אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הגופים המוסדיים סירבו להתקפל, השניידמנים יסתפקו בהלוואה צילום: יובל חן

הגופים המוסדיים סירבו להתקפל, השניידמנים יסתפקו בהלוואה

בעלי השליטה מבקשים מביטוח ישיר הלוואה של 9.5 מיליון שקל לרכישת מניותיה, לאחר שהמוסדיים לא אישרו להם חבילת אופציות

06.12.2010, 08:09 | רחלי בינדמן

לגופים המוסדיים נמאס מההטבות החריגות שבעלי השליטה בחברות הציבוריות מושכים לכיסם, והם החליטו להציג את עמדתם בנושא. הדוגמה הטרייה ביותר מתרחשת בימים אלה בחברת ביטוח ישיר, שהכריזה על כוונתה להעניק לבעלי השליטה שלה, מוקי ודורון שניידמן, הלוואות בהיקף של 9.5 מיליון שקל לטובת רכישת מניות ביטוח ישיר, בריבית שנתית של 4% צמוד למדד. מדובר בהלוואות בתנאים משופרים - בעלי השליטה לא יחויבו בתשלומי ריבית שוטפים, אלא יפרעו את כולה בתשלום אחד בעוד שש שנים.

הענקת ההלוואות משקפת כניעה של ראשי ביטוח ישיר ללחצי הגופים המוסדיים. עוד ביולי האחרון ביקשו השניידמנים מבעלי המניות לעדכן את חבילת האופציות שקיבלו ב־2005, כך שהיא תפקע ב־2016 במקום בסוף 2011. ואם לא די בכך, לאחר שהמניה איבדה מערכה בעקבות המשבר, ביקשו השניים כי מחירי המימוש המקוריים של האופציה יופחתו מ־15.2 שקל ל־9.5 שקלים.

יש לציין כי היום נסחרת המניה במחיר של 9.3 שקלים, הקרוב למחיר המימוש המבוקש, אך בעת הפנייה לבעלי המניות בחודש יולי עמד שערה על 6.6 שקלים בלבד.

אלא שכיוון ומדובר בבקשה שדורשת אישור של לפחות שליש מבעלי המניות שאינם קשורים לבעלי השליטה, היו השניידמנים נתונים לחסדיהם של הגופים המוסדיים, ובראשם כלל ביטוח המחזיקה בכ־7% ממניות החברה. לאחר ההכרזה על כינוס האסיפה הכללית, שהיתה אמורה להתקיים בסוף אוגוסט, ציינו כלל וגופים מוסדיים נוספים כי באופן גורף אין בכוונתם לאשר את שידרוג האופציות לבעלי השליטה מתוך עיקרון. משכך, החליטה החברה "לצ'פר" את בעלי השליטה באופן סולידי יותר בדמות מתן הלוואות לרכישת המניות.

אמנם, ישנם הרבה מקרים שבהם מוענקות הלוואות לבעלי שליטה שהן למעשה אופציות במסווה, כיוון שמדובר בהלוואות נון ריקורס, שבעל השליטה לא צריך להחזירן אם ערך המניה יורד. אלא שבמקרה של ביטוח ישיר מדובר בהלוואות רגילה, שהשניידמנים יצטרכו להחזיר ללא קשר להתנהגות המניה, והמניות הנרכשות ישמשו כערובה להחזר ההלוואות.

המוסדיים שלא אישרו לשניידמנים לעדכן את האופציות, צפויים לאשר את עדכון תנאי האופציה לגבי דירקטורים שאינם קשורים לבעלי השליטה, עם שינוי אחד לפיו האופציות יבשילו רק החל מתום שנה ממועד האישור ולא באופן מיידי.

תגיות