אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": משרד המשפטים מסתיר תרומה של 118 מיליון שקל צילום: יריב כץ

בלעדי ל"כלכליסט": משרד המשפטים מסתיר תרומה של 118 מיליון שקל

212 מיליון שקל שהוריש תורם צרפתי יחולקו בין שישה מוסדות רפואיים. משרד המשפטים מתעקש לא לחשוף את זהותם של שלושה מהמוסדות

13.12.2010, 06:58 | תומר אביטל

שלושה מהמוסדות שאמורים ליהנות מכספי הירושה הגדולה ביותר שהועברה עד היום לוועדת העיזבונות הם בתי החולים ברזילי, תל השומר ונהריה - כך עולה מהחלטת ועדת העיזבונות שהעביר משרד המשפטים לידי היזם ארי לרום, שהגיש עתירה בנושא לבג"ץ. מוסדות אלה יקבלו 94 מיליון שקל יחדיו. עם זאת, משרד המשפטים מתעקש שלא לחשוף את זהותם של שלושה מוסדות נוספים שאמורים לקבל 118 מיליון שקל יחדיו.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", לפני שש שנים נפטר איניאס הלנברג, סוחר אמנות צרפתי עשיר וערירי, והוריש את כספו - כ־212 מיליון שקל - לוועדת העיזבונות לטובת "הקמת מרכז רפואי שיקומי לפי הצרכים הרלבנטיים באותה עת". ועדת העיזבונות, בשיתוף משרד הבריאות, החליטה כבר פעמיים כי הכסף יועבר לכמה בתי חולים ברחבי הארץ. פעמיים הגיש לרום, שהחל לבנות בית חולים שיקומי בכפר תבור אך נתקע עקב בעיות מימוניות, עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה. לאחר העתירה הראשונה, ב־2008, החליט משרד המשפטים לבטל את החלטת ועדת העיזבונות ולקיים הליך חדש לחלוקת העיזבון. העתירה השנייה הוגשה לפני כחודשיים ובקרוב יתקיים דיון בתיק.

היזם נאלץ להגיש בקשה מיוחדת דרך חוק חופש המידע כדי לקבל את שמות המוסדות לאחר שמשרד המשפטים סירב לפרסם את שמם. מבדיקת "כלכליסט" עלה כי ההחלטות של ועדת העיזבונות עדיין לא פורסמו ברשומות כנדרש. נוסף על כך משרד המשפטים סירב להעביר ל"כלכליסט" את ההחלטות משום ש"העניין נידון בבג"ץ".

משרד המשפטים העביר ללרום את ההחלטה האחרונה, תוך כדי שהוא משחיר חלק מהשמות של נמעני העיזבון. הסיבה, לדברי גורמים במשרד המשפטים, נעוצה בכך שהמוסדות הרפואיים לא הסכימו להיחשף.

מהמידע עולה כי הוועדה ביקשה לחלק כ־212 מיליון שקל מכספי הלנברג בין שישה מוסדות (8 מיליון שקל נוספים אמורים להיות מופנים להקמת בית חולים צבאי). קרן המחקרים בבית חולים נהריה תקבל 20 מיליון שקל, חוג ידידי המרכז הרפואי שיבא בתל השומר יקבל כ־30 מיליון שקל וקרן מחקרים רפואיים בברזילי באשקלון - כ־44 מיליון שקל. המשמעות של חלוקת העיזבון לקרנות ולחוגי הידידים היא שהכספים הללו יהיו בשליטה מלאה של בתי החולים, ללא פיקוח של משרד הבריאות. ח"כ רחל אדטו (קדימה) אמרה: "חוסר השקיפות מעורר תמיהה, ואף יותר מכך - העברת הכספים לבית החולים העשיר במדינה, תל השומר. דובר משרד המשפטים מסר בשם ועדת העיזבונות: "הוגש בג"ץ בעניין עיזבון הלנברג, העניין נבחן על ידי בית המשפט ולכן לא נוכל להתייחס". במשרד המשפטים סירבו להתייחס לשאלה מי מחק ומדוע את שמות בתי החולים מהרשימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
ועדת העזבונות ורצון המצווה
לפי הפרסום , המצווה הורה להקים בכספו "מרכז רפואי שיקומי". לכאורה, הוועדה החליטה לחלק את הכסף בין מוסדות שונים, חלקם עלומים (שזה חטא נוסף של הוועדה), למטרות מחקר רפואי ו"לחוג ידידים" של בית חולים. לא כך הורה המצווה. אם הדברים נכונים, זו שערוריה ויש לשקול צעדים משפטיים לשם הטלת אחריות אישית על מי שהחליט לחלק כספים שלא לפי הוראת המצווה. שר המשפטים אינו יכול להתעלם , זו אחריותו כלפי המצווה, שלא יכול לדרוש צדק לעניינו.! אם הדברים שפורסמו אינם מדוייקים, יש מקום לפרסם תיקון טעות.
אזרח ותיק  |  13.12.10
לכל התגובות