אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי נאום מובארק: צבא מצרים יפרסם בקרוב הודעה חשובה צילום: אי פי אי

אחרי נאום מובארק: צבא מצרים יפרסם בקרוב הודעה חשובה

שגריר מצרים באו"ם: "אפשר לומר שמובארק הנשיא באופן רשמי בלבד". אמש בנאום לאומה הודיע מובארק כי אינו פורש מתפקידו אך מעביר את סמכויותיו לסגנו. ההמונים בכיכר א-תחריר דורשים את הדחתו המיידית

11.02.2011, 10:31 | ynet

צבא מצרים צפוי למסור בקרוב הודעה חשובה בעקבות נאומו של נשיא מצרים חוסני מובארק - כך דיווחה רשת הטלוויזיה אל ערביה. אמש הודיע מובארק כי הוא אינו פורש מתפקידו אך מעביר את סמכויותיו לסגנו. בכיכר א-תחריר שבבירה קהיר מתקהלים עדיין אלפי מפגינים הקוראים להדחתו המיידית.

 

בתוך כך,  שגריר מצרים לאו"ם, סאמח שוקרי, אמר הלילה (יום ו') בראיון לרשת CNN כי נשיא מצרים, חוסני מובארק, אינו מושל עוד הלכה למעשה בארצו, וכי סגן הנשיא עומר סולימאן הוא הנשיא בפועל.

שוקרי אמר בראיון: "הנשיא מובארק העביר את כל סמכויותיו לסגנו, שעתה נושא בכל האחריות של משרת הנשיא. כך שאפשר לומר שמובארק הוא הנשיא לפי החוק, אבל סגנו הוא הנשיא בפועל".

הדברים באים בניגוד לתוכן נאומו של מובארק, שבחר לא להיענות לקולות ההמונים בארצו והסתפק בהעברה סמלית של חלק מסמכויותיו לידי סולימאן. "גם אני הייתי צעיר", הוא אמר בפנייה למובילי המחאה נגדו. "כך הייתי כשהוכשרתי להיות איש צבא, כשלמדתי להיות נאמן למולדת ולהקריב למענה. למדתי להגן על ריבונותה. הייתי שותף לניצחונות ולתבוסות. היום המאושר בחיי היה כשהנפתי את דגל מצרים על אדמת סיני".

הוא גם הדגיש כי אין בכוונתו לעזוב את מצרים, "הכי חשוב כרגע הוא להודות בכך כדי לתקן את הדברים מהר ככל שניתן. אל המצרים הצעירים וכל האזרחים דיברתי בשפה ברורה. אני לא אעזוב, ואאפשר למפלגתי להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל אני דבק במה שכבר אמרתי שאני עצמי לא אתמודד".

סולימאן עצמו אמר בנאום משלו כי "דברי הנשיא מראים כי הוא קשוב לקריאותיהם הלגיטימיות של העם ואת מחויבותו לקיום הבטחותיו לרפורמת. הוא גם הראה כי הוא מודע במדויק להתפתחות במדינה. הוא שם את האינטרסים הלאומיים מעל כל שיקול אחר".

הוא הוסיף כי "הנשיא מסר לידיי את החובה הלאומית להגנה על היציבות ולשמרה על ביטחון המדינה. כמו כן, את הסמכויות להגן על הרכוש, להחזיר את השקט לכל המצרים ואת המדינה לשגרה".

 

מובארק: "להעביר את השלטון בלי אלימות"

 

אמש (ה') לאחר כמעט 30 שנות שלטון במדינה, אמר מובארק כי הוא מעביר את סמכויותיו לסגנו, עומר סולימאן. "יש להעביר את השלטון באופן לא אלים לכל כוחות החברה, ובאופן מאוד מאוד אמין, אמיתי ושקוף. זו עתה הצעתי". הוא לא אמר מתי הוא יעזוב את מולדתו. 

בנאומו הוא פירט את עברו ואמר כי הרגע המאושר בחייו היה שתקע את דגל מצרים בסיני. "אני מדבר אליכם כעת מהלב וגאה בכם", אמר מובארק בפתח דבריו. "על כל מי שחוללו את המהומות אטיל עונשים מרתיעים. על כל אלה שאיבדו את חייהם, הצטערתי מאוד לראות את ההרג ברחובות. לבי כאב לראות את זה. תשובתי לקולותיכם ולדרישות שלכם נותרה כפי שאמרתי ולא אחזור מכך. אני נחוש לקיים וליישם בכל הכנות את כל מה שהבטחתי, מבלי לסגת אחורה".

הפגנות במצרים. מובארק: "הצטערתי מאוד לראות את ההרג ברחובות", צילום: רויטרס הפגנות במצרים. מובארק: "הצטערתי מאוד לראות את ההרג ברחובות" | צילום: רויטרס הפגנות במצרים. מובארק: "הצטערתי מאוד לראות את ההרג ברחובות", צילום: רויטרס

הוא הזכיר בדבריו את מנהיגי העולם, שקראו לו לפרוש מתפקידו. "הכוונות והמעשים שלכם היו כנים. העובדה שהדרישות שלכם לגיטימיות אינה נסתרת מעינינו ומעיני אף מדינה, אבל הכי חשוב כרגע הוא להודות בכך כדי לתקן את הדברים מהר ככל שניתן. לא אקבל הכתבות חיצוניות מהמערב, ולא משנה מהן הסיבות להכתבות הללו. אל המצרים הצעירים וכל האזרחים דיברתי בשפה ברורה. אני לא אעזוב, ואאפשר למפלגתי להתמודד גם בבחירות הבאות. אבל אני דבק במה שכבר אמרתי שאני עצמי לא אתמודד".

מובארק הסביר את דבריו בכך ש"אני מחויב לפעול לפי החוקה. בכוונתי לקיים בחירות חופשיות עם שקיפות שתאפשר לקיים את השבועה שנשבעתי, שהיא תביא את הבשורה ואת התקווה למצרים. אני מתכוון לדרך לצאת מהמשבר, ועל האופן שבו נוכל ליישם את דרישותיכם כדי שנוכל לפעול לפי הוראות החוקה".

"מצרים עוברת זמנים קשים ואסור לנו להרשות שכך יימשך. נגרמו לנו נזקים כבדים, יום אחרי יום. זה עלול להביא למצב שבו הנוער שקורא לשינוי, יהפוך לקורבן העיקרי של המצב הכלכלי הקשה", אמר מובארק. "הדברים האלה לא קשורים לחוסני מובארק, אלא למצרים, לעתידה ולעתיד בניה. כל המצרים נמצאים בשוחה אחת. צריך להמשיך בדו-שיח הלאומי יחדיו, לא בתחושה של פילוג. רק כך נוכח להתגבר על המשבר הנוכחי, להחזיר את האמון בכלכלה, את הביטחון לאזרחים ואת שגרת היומיום לרחוב המצרי".

מובארק המשיך לפנות ללבם של הצעירים בארצו, וסיפק התייחסות מרומזת גם לישראל. "גם אני הייתי צעיר, כשהוכשרתי להיות איש צבא, כשלמדתי להיות נאמן למולדת ולהקריב למענה. למדתי להגן על ריבונותה. הייתי שותף לניצחונות ולתבוסות. היום המאושר בחיי היה כשהנפתי את דגל מצרים על אדמת סיני".

בתחילת החודש הבטיח מובארק, בנאום טלוויזיוני, שלא יתמודד על כהונה נוספת בספטמבר. "האחריות שלי היא להחזיר את הביטחון למדינה. לא אתמודד בבחירות הבאות כי שירתתי את מצרים מספיק זמן", הוא אמר. עם זאת, הוא התעקש להמשיך עד אז בתפקיד. למפגינים זה לא הספיק והם המשיכו במחאה. 

תגיות