אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "חיבור צינור הגז לצפון הוא יום ברכה" צילום: יותם פרום

נתניהו: "חיבור צינור הגז לצפון הוא יום ברכה"

היום חובר מפרץ חיפה למערכת הארצית להולכת גז. המהלך צפוי לחסוך מיליון שקל ביום. אייל גבאי: שרי הממשלה הקודמת עיכבו העבודות

15.02.2011, 16:22 | ליאור גוטמן

"החסכון בהבאת הגז לצפון הוא אדיר, גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת הגנת הסביבה. חיבור צינור הגז לצפון הוא יום ברכה" - כך אמר היום (ג') רה"מ בנימין נתניהו. הדברים נאמרו בטקס חיבור מפרץ חיפה והצפון למערכת הארצית להולכת הגז הטבעי.

מנכ"ל משרד רה"מ אייל גבאי, שהיה האחראי להנעת העבודות של צינור הגז באזורים בהם התושבים התנגדו לעבודות, אמר שהאירוע הזה צריך להזכיר לכולנו מהי תפקידה של ממשלה. "חל ליקוי מאורות. ממשלה לא שולטת במחירי הסחורות ולא צריכה לחלק לציבור סחורות. ממשלה צריכה לאפשר לאנשים להתפרנס אבל תפקידה לספק מוצרים חיונייים".

עוד אמר גבאי, "לא מזמן פתחו את מנהרות הכרמל, היום יש צינור גז ועוד כמה שנים תגיע רכבת העמק. אלו מוצרים חיוניים שאנחנו נותנים לציבור, תפקיד שממשלות אחרות בעבר אולי שכחו את השליחות הזאת. זה חלק מעבודת הממשלה". לדבריו, מי שעיכב את העבודות בהנחת הצינור היו שרי הממשלה הקודמת ולא תושבי האזור. "מרגע שרה"מ נתניהו נכנס לתפקידו נעשה סדר וכך התקדמו העבודות", סיכם.

צינור הגז הצפוני צינור הגז הצפוני צינור הגז הצפוני

שר התשתיות הלאומיות ד"ר עוזי לנדאו ציין את היסטורית חיפושי הגז. "פעם גילו את מאגר גאזה מארין מול חופי גוש קטיף, אבל מישהו (ברק, שכיהן אז כרה"מ) החליט להעביר את הגז לידי זרים. למזלנו גילינו את מאגר ים תטיס שהוביל את הדרך של ישראל לעצמאות אנרגטית. מבחינה אנרגטית מדינת ישראל עולה על מסלול שונה - לא רק גז לתחנות כוח אלא גם למתקני התפלה, בתי זיקוק, מפעלים ובסוף גם צרכנים פרטיים".

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן אמר שהיום ניתן לקבוע שיש שיפור דרמטי ברמות זיהום האוויר והמים באזור חיפה. "השיפור הביא לכך שזיהום האוויר בחיפה נמוך מזה שבמרכז. מספר הימים של חריגה מתקני זיהום האוויר בחיפה קטן משמעותית מזה שבאזור תל אביב. לאחר הזרמת הגז לאזור יירד שיעור תחמוצות הגופרית ב-85% ושיעור החלקיקים הנשימתיים יירד ב-65%", ציין.

מנכ"ל נתג"ז שמואל תורג'מן הוסיף שכבר היום ישראל נהנית מחסכון עצום - כ2 מיליארד דולר בשנה בעצם השימוש בגז טבעי. "החברה תסיים את הקמת הקו המזרחי מהר ככל האפשר", הבטיח.

ראש עיריית חיפה יונה יהב ציין את מועד חיבור צינור הגז כיום חג לתושבי לחיפה. "יש סיבות טובות להתחיל ולקנות דירות אצלנו. חיפה והאזור מתמודדים עת תדמית קשה של זיהום אוויר. זה כבר שנים לא נכון כי עיקר הזיהום מגיע מתחבורה ולכן עיקר הזיהום הוא באזור תל אביב". לדבריו, מרבצי הגז הגדולים ביותר התגלו מול חופי חיפה ועל רה"מ לפעול להבאת הגז לאזור הצפון. "אנחנו קובעים היום רף זיהום חדש ומופחת באזור ממנו לא ניתן לאף מפעל לרדת", סיכם.

חיסכון של מיליון שקל ביום

פרויקט הנחת הצינור היה אמור להסתיים עד סוף 2009 בעלות של כ-250 מיליון שקל. התוואי הכולל של צינור הגז מתחיל באזור חוף דור, עובר דרך יקנעם ומפעל הקישון - ומסתיים במפרץ חיפה.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", חברת נתג"ז (נתיבי גז - ל"ג) סיימה לאחרונה את הנחת הצינור כאשר הזרמת הגז בפועל תתבצע על פי ההערכות עד לסוף הרבעון הראשון של 2011.

עבודות ההקמה נדחו מספר פעמים על רקע מחלוקות בין בעלי הקרקעות הדרוזים באזור שבשטחם אמור לעבור הצינור. אורך הקו הוא כ-68 קילומטרים, ולאחר סיום בדיקות התקינות והלחץ יוכלו מפעלים רבים במפרץ חיפה, ובתוכם מתקני בז"ן ותחנת הכוח של חברת החשמל, להתחבר לרשת הגז הארצית.

אספקת הגז הטבעי לאזור מפרץ חיפה נועדה להפחית את זיהום האוויר ממנו סובלים תושבי חיפה והאזור. מחיר הגז הטבעי נמוך משמעותית ממחיר המזוט והסולר בהם משתמשים המפעלים ששוכנים במפרץ חיפה, כך שהוזלת עלויות הייצור תחסוך למשק כ-360 מיליון שקל בשנה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות