אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שבע נשים צילום: אי פי אי

שבע נשים

אולי כקדימון ליום האשה הבינלאומי נשים היו בכותרות השבוע - ממקרי רצח בתוך המשפחה דרך המתמודדת לראשות מפלגת העבודה ועד הזוכה באוסקר

03.03.2011, 10:39 | תמי ארד

יום האשה הבינלאומי יחול בשבוע הבא, וכמו לשרטט פרולוג מבטיח הציגה המציאות השבוע שבעה סיפורים בולטים על נשים ישראליות.

ביום ראשון נרצחו שתי נשים על ידי בעליהן. שתי אמהות. א', מורה מוערכת, ומירי קליין, עובדת סוציאלית שסייעה לנשים רבות בצפון הארץ לצאת ממעגל האלימות. גברים אלימים הם אנשים מתוסכלים עם אגו חלש, שבמקום לדבר דוקרים ויורים. אין כוח בעולם שיעמוד מול אקדח מעשן או סכין קצבים.

חברת הכנסת שלי יחימוביץ', אחת הנשים החזקות בפוליטיקה הישראלית, רצה לראשות מפלגת העבודה. העיתונאית לשעבר רואה את תפקיד הח"כ בעיניים של שליח ציבור במובן הישן והטוב. היא חדורה אמונה נאיבית, הדרושה למשימת שיקום הריסותיה של מפלגת העבודה. רהוטה וכנה להחריד היא נשמעת לפעמים כמו הקול של שולי נתן בירושלים של זהב. יחימוביץ', שמדברת על אחריות ועמידה על עקרונות, מזכירה את הפוליטיקאים מארץ אוטופיה, ואוטופיה זה אולי בהוליווד.

בטקס האוסקר זכתה נטלי פורטמן, הר־שלג בשבילנו, בקטגוריית השחקנית הטובה ביותר. פורטמן עזבה את הארץ בגיל שלוש עם הוריה. בשפה שהיא לא פוליטיקלי קורקט היא למעשה יורדת. אוי למקלדת הקטנונית, מה אכפת לך איפה היא גרה? תכף תגידי שהיא לא עשתה צבא. נטלי, ברבורה אמיתית (כך גם מכנות מ"כיות חיילות חדשות עם פוטנציאל), הציפה את הלב הישראלי בגאווה.

נטלי פורטמן. מה אכפת איפה היא גרה? תכף יגידו שלא עשתה צבא, צילום: איי אף פי נטלי פורטמן. מה אכפת איפה היא גרה? תכף יגידו שלא עשתה צבא | צילום: איי אף פי נטלי פורטמן. מה אכפת איפה היא גרה? תכף יגידו שלא עשתה צבא, צילום: איי אף פי

קארן טל זכתה גם היא באוסקר, והיא רחוקה מלהיות שחקנית. תחת קורתו של בית הספר ביאליק רוגוזין, שטל מנהלת, מתחנכים זה לצד זה ילדים של מהגרי עבודה ופליטים מכל העולם. צר לי להשבית שמחות, אבל צוות בית הספר ולא מדינת ישראל זכו להוקרה במקום הכי נוצץ והכי רחוק מחייהם של תלמידיו. לא רק אלי ישי נמנע מלברך. גם יתר חברי הממשלה, שלא כהרגלם, שתקו.

קולה של נתיבה בן יהודה נדם השבוע. לוחמת הפלמ"ח, הסופרת ושדרנית הרדיו היתה אחד האנשים הישירים והצבעוניים שנולדו כאן. חדשנית הסלנג לא דפקה חשבון לאף אחד והרבה לפני נטלי פורטמן היא אימצה את הצבע הסגול.

ובשבת הלכה לעולמה אורה איל, מי שהעשירה בפשטות הכובשת של איוריה את עולמם של הילדים. "מעשה בחמישה בלונים", "תירס חם", "הבית של יעל" ועוד רבים וטובים בספרי הילדים ישמרו את איל נוכחת בחיי הילדים לנצח.

כמו ב"שבע נשים" של רבקה מילר, המתאר דרך שבעה סיפורים את דמותה של האשה בתחילת המאה ה־21, השבוע הזה קיבץ לקרבו שבע נשים, שבע גיבורות ישראליות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות