אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יגאל לנדאו: "זו דרכו של נתניהו לעודד יזמות חופשית?!" צילום: עמית שעל

יגאל לנדאו: "זו דרכו של נתניהו לעודד יזמות חופשית?!"

לנדאו, מבעלי השליטה בשותפות רציו המחזיקה ב-15% מלווייתן: "הפגיעה היא בציבור משקיעים גדול בהרבה מעבר למה שרה"מ מעריך"

18.01.2011, 19:40 | סיון איזסקו וליאור גוטמן

"האם זו דרכו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעודד יזמות חופשית?!", כך תהה הערב בשיחה עם "כלכליסט" (ג') יגאל לנדאו, מבעלי השליטה בשותפות רציו, המחזיקה ב-15% מתגלית הגז לווייתן, בעקבות הצהרתו של ראש הממשלה כי יתמוך במסקנות וועדת ששינסקי במלואן ויביאן לאישור הממשלה כבר ביום א'.

לדברי לנדאו "על המדינה לכבד את ההסכמים עם היזמים. גם ללא יישום מסקנות ועדת ששינסקי, 50% מהכנסות הגז אמור להגיע למדינה. הסיכון של המשקיעים - שבלי השקעתם לא היו נמצאים אותם אוצרות טבע - היה אדיר ואנו נתקלים כאן ב'חוכמה שבדיעבד'".

כיצד בכוונתכם להלחם בהחלטה?

"נלחם בכל הכלים העומדים לרשותנו על פי החוק", אמר לנדאו והוסיף כי "הפגיעה היא בציבור משקיעים גדול בהרבה מעבר למה שראש הממשלה מעריך. מדובר בציבור של מאות אלפי משקיעים שייפגעו על לא עוול בכפם", אמר לנדאו ובכך אולי רמז שהמשקיעים ייבחנו כיצד כל אחד מהשרים יצביע וציבור המשקיעים ידע לבוא בחשבון עם מקבלי ההחלטות בבוא העת ביום הבחירות.

שר התשתיות: מדובר בטעות קשה

שר התשתיות עוזי לנדאו צפוי להתנגד לאימוץ מסקנות ועדת ששינסקי. מלשכת שר התשתיות הוסיפו שהשר לנדאו קיבל באכזבה את החלטת רה"מ לאמץ את מסקנות ועדת ששינסקי והוסיפו שלדעתו של לנדאו מדובר בטעות קשה.

הרב מיכאל מלכיאור, מייסד פורום פעולה אזרחית, שהוביל את המאבק הציבורי לחלוקה צודקת של הרווחים מהגז: "ראש הממשלה ושר האוצר גילו אומץ לב ונחישות מול לחצים בלתי נסבלים של תאגידי הגז - וביום כזה חובה על כולנו לברך אותם על כך. אבל המלאכה לא תמה. אני רוצה להזכיר כיצד הצליחו תאגידי הגז לבטל החלטת ממשלה דומה בשנת 2002 ולכן ימשיך פורום פעולה אזרחית לפעול במלוא המרץ עד לאימוץ החקיקה המלאה בכנסת.

"אני מברך את ראש הממשלה גם על הכרזתו בדבר הקמת קרן ההשקעות הלאומית שתבטיח ניצול האוצר העצום הזה ליצירת מהפכה במערכות החינוך כולן. פורום פעולה אזרחית מברך על החלטת ראש הממשלה לקבל את המלצות ועדת ששינסקי במלואן", אמר מלכיאור.

אורי אלדובי: "משקיעים יבחרו בקפריסין"

אורי אלדובי, יו"ר איגוד תעשיות חיפושי הגז והנפט באיגוד לשכות המסחר, הביע אכזבה מהחלטתו של ראש הממשלה לאמץ במלואן את מסקנות ועדת ששינסקי. 

לדבריו, "מצבה הביטחוני-מדיני של ישראל והיעדר התשתיות לייצוא הגז, מעלה בכמה מונים את עלויות פרויקטי הקידוח בישראל לצרכי ייצוא. החלטת ראש הממשלה להשתתף בהגנת פרויקטי הקידוח חשובה, אך לא תוריד את עלויות פיתוחי הפרויקטים, בניית התשתיות ולא תהפכם לכדאיים כלכלית. משקיעים ומממנים זרים רבים יבחרו עתה שלא להשקיע בתעשיית הגז הישראלית ויבחרו באלטרנטיבה בקפריסין ובלבנון".

לדבריו של אלדובי, עמדה מדינת ישראל בפני חלון הזדמנויות היסטורי והוא "הפיכת ישראל למעצמת אנרגיה בינלאומית. נדיר בחיי מדינה, שיש לה אפשרות לעבור שינוי בסדר גודל שכזה. קבלת מסקנות ששינסקי במלואן תמנע מישראל מלהגיע לשגשוג אליו היא יכלה", סיכם.

ירון זר, אנליסט האנרגיה של כלל פיננסים אמר כי "אימוץ מלא של מסקנות ועדת ששינסקי ע"י ראש הממשלה נתניהו מהווה הפתעה לרעה עבור המשקיעים בשותפויות הגז ובפרט עבור ישראמקו, מאחר שהמשקיעים ציפו לריכוך נוסף בהמלצות בנוגע לפיתוח מאגר תמר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות