אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סימן אזהרה? בעלי עניין מימשו מתחילת החודש מניות בשווי 2 מיליארד שקל

סימן אזהרה? בעלי עניין מימשו מתחילת החודש מניות בשווי 2 מיליארד שקל

הבורסה שוברת שיאים, קרנות הנאמנות המנייתיות סוגרות את החודש הטוב ביותר השנה, ודווקא בעלי העניין חושבים שזה הזמן הנכון להיפגש עם המזומן ולמכור

28.10.2010, 10:53 | סיון איזסקו

הריבית האפסית במשק, לצד התשואות הסולידיות באיגרות החוב, מעלה את קרנו של האפיק המנייתי, ולראיה: בחודש האחרון רשם מדד ת"א־25 כמה שיאים. בעוד שקרנות הנאמנות מזרימות לשוק ביקושים, דווקא בעלי העניין מנצלים את התקופה כדי להזרים היצעים כבדים. בדיקת "כלכליסט" מגלה כי מתחילת החודש מימשו (או הקצו) חברות ובעלי עניין מניות בהיקף כספי כולל של כ־2 מיליארד שקל; חלק מהחברות מקדמות בימים אלה מהלכים להקצאת מניות בהיקף של מיליארדי שקלים נוספים.

אוקטובר הירוק

האם בעלי העניין הגיעו למסקנה שלאחר תקופה ארוכה של מחירי שפל הגיעו המניות לרף המינימלי המאפשר לחברות לגייס שלא במחירי הפסד, או שמא בעלי העניין סבורים שעליות השערים מוצו ושזה הזמן לממש? לכל אחד פרשנות משלו, אבל המגמה ברורה והיא גוברת מיום ליום.

בבית ההשקעות מיטב מציינים כי סך הגיוסים בקרנות המנייתיות הסתכם מתחילת החודש ועד יום שני השבוע בכ־370 מיליון שקל. להערכת בית ההשקעות, אוקטובר יהיה החודש הטוב ביותר השנה בגיוסי הקרנות המנייתיות.

עד כה, החודש הטוב ביותר מתחילת השנה היה מרץ, ובמהלכו גייסו הקרנות המנייתיות 375 מיליון שקל. אלא שהיה מדובר בחודש שלם, ואילו באוקטובר כבר נרשמו גיוסים של 370 מיליון שקל, וזאת בתקופה של 3.5 שבועות בלבד.

במיטב מציינים כי הציבור מגדיל את החשיפה למניות בעיקר באמצעות קרנות מעורבות כגון 90–10 ו־80–20, בשעה שהקרנות המנייתיות הפועלות בחו"ל אינן רושמות תכונה מיוחדת בתקופה זו.

אפריקה ישראלשבשליטת לב לבייב - שהחזיקה במניות דור אלון תקופה ארוכה מאז שנפרדה מקבוצת אלון - החליטה בתחילת השבוע לממש את אחזקותיה (6.97%) בדור אלון במחיר של 60 שקל למניה, ובתמורה כוללת של כ־59 מיליון שקל. מעניין לציין כי אפריקה ישראל מימשה את המניות לאחר שדור אלון עלתה בכמעט 100% מתחילת השנה ולאחר שהכפילה את ערכה בערך פי 9.5 מתחילת 2009.

מימושים בפיננסים

המגזר הבולט בתחום המימושים הוא המגזר הפיננסי. מתחילת השנה, מדד מניות הבנקים אמנם הניב תשואה שלילית של כ־3%, אלא שב־2009 הוא זינק ב־114%. בחודש האחרון בוצעו שני מימושים משמעותיים במגזר הפיננסי. ראשונה היתה שרי אריסון, בעלת השליטה בבנק הפועלים, שמימשה בתחילת החודש 3.02% ממניות הבנק (שהוחזקו על ידי חברת מלח תעשיות שבשליטתה), בתמורה ל־653 מיליון שקל המשקפים מחיר מניה של 16.33 שקל ומכפיל הון 1 לבנק.

ואילו אתמול הגיע תורה של מדינת ישראל לממש את אחזקותיה (11.69%) בבנק דיסקונטבעת שמכרה אותן לבנק ההשקעות סיטיגרופ בתמורה ל־832 מיליון שקל, המשקפים מחיר מניה של 7.255 שקל ומכפיל הון 0.68 לבנק.

גם יצחק תשובה אינו מתכוון להישאר מחוץ לזירה, ובימים אלה הוא שוקל להנפיק מניות של קבוצת דלק בבורסת לונדון בהיקף גיוס מתוכנן של יותר ממיליארד שקל; גם גזית גלוב שבשליטת חיים כצמן מתכננת מהלך דומה.

מימוש קיבוצי

חברת אלרוב ישראל שבשליטת אלפרד אקירוב המירה בתחילת השבוע אג"ח של החברה־הבת אלרוב נדל"ן ומלונאות למניות אלרוב ישראל, ומכרה אותן בתמורה לכ־83 מיליון שקל. בהמשך דיווחה אתמול אלרוב נדל"ן על כוונתה להגדיל את שיעור אחזקות הציבור בחברה מכ־15.36% ללא פחות מ־20%, וזאת כדי לאפשר לחברה לעמוד בקריטריונים הדרושים לכניסה למדד ת"א־100. אלרוב נדל"ןמתכננת לבצע הקצאת מניות בהיקף של כ־80 מיליון שקל בקירוב, כדי להגדיל את אחזקות הציבור במניה.

קיבוץ יזרעאל מימש 3.14% ממניות חברת מיטרוניקסבתמורה לכ־14 מיליון שקל. בעקבות המימוש ירדו אחזקות הקיבוץ במיטרוניקס ל־67%.

בעל שליטה נוסף שמימש מניות של חברה בשליטתו הוא גרשון זלקינד, שמימש לפני כשבועיים כ־1% ממניות אלקוהחזקות בתמורה לכ־12 מיליון שקל.

אבל ישנן גם דוגמאות הפוכות: בעלת השליטה בחברת התעופהאל על, תמי מוזס־בורוביץ', לא נרתעת מעלייה של 47% במניות אל על מתחילת השנה, וממשיכה לאסוף מניות. מתחילת השנה רכשה מוזס־בורוביץ' כמעט 1.7 מיליון מניות של אל על, והרכישות, כאמור, נמשכות - אם כי במנות קטנות מאוד. לעומתה, נראה שפיני גינזבורג הפסיק את מסע הרכישות באל על, לאחר שרכש מתחילת השנה כמעט 9 מיליון מניות והגיע לאחזקה של 8.74% בחברת התעופה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות