אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שורת הרווח: הבורסה רצתה מדד איכותי - אבל סלע נדל"ן הקטנה בדרך לתל דיב־20 צילום: אוראל כהן

שורת הרווח: הבורסה רצתה מדד איכותי - אבל סלע נדל"ן הקטנה בדרך לתל דיב־20

אחזקות הציבור בסלע נדל"ן עלו ליותר מ־200 מיליון שקל. תעודות הסל צפויות להזרים אליה ביקושים בהיקף של 13% משווייה

19.11.2010, 08:22 | אורי טל טנא

חברות בורסאיות רבות בוחרות במועד עדכון הרכבי המדדים (הנערך אחת לחצי שנה) כעיתוי לגיוס הון מניות, באמצעות הגדלת שיעור אחזקות הציבור. שלוש חברות שגייסו בשבוע האחרון הון מניות הן מנופים פיננסים, נכסים ובניןו סלע נדל"ן. לגיוסים שערכו תהיה השפעה מהותית על מבנה מדד ת"א־100 ומדד תל דיב־20 שיעודכנו ב־15 בדצמבר.

מדד ת"א־100

כדי להעריך כיצד תשפיע הפצת המניות של מנופים ונכסים ובנין על מדד ת"א־100, נבחן את מספר המקומות שיתפנו במדד למניות חדשות.

מי שצפויה לצאת מת"א־100 היא מניית סאני, שאינה עומדת בתנאי שיעור אחזקות הציבור, ותשרוד במדד רק אם תפיץ מניות נוספות. בנוסף, ייצאו מת"א־100 כל המניות המדורגות לפי שווי השוק הקובע במקום ה־115 ומטה במאגר המניות. שווי השוק הקובע הוא מכפלה של ממוצע מחירי המניה בין 15 ל־30 בנובמבר ומספר המניות הרשומות ב־30 בנובמבר.

ארבע מניות מדורגות כעת במקום שמוביל ליציאה מהמדד: דלק נדל"ן, אלרון, אלווריוןו אזורים. עם זאת, לאלווריון ולאזורים דירוג גבולי - במקומות 115 ו־116 בדירוג שווי השוק, כך שעלייה קלה בשוויין בימים הקרובים עשויה להשאירן במדד.

לת"א־100 תיכנס בכל מקרה מניה אחת פחות ממספר המניות שייצאו, מאחר שהמדד כולל כעת 101 מניות.

נכסים ובנין צפויה להצטרף למדד, משום שהיא עומדת בקלות בכל תנאיו. גם אלרוב נדל"ןתיכנס לת"א־100, אם תוודא ששיעור אחזקות הציבור בה יהיה גבוה מ־20% (נכון לעכשיו, מחזיק הציבור ב־19.98% ממניות החברה).

הבאות ברשימה הן הכשרת הישוב ומנופים פיננסים. שתיהן ייכנסו לת"א־100 אם אכן ייצאו ממנו חמש מניות (ובמקביל לא תיערך הפצת מניות על ידי חברה אחרת). כניסתה של מנופים למדד תלויה גם בעמידתה בתנאי מאגר המניות, הדורשים שווי שוק קובע של מיליארד שקל לפחות לחברה, אם שיעור אחזקות הציבור בה עומד על 20%–25%.

לחצו כאן לראות את השינויים הצפויים במדדי הבורסה ב-15 בדצמבר

עלייה בדירוג של אזורים או אלווריון, כך שאחת מהן תישאר בת"א־100, תמנע את כניסתה של מניית מנופים למדד. במקרה כזה תסתפק מנופים בכניסה למדדי יתר־50 ויתר תל אביב - גם זאת בתנאי ששווי השוק הקובע שלה (ממוצע שווי המניה במחצית השנייה של נובמבר) יעמוד על יותר ממיליארד שקל.

מדד תל דיב־20

סלע נדל"ן, קרן ריט קטנה יחסית, ביצעה בשבוע האחרון גיוס הון מהותי, שהעלה את שווי השוק של אחזקות הציבור במניה ליותר מ־200 מיליון שקל. כך נהפכה מניה זו למועמדת מובילה לכניסה למדד תל דיב־20. מדד זה הוגדר על ידי הבורסה כ"מדד איכות", במובן זה שהצטרפות אליו אינה תלויה בשווי השוק של המניה, אלא בביצועי עבר (חלוקת דיבידנדים), ולכל אחת מהמניות במדד משקולת זהה.

תעודות הסל מנהלות כ־700 מיליון שקל על תל דיב־20, ולכן הביקוש שהן צפויות להזרים למניית סלע נדל"ן, במידה שזו אכן תיכנס למדד, יעמוד על כ־35 מיליון שקל - סכום השווה לכ־13% משווי השוק של המניה.

הנהלת סלע נדל"ן התחמקה לאחרונה מהצעת הרכש העוינת שפרסמה אספן גרופ, וכעת במהלך פיננסי בתזמון טוב, היא עומדת להעביר חלק גדול ממניותיה לידי ציבור מחזיקי תעודות הסל.

גם הפצת המניות שביצעה נכסים ובנין תשפיע על הרכב מדד תל דיב־20. החברה מדורגת במקום ה־23 בדירוג תשואת הדיבידנד השנתית (בין החברות העומדות בכל תנאי המדד). דירוג זה אמנם לא יספיק לה כדי להצטרף לתל דיב־20 (סף הכניסה למדד הוא דירוג במקום 15), אולם עמידתה בשאר תנאי המדד (בעקבות הפצת המניות) הכניסה את המניה לחישוב דירוג תשואת הדיבידנד הרלבנטית למדד.

בעקבות זאת נדחקה מניית מטריקסלמקום ה־25 בדירוג - שממנו יוצאים מהמדד. לכן, התוצאה הצפויה של הפצת המניות של נכסים ובנין היא שמניית מטריקס תצטרף למניות פמס ואמות, הצפויות לצאת מתל דיב־20. אמנם מטריקס תזמנה רק השבוע את מועד תשלום הדיבידנד הקרוב ל־30 בנובמבר, כדי להגדיל את תשואת הדיבידנד המחושבת ולהישאר בתל דיב־20, אך כנראה שמהלך זה לא יועיל לה לבסוף כדי לשרוד במדד.

מי שאמורות להיכנס לתל דיב־20 בעדכון הקרוב בנוסף לסלע נדל"ן, על פי תמונת המצב הנוכחית, הן מניות כילו דש איפקס.

יתר המדדים

הזינוק האחרון במחיר מניית מג'יק צפוי להכניס אותה למדד יתר־50. מניית סיליקום מדורגת במקום גבולי - במקום 140 בדירוג שווי השוק (מקום 140 הוא דירוג הסף לכניסה למדד).

במדדי נדל"ן־15, פיננסים ובנקים לא צפויים שינויים. ממדד תל טק־15 צפויה לצאת אלרון (כיום מונה המדד 16 מניות). עדכון הרכב המדדים החצי שנתי מתקיים בשני שלבים. בשלב הראשון הבורסה בוחנת מי עומדת בתנאי מאגר המניות. מניות שלא עומדות בתנאי המאגר ייצאו מכל המדדים המהותיים (אלו שיש עליהם תעודות סל). התנאים לכניסה למאגר המניות מחמירים יותר מתנאי ההישארות במאגר המניות, וזאת במטרה לצמצם את היקף השינויים הנדרשים במדדים בכל עדכון.

לאחר השלמת מאגר המניות, והוצאת מניות שאינן עומדות בתנאי המדדים, מסודרות המניות שעומדות בתנאי המאגר לפי ערך השוק הקובע שלהן. סף הכניסה לכל מדד גבוה יותר מסף היציאה ממנו. במדד ת"א־25, למשל, סף הכניסה הוא דירוג במקום 20 וסף היציאה - מקום 30. במדד יתר־50 סף הכניסה הוא מקום 140 וסף היציאה מקום 160. במדדי נדל"ן־15 ותל טק־15 סף הכניסה הוא מקום 10 וסף היציאה מקום 20.

לאחר התאמות אלו של כניסה ויציאה, אם המדד כולל יותר מניות מהנדרש, ייצאו ממנו אלו בעלות שווי השוק הנמוך ביותר, ואם יש מעט מדי מניות, יתווספו אליו המניות הבאות בתור על פי שווי השוק.

עדכון המדדים שיתבצע באמצע דצמבר מתבסס, כאמור, על מחירי המניות בשבועיים האחרונים של חודש נובמבר, ועל שיעור אחזקות הציבור במניות השונות ביום האחרון של החודש.

הסמיכות למועד הקובע - 30 בנובמבר - מגבירה את פעילותן של כמה חברות, שמעוניינות לשדרג את המדד שאליו הן משתייכות, וכן את פעילותם של שחקני שוק ההון, המתאימים את עצמם לשינויים הצפויים במדדים.

הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות