אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה לשלם על בטיחות? צילום: בלומברג

כמה לשלם על בטיחות?

מהו סדר העדיפויות המומלץ בקניית רכב - מחיר, שנתון או בטיחות?

10.03.2011, 10:34 | דן אריאלי

פרופסור יקר, הכנסתי ממוצעת, ואני עומד לפני קניית רכב ראשון. מה כדאי לי לקנות: רכב משומש ולא יקר, או רכב חדש ובטיחותי יותר, אבל שיעלה לי הרבה כסף למשך הרבה זמן? או אולי משהו באמצע הדרך - מכונית יד שנייה בת שנה־שנתיים?

תודה, אלי

אלי היקר,

התשובה כמובן תלויה בסדר העדיפויות שלך, אבל מאחר שמדובר בקניית רכב, הרשה לי להמליץ לך על סדר עדיפויות: קודם כל בטיחות. בחר ברכב הכי בטיחותי שתוכל לאפשר לעצמך.

אני חושב שאנשים לא חושבים מספיק על בטיחות. בתור מישהו שהיה בבית חולים הרבה זמן, אני חושב שאנשים מתקשים לתפוס כמה רע זה להיות פצוע, ובטח שלא מסוגלים לתפוס כמה גבוה הסיכוי למות בתאונת דרכים. וזה באמת דבר שאי אפשר לתפוס אותו, אבל מה שכן אפשר זה לעשות הכל כדי לשמור על הבטיחות. אני למשל לא מדבר בטלפון כשאני נוהג, נוסע לאט, וגם קונה תמיד את האוטו הכי בטוח שאני יכול.

לאנשים יש עודף ביטחון בזמן נהיגה. העובדה שהם יושבים ומחזיקים בהגה נותנת להם את התחושה שהם בשליטה, והם לא מבינים שהם למעשה טסים במהירות, ומוקפים ב"טייסים" אחרים. כאשר אתה יושב בנוח עם הגה ביד, קשה לך להבין עד כמה למעשה הדברים לא תלויים בך.

וכאשר זה מגיע למכונית, אני עוד יותר משוכנע שהבטיחות חשובה הרבה יותר מאשר כמה האוטו חדש, יוקרתי או מעניין. חדש ומעניין הוא אחד הדברים שהכי פחות שווה להוציא עליהם הרבה כסף, כיוון שיש לנו נטייה טבעית להתרגל מהר. אם היית קונה היום אוטו חדש היית נהנה ממנו מאוד במשך כמה חודשים, ממש בכל פעם שהיית נכנס אליו. ואז היתה מגיעה השריטה הראשונה, ואז השנייה, וההנאה שלך היתה הולכת ופוחתת עם הזמן. אחרי שנה וחצי זה כבר יהיה סתם אוטו, ואז כבר לא כיף עדיין לשלם עליו.

אז בתור התחלה הייתי משקיע בבטיחות הכי הרבה, ובין האפשרויות הבטוחות הייתי בוחר במשהו שאני יכול להרשות לעצמי, מתוך ההבנה שאוטו חדש נשאר חדש למעט זמן, ואחר כך הוא רק נשאר יקר.

שאלות לדן אריאלי: askdan@calcalist.co.il

תגיות