אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בקרוב: ביצעת עבירת תנועה חמורה? המשטרה תוכל לעצור אותך  צילום: חיים צח

בקרוב: ביצעת עבירת תנועה חמורה? המשטרה תוכל לעצור אותך

ועדת השרים לענייני בטיחות בדרכים אישרה שורת צעדים להחמרת האכיפה בכבישים: החמרה משמעותית של הענישה, הגדלת מספר העבירות שבהן ניתן לפסול רישיון, והרחבת סמכויות להשבתת רכב בנסיבות מחמירות

04.01.2011, 12:34 | תומר הדר

ועדת השרים לענייני בטיחות בדרכים, בראשות שר התחבורה ישראל כץ, אישרה היום (ג') פה אחד המלצות ועדה מקצועית, בראשות השופט חן אביטל, להגברת האכיפה בכבישים והחמרה משמעותית בענישה על עבירות תעבורה חמורות.

התוכנית גובשה על ידי ועדה מקצועית שכללה נציגים של משרד התחבורה, פרקליטות המדינה, הנהלת בתי המשפט, לשכת עורכי הדין, משטרת ישראל והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.

הוועדה המקצועית גיבשה תוכנית חדשה הכוללת שורה ארוכה של צעדים דרסטיים, המחמירים משמעותית את העונשים על עברייני תנועה, המבצעים עבירות חוזרות. ההמלצות שאושרו כוללות החמרה משמעותית של הענישה על עבירות המוגדרות כמסכנות חיים, מעצר נהגים ופסילת רישיון נהיגה עד תום ההליכים במקרים חמורים או בעבירות חוזרות ונשנות, הגדלת מספר העבירות בגינן ניתן לפסול מינהלית רישיון נהיגה, והרחבת רשימת העבירות בהן ניתן להשבית רכב.

בנוסף, כוללת התוכנית שינויים משמעותיים בהליכי סדר הדין הפלילי, בעבירות קנס שיאפשרו קיום הליך שיפוט זריז ויעיל יותר. חלק גדול מזמנו של בית המשפט מוקדש לעבירות מסוג ברירת קנס ולכן מציעה הוועדה להסמיך רשמים של בית משפט לדון בעבירות מסוג ברירת קנס, במטרה לזרז את הדיונים ולייעל אותם.

דו"ח הוועדה ממליץ בין השאר להגדיל את מספר העבירות שבהן ניתן לפסול רישיון של נהג לתקופה של 30 יום ולהעביר חלק מהעבירות לפסילה מנהלתית של 60 יום ובהמשך לאפשר לקצין משטרה לפסול רישיון למשך 90 יום, בעבירות חמורות מאוד. בין העבירות שהתווספו: עקיפה כששדה הראיה מוגבל, עקיפה במעבר חצייה ופניית פרסה שגרמה לסיכון עוברי דרך.

הוועדה המליצה להרחיב את רשימת העבירות בהן יכול קצין משטרה לפסול רישיון נהיגה ל-60 יום ולכלול בהן עבירות של שיכרות, (פי שניים מהמותר), נהיגה במהירות העולה על 65 קמ"ש מהמותר בכביש בינעירוני או 55 קמ"ש מעל המותר בכביש עירוני, כניסה לשטח פסי רכבת בנסיבות מחמירות, עבירות חמורות שבוצעו על ידי נהג חדש ונהיגה פרועה ובריונית.

עוד קובעת התוכנית כי קצין משטרה יוכל לפסול רישיון נהיגה למשך 90 יום על עבירות של "פגע וברח", גרימת תאונת דרכים שבוצעה תוך נהיגה בשכרות, עקיפה מסוכנת, נסיעה עם משקל עודף ברכב, חציית פסי רכבת ונהיגה פראית או בריונית.

הוועדה קובעת עוד כי יש להרחיב את רשימת העבירות שבהן יכול קצין משטרה להשבית רכב ל-30 יום ולכלול בה כל מי שביצע אחת מעבירות התנועה הבאות: נהיגה בריונית, עקיפה מסוכנת, נסיעה על מדרכה, חציית קו הפרדה רצוף ונהיגה בניגוד לכיוון התנועה כדי לבצע קיצור דרך וכן מי שנהג ברכב בעת שרישיונו נפסל, מטעמי בריאות.

עוד מציעה הוועדה להכפיל את הקנסות לנהגים שיבקשו להישפט במקרה של ברירת קנס אם יתברר כי הבקשה הוגשה ללא סיבה מוצדקת. הסדר זה מבקש לצמצם את מספר המבקשים להישפט במטרה "למשוך זמן" ולנסות את מזלם בבית המשפט, בניסיון לצמצם את רוע הגזירה.

הוועדה מציעה לבטל אפשרות של הרשעת אדם שלא התייצב בבית המשפט לדיון אליו הוזמן, למרות העומס שהדבר יטיל על בית המשפט, וקובעת כי נאשם שלא יתייצב לדיון בבית המשפט יוצא נגדו צו הבאה, מלווה בהפקדה כספית לא מבוטלת. אם לא יאותר על ידי המשטרה יוצא נגדו צו מעצר.

בנוסף ממליצה הוועדה לקדם הצעות חוק ממשלתיות, העומדות ותלויות כיום בכנסת ולצרף אליהן את שינויי החקיקה שעליהם הומלץ. מדובר בין השאר בהצעת חוק בעניין "מד הלייזר", שתקבע כי נהגים שנתפסו נוסעים במהירות באמצעות אקדח לייזר לא יוכלו לערער על הפסיקה. כמו כן מומלץ להגדיל את הקנסות על עבירות חמורות כמו נסיעה באור אדום, והרחבת סמכויות להשבתת רכב בנסיבות מחמירות.

הוועדה קובעת עוד כי בעבירות חמורות או עבירות חוזרות ונשנות יש להביא את הנהג העבריין בפני שופט, במקרים מסוימים עם בקשה למעצר, עד תום ההליכים, תוך מתן הסכמה למעצר בית עם או בלי "אזיק אלקטרוני".

עוד מציעה הוועדה לצייד את השוטרים במצלמות וידיאו לתיעוד עבירות תעבורה. צילום וידיאו יאפשר הגשת כתבי אישום איכותיים, בעבירות מסוכנות, הגורמות לקטל בכבישים, ויגביר את ההרתעה בשל עוצמת הראיות.

בתוך כך פרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מספר המורשעים בעבירות תנועה בשנת 2009. לפי הנתונים, ב-2009 נרשמו 877 אלף הרשעות לנהגים, 105 אלף הרשעות להולכי רגל ו-60 אלף הרשעות לנוסעים. בסך הכול 19% מנהגי ישראל הורשעו בשנת 2009 בעבירה. מבין המורשעים 24% היו גברים ו-11% היו נשים.

תגיות