דולר. את אותו הרבעון סיימה עם הפסד של 17.5 מיליון דולר.

בנוסף, הודיעה מכתשים כי דירקטוריון החברה אישר תוכנית רה-ארגון בברזיל הכוללת פיטורי עובדים, צמצום פעילות הייצור והעברת המוצרים למיקור חוץ (אאוטסורסינג). בגין תוכנית זו תרשום החברה הפרשות חד פעמיות בסך 40-30 מיליון דולר שיופרשו ברבעון הרביעי של השנה. לפי הערכות החברה שבניהולו של ארז ויגודמן, התוכנית תגרום לחיסכון שנתי של כ-30 מיליון דולר בעלויות הייצור וישפרו את הרווחיות כבר במהלך שנת 2011.

נמצאת על המדף תקופה ארוכה

האפשרות למכור את מכתשים אגן, או להכניס אליה שותף פיננסי או אסטרטגי עלתה לא פעם בשנים האחרונות. לפני כשנתיים הודיעה כור כי היא מנהלת מגעים להכנסת שותף לגרעין השליטה אולם אופציה זו ירדה לבסוף מהפרק. אחת המתעניינות במכתשים היתה חברת UPL ההודית. על פי דיווחים בעיתונות ההודית השיחות עם כור שהתנהלו לאורך שנת 2008 היו לפי שווי חברה של 2.3 מיליארד דולר.  

במקביל ניסתה גם מכתשים לעשות קפיצת מדרגה אחרת באמצעות רכישת חברת אלבאו האמריקאית. ביוני האחרון הודיע ויגודמן כי הצליח לסכם עם החברה על רכישתה בעסקה של למעלה ממיליארד דולר אולם בספטמבר התפוצצה העסקה, לפי דיווחה של מכתשים בשל פערים בין המצגים בעת חתימתה לבין המצב בפועל שעלה מבדיקת הנאותות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ביבי אתה אשם
ביבי נתניהו מסר את נכסי המדינה למספר מצומצם של משפחות עשירות ובתקופה הקרובה אדון נוחי דנקנר מוכר את מכתשים לסינים. מה יעשו 5000 משפחות של מכתשים ואגן כולל נותני השרותים שלהם רובם יהיו ללא פרנסה , והכל מכוון שמר דנקנר החליט להעביר את השליטה במכתשים אגן לידי הסינים , אני סמוך ובטוח על סמך התגובות של הסינים לגבי הרכישה שהם לא מעוננים בעובדי מכתשים אגן אלה בטכנלוגיה שלהם בפטנטים , בווי השיווק ובסוכנויות שלהם ברכבי הגלובוס, הנגב לצערנו הרב לא משופע במקומות עבודה , ולצעי הרב אלפי עובדים יכנסו למעגל האבטלה . המינה שלנו על תושביה חייבת להקים כל צעקה , כל מפעילי התעשיה בדרום ובמיוחד ברמת חובב , היום זה מכתשים ומחר מפעלי כי"ל , היכן ראש עיריית באר שבע , לא שמענו את קולו מאז התפרסמו הכתבות על מכירת מכתשים אגן לסינים,גם קולו של השר לעינייני הנגב והגלילשגדל בבאר שבע מר סילבן שלום לא נשמע ברבים. ממה שאנחנו רואים בתעשיה הענקית הזאת בכל פעם ממנים מנכ"ל חדש לאחת החברות ל הטיקונים ולאחר שנתיים שלוש המנכלים האלה גוזרים קופון של כמה מליוני דולרים וממשיכים הלאה, ומה שקורה בחברות שאותם הם ניהלו הכל מתפרק ומי משלם את המחיר ה ע ו ב ד ים. אולי הגיע הזמן להעניש גם את אלה שנתנו כמעט במתנה את התעשיה בישראל למספר משפחות מצומצם ובמיוחד את ראש הממשלה שלנו מר ביבי נתניהו , הוא האשם האמיתי בכל אשר נעשה היום ולדעתי המצב יחמיר בעתיד וזאת מכוון שכמעט כל חברי הכנסת נתונים לחסדי המשפחות העשירות בכל פעם מחדש לפני בחירות הרי מישהו צריך לממן את הקמפינים שלהם , וכשמגיע יום התשלום הם משלמים ובגדול ועל חשבון מי על חשבון ציבור העובדים שנלחם בכל יום מחדש על הפרנסה . אנחנו מגדלים ילדים על ערכים על תרבות ועל ההגנה על המדינה , ולצערי מי שהורס אותה הם אלה שמאפשרים למשפחות העשירות להוציא עוד ועוד משפחות למעגל האבטלה. צריך לעשות זעזוע כזה שהעיסקה של מכירת מכתשים אגן לא תצא לפועל. עובדי החברה נלחמים עכשיו על הבית כלנו יודעים איך המאבק הזה תחיל איך הוא יגמר אף אחד לא יודע, חשוב שיבינו כל אלה שיאשרו את העיסקה שמדובר בתעשית הכימיה , עובדים שיאבדו את עבודתם יכולים לעשות טעויות אני בטוח שמרגע שהודיעו על מהלך המכירה הראש של העובדים לא במקום וכן המחשבות שלהם נתונים למאבקולא לנעשה בעבודה וככול שהמאבק יחריף כך שיקול הדעת שלהםלא יהיה כבעבר. אנחנו צריכים לעשות ככל האפשר במסגרת החוק בכדאי שנוכל למנוע את המכירה לחברה סינית שתמחק תוך תקופה קצרה כ 5000 משפחות של מכתשים אגןכולל נותני השרותים , אסור לנו להשאר אדישים.
יוס , דרום  |  15.10.10