אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אל תעשו את זה בעצמכם: 8 עבודות שעדיף להשאיר למקצוענים צילום: shutterstock

אל תעשו את זה בעצמכם: 8 עבודות שעדיף להשאיר למקצוענים

להחליף שמן במכונית, לשערך ירושה, לייצג את עצמכם בבית המשפט או לכרות עצים - יש עבודות שעדיף לא לחסוך עליהן

09.11.2010, 22:58 | סוכנויות הידיעות

גם אם אתם חסכנים או עצמאיים, או סתם לא אוהבים לשלם תמורת דברים שאתם יכולים לעשות בעצמכם, יש כמה משימות או מצבים שבהם גישת "עשה זאת בעצמך" יכולה להתנקם בכם.

נדמה לכם שאתם חוסכים כי אתם לא לוקחים מקצוען למשימה, אבל התוצאות יכולות להיות יקרות בהרבה מאשר אם הייתם נעזרים בשירות מקצועי מלכתחילה.

ביררנו אצל מומחים מתי לעשות זאת בעצמכם יעלה לכם יותר אם תפשלו. ברשימת "אל תעשו זאת בעצמכם" תוכלו לקרוא על כל הטעויות הנפוצות אצל אנשים עם כוונות טובות.

החלפת שמן במכונית

יש עדיין דיון סביב הנושא - יש אנשים שבמשך שנים מחליפים לעצמם את השמן בלי בעיות, והרבה מאיתנו זוכרים איך האבות שלנו היו שוכבים מתחת למכונית המשפחתית במוסך ומחליפים את השמן בלי אף תקלה.

עם זאת, כדאי לזכור כמה דברים אם מחליטים ללכלך את הידיים: המכוניות היום שונות בדרכים רבות, וייתכן שלמכונאי הביתי יהיה קשה להגיע לכל החלקים בלי כלי עבודה מיוחדים. הניסיון להידחק מתחת למכונית הוא גם הצעה מסוכנת לרבים מאיתנו, כי טעות בשימוש במגבה עלולה לעלות לכם בחייכם. בנוסף, אם תכניסו סוג לא נכון של שמן או כמות לא נכונה, אתם עלולים להזיק למנוע באופן רציני.

החלפת שמן, מומלץ לפנות למוסך, צילום: shutterstock החלפת שמן, מומלץ לפנות למוסך | צילום: shutterstock החלפת שמן, מומלץ לפנות למוסך, צילום: shutterstock

החלפת שמן במוסך אולי תעלה לכם יותר מרכישת 5 ליטר שמן ומסנן, אבל זה מבלי להביא בחשבון את עלות הזמן שלכם אם תבחרו לעשות זאת בעצמכם.

עבודות חשמל

קודם כל נבהיר: ברשויות מקומיות רבות בלתי חוקי להתעסק עם החיווט בבית שלכם לבד. בנייני דירות רבים דורשים שתקבלו רישיון, תעסיקו חשמלאי מורשה ותעברו ביקורת אם אתם מעוניינים בעבודות חשמל כלשהן. אם זה לא מפחיד אתכם, מה לגבי הסיכונים הבטיחותיים? "בדרך כלל אין הזדמנות שנייה עם חשמל", אומר מייקל ג'ונסטון, מנהל תקנים ובטיחות בהתאחדות קבלני החשמל הלאומית האמריקאית. "זו לא עבודה לכלבויניק".

כבלי חשמל. גם את העבודות בבית תשאירו לאנשי המקצוע, צילום: בלומברג כבלי חשמל. גם את העבודות בבית תשאירו לאנשי המקצוע | צילום: בלומברג כבלי חשמל. גם את העבודות בבית תשאירו לאנשי המקצוע, צילום: בלומברג

גם אם אתם חושבים שאתם מתמצאים בחוטים ובמעגלים, אתם עלולים להתחשמל. עבודות חשמל לקויות עלולות לגרום לשריפות, וג'ונסטון אומר שאתם מסתכנים בכך שחברת הביטוח של בעל הבית שלכם תדחה את התביעה שלכם אם האש התלקחה בעקבות עבודות ללא רישיון או פיקוח.

דו"חות מס

נכון, יש היום תוכנות שמאפשרות לכם לערוך את הדו"חות בקלות רבה, אבל יש להן המגבלות שלהן. גם אם יש לכם סטטוס מס פשוט יחסית ואתם לא טועים בשימוש בתוכנה, אתם עלולים להפסיד כסף שמגיע לכם באופן חוקי אם לא תדרשו לקבל אותו. "לפעמים יש ניכויים וזיכויים שתוכנות לא יתייחסו אליהם", אומר מייקל אייקסון, מנהל תכנון וניהול הון בקארל דומינו.

אם אתם עצמאיים, בעלי כמה נכסים או שיש לכם השקעות או מקורות הכנסה שונים, ארגון הפרטים בעצמכם עשוי להיות מסובך. בנוסף, כמעט בטוח שלפחות חלק מפקודת המס ישתנה מדי שנה, אומר אייקסון.

אל תשכחו שביקור פתע של מס הכנסה זה לא כ"כ נעים..., צילום: גלעד קוולרציק אל תשכחו שביקור פתע של מס הכנסה זה לא כ"כ נעים... | צילום: גלעד קוולרציק אל תשכחו שביקור פתע של מס הכנסה זה לא כ"כ נעים..., צילום: גלעד קוולרציק

אז מה קורה אם תחליטו לערוך את הדו"חות בעצמכם ותטעו? "ייתכן שתהיו חייבים מסים, קנסות וריבית. יש השלכות משמעותיות", אומר אייקסון. אם מס הכנסה יבוא לבקר, אתם עלולים לקבל חשבון רציני. בנוסף, אתם עלולים לעבור ביקורת של מס הכנסה, ואף אחד לא רוצה להתמודד עם זה".

שערוך ירושות

יש סיבה שתוכניות כמו "עתיקות בעליית הגג" כל כך מרתקות: לרובנו אין מושג כמה הזבל שלנו שבה. אם תדביקו מדבקת "50 סנט" על הפריט הלא-נכון במכירת הירושה של הדודה ברתה, השכן שלכם עשוי לצאת עם שווה ערך של מכונית משומשת, או יותר.

השנה דווח בארצות הברית על קונה במכירת חצר שקנה ארגז תמונות ישנות, שהיו למעשה צילומים אבודים של הצלם המפורסם אנסל אדמס בשווי 200 מיליון דולר. מצד שני, מה אם סמכתם על הטבעת של סבתא שלכם שתממן את המשכנתה שלכם בזמן הפניה, ורק אחרי שהתפטרתם גיליתם שהשווי שלה נמוך משמעותית ממה שחשבתם? שני המקרים האלו שכיחים כשאנשים מנסים לשער מה שווי החפצים שירשו, אומרת פאטי גאולט, מנכ"לית חברת שיערוך.

"באופן טיפוסי, לאנשים יש המון הנחות על כל סוג של ירושה, בין אם מדובר בתכשיטים או בריהוט עתיק", אומרת גאולט."אם זה ישן, זה בטח שווה משהו", הוא מיתוס נפוץ לדבריה. טעות נוספת היא חלוקת סט כלשהו, למשל של תכשיטים או ריהוט, בין חברי משפחה. סטים שווים הרבה יותר כשהם מלאים, מייעצת גאולט, אז אל תחלקו אותם.

סט פורצלן. פעם ראשונה, פעם שנייה, פעם שלישית, צילום: עמית שעל סט פורצלן. פעם ראשונה, פעם שנייה, פעם שלישית | צילום: עמית שעל סט פורצלן. פעם ראשונה, פעם שנייה, פעם שלישית, צילום: עמית שעל

דרך אגב, אם אתם יורשים משהו כמו שעון סבא או פסנתר כנף, אל תנסו להעביר אותו לביתו החדש בעצמכם. מובילים מומחים אינם זולים, אבל יש סיבה לכך, אומר מייקל פייגין, הבעלים של אמדאוס פיאנוס בניו יורק. "תיקון הנזק שעלול להיגרם עשוי להיות יקר יותר מרכישת פריט חדש", הוא אומר על ניסיונות כושלים להעברת פסנתרים. "יש לנו ציוד מיוחד ואנשים מיומנים".

ייצוג בבית המשפט

כולנו אוהבים מרתונים של "חוק וסדר". אבל אם ההיתקלות שלכם בחוק רצינית יותר מביטול דו"ח, תשיגו עורך דין. "באופן כללי, משפטים רגילים ויומיומיים לא נראים כמו אלה ב'חוק וסדר' או 'CSI'. האופן שבו דברים מתפתחים בבית המשפט בטלוויזיה לא בהכרח תואם את חוקי ההליכים", אומר גארי דין פארמר הבן, עורך דין מפלורידה.

אם אתם מייצגים את עצמכם, ניתן לנצל ממצאים נגדכם שנאספו באופן בלתי הולם, בעוד שעורך דין היה דורש להתעלם מהם. אם אתם לא יודעים מה אתם עושים, אתם עלולים להחמיץ תאריכי הגשת מסמכים לבית המשפט. אם תובעים אתכם, אין ספק שלצד השני יש ייצוג משפטי, אז אתם למעשה נלחמים עם יד אחת קשורה מאחורי הגב.

בית המשפט! עדיף לבוא עם עו"ד, צילום: יריב כץ בית המשפט! עדיף לבוא עם עו"ד | צילום: יריב כץ בית המשפט! עדיף לבוא עם עו"ד, צילום: יריב כץ

"החוק מאוד מסובך", אומר פארמר. "אני חושב שאתם מסכנים את הזכויות שלכם. אם יש לכם רישום כלשהו, תהיה לו השפעה במשך כל חייכם". אל תשכחו שעורכי דין רבים יספקו לכם ייעוץ ראשוני בחינם, ואם אתם עומדים בקריטריונים מסוימים ייתכן שאתם זכאים לעורך דין ציבורי.

כריתת עצים

האנשים בפורום "עשה זאת בעצמך" יודעים על מה הם מדברים, אז כשהם אומרים שעץ הוא משימה גדולה מדי להתמודד איתה לבד, תיקחו זאת לתשומת לבכם. "לעץ בקוטר העולה על 13 ס"מ יש הפוטנציאל להרוג אתכם אם הוא פוגע בכם", אומר פיטר גרסטנברגר, יועץ בכיר לבטיחות בהתאחדות תעשיית הטיפול בעצים בארצות הברית. "כריתת עץ היא בעיה מסובכת מאוד", הוא אומר.

חוטב עצים. חישוב לא נכון יכול לעלות לכם ביוקר, באדיבות אתר stihl חוטב עצים. חישוב לא נכון יכול לעלות לכם ביוקר | באדיבות אתר stihl חוטב עצים. חישוב לא נכון יכול לעלות לכם ביוקר, באדיבות אתר stihl

גם אם עץ נראה בסדר גמור מבחוץ, עשויים להיות לו בפנים נקודות חלשות או ריקבון שבגללם הוא עלול ליפול בכיוון בלתי צפוי, או לפני שאתם מוכנים לכך שייפול. כריתת עץ היא עניין מדויק יותר מחיתוך במסור חשמלי. מדובר במשוואה פיזיקלית מדויקת המביאה בחשבון את גובה העץ (שקשה לחשב מהקרקע), מהירות הרוח בצמרת, כל מינוף נוסף שדרוש ואת מצב הגזע.

אם תטעו, העץ עלול לפגוע בעובר אורח, כלי רכב, בית או כבל חשמל, מה שעלול להוביל להשלכות פיננסיות משמעותיות בהרבה מהעסקת מקצוען.

עבודות הדפסה רשמיות או גדולות

אם אתם מדפיסים משהו מסובך יותר מכמה עותקים, תרחמו על המדפסת הביתית שלכם. מקצוען, בין אם מדובר בחנות הדפסות קטנה או ברשת ציוד משרדי, יכול לעזור לכם לעשות כל דבר - עיצוב הקבצים, הגהה ויישור השוליים. לא תרצו להרוס ניירות יקרים כיוון שרק אחרי ההדפסה תשימו לב שהקצה הימני של המילים לא מודפס על הדף או ששם המקום אינו מאוית כראוי.

"כשאתם עושים את זה לבד וממהרים, ואז אתם צריכים להדפיס את הכול שוב בגלל טעות, אתם ממש לא יעילים", אומר ג'יי אייסנברג, מנהל בכיר באופיס דיפו. "תקבלו שירות טוב יותר אצל מדפיס מקצועי".

דיו למדפסת ידוע במחירו הגבוה, אז יכול להיות שהדפסה מקצועית זולה יותר, אפילו מבלי להביא בחשבון את הבלאי של המדפסת או את מחיר הנייר. למקצוענים יש גם דברים כמו מכונות צילום באיכות גבוהה, דיו מטאלי וגימורים מיוחדים.

מדפסות. טעות אחת שווה יותר מאלף מילים, צילום: בלומברג מדפסות. טעות אחת שווה יותר מאלף מילים | צילום: בלומברג מדפסות. טעות אחת שווה יותר מאלף מילים, צילום: בלומברג

הדברת מזיקים

לא כדאי לנסות להיפטר ממזיקים לבד, אומר ג'ים פרדריקס, מנהל שירותים טכניים בהתאחדות ניהול המזיקים הלאומית האמריקאית. הדברה ביתית יכולה להיות בלתי יעילה במקרה הטוב, או מזיקה אם אתם טועים בשימוש בחומרים. ב-2003 משפחה בסן דייגו ממש פוצצה את ביתה על ידי שימוש מוטעה ב"פצצות" הדברה.

מדביר. הדברה לא נכונה עלולה לסכן את בריאות הילדים, צילום: shutterstock מדביר. הדברה לא נכונה עלולה לסכן את בריאות הילדים | צילום: shutterstock מדביר. הדברה לא נכונה עלולה לסכן את בריאות הילדים, צילום: shutterstock

"אם החומרים אינם מעורבבים כראוי, ייתכן שהם לא יעבדו, או שהם עלולים להזיק אם נעשה בהם שימוש במקומות הלא-נכונים", אומר פרדריקס. יש גם סיכוי שהדיוט יטעה בזיהוי החרק ויבזבז כסף בשימוש בהדברה שלא תפגע בו, או יפספס את מקור ההדבקה (חרקים לא תמיד מקננים במקום נראה לעין). חלק מהחרקים, כמו מורית הבתים, יתפזרו ויעברו למיקומים שונים בבית אם תפריעו לשטח המחיה שלהם מבלי להרוג אותם. אתם גם יכולים לפגוע פיזית בילדים או בחיות המחמד שלכם אם לא תמלאו את הוראות השימוש כראוי, אומר פרדריקס. אז למה להסתכן?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות