אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט": זליכה מגבש קבוצת רוכשים לאחזקות המדינה בכביש 6 צילום: עמית שעל

בלעדי ל"כלכליסט": זליכה מגבש קבוצת רוכשים לאחזקות המדינה בכביש 6

החשב הכללי לשעבר ירון זליכה מקיים בימים האחרונים פגישות עם מוסדיים, לצורך גיבוש קבוצה של רוכשים עבור האופציה של המדינה לממש את חלקה (49%) בכביש 6. ההערכה היא כי תמכור את חלקה לפי שווי פרויקט של כ-2 מיליארד שקל

19.01.2011, 06:59 | רחלי בינדמן

ירון זליכה מגבש קבוצה של משקיעים לרכישת חלקה של המדינה (49%) בכביש 6, כך נודע ל"כלכליסט". בימים אלו מקיים זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, פגישות עם גופים מוסדיים כדי לעניין אותם באפשרות לחבור לקבוצת המשקיעים להשקעה בפרויקט כביש 6 (חוצה ישראל).

חצי שנה של הכנות לקראת מכירת אחזקות המדינה בכביש הגיעה לישורת האחרונה. מדובר למעשה באופציה שמחזיקה מדינת ישראל לרכישת 49% בפרויקט, כשבכוונת המדינה מיד לאחר מימושה למכור את כל חלקה לגופים המוסדיים. כבר לפני שנתיים ניסתה המדינה לבצע מהלך דומה, אך על רקע המשבר העולמי שפרץ הוקפא המהלך.

כיום הוא פועל מטעם עצמו ולא מטעם המדינה בגיבוש קבוצת המשקיעים. על פי גורמים המקורבים למדינה, בכוונתה למכור את אחזקתה לפי שווי פרויקט של כ־2 מיליארד שקל. מחיר מימוש האופציה למדינה עומד על 215 מיליון שקל, כך שבשורה התחתונה לאחר מימוש האופציה ומכירת האחזקות למוסדיים שואפת המדינה לשלשל לכיסה סכום של עד כ־700 מיליון שקל.

באחרונה חל שינוי באחזקות זכיינית כביש 6 דרך ארץ. חברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון הגדילה את אחזקתה בדרך ארץ ל־50%; זאת לאחר שאפריקה ישראל מכרה לה את חלקה כשיתרת ה־50% הנוספים מחזיקה קבוצה של משקיעים מוסדיים דוגמת הראל, לאומי פרטנרס, אלטשולר שחם וקרן עמיתים, בהובלת קרן תשתיות ישראל (IFF).

זליכה מעורה היטב במתרחש בפרויקט, לאחר שכיהן בעבר כסמנכ"ל הכספים של דרך ארץ. בנוסף הוא היה מעורב כמתווך בעסקת מכירת אחזקותיה של אפריקה ישראל בזכיינית לקרן תשתיות. באחרונה הגישו זליכה ושותפו דני מריאן תביעה כנגד אפריקה לבית המשפט המחוזי בת"א בסכום של 11.6 מיליון שקל. לטענת זליכה ומריאן, הם חתמו עם אפריקה ישראל על הסכם לקבלת דמי תיווך בגובה 2% מהתמורה הכוללת של העסקה. בסך הכל דורשים השניים דמי תיווך של 20 מיליון שקל, כשהתמורה אמורה להתחלק בין המוכרים לרוכשים. אפריקה מתנגדת לשלם את חלקה, בעוד שהרוכשים מכירים בזכותם של השניים לדמי התיווך ואף העבירו להם את התשלום. מזליכה נמסר בתגובה: "בנוגע לעסקיי הפרטיים אני לא נוהג לשתף את התקשורת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות