אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו, לידיעתך: ח"כים מהליכוד הציעו להוריד את המס על הכנסות מקידוחים ב-10% צילום: טל שחר

נתניהו, לידיעתך: ח"כים מהליכוד הציעו להוריד את המס על הכנסות מקידוחים ב-10%

את ההצעה להוריד את שיעור המס ל-40% העלו שלושה ח"כים במהלך דיון על חוק ששינסקי בוועדת הכספים. נציג גבעות עולם ביקש במהלך הדיון להחריג את החברה מחוק ששינסקי בטענה שהוא מתאים לחיפושי גז בים ולא ביבשה

13.03.2011, 12:23 | הדר קנה

הדיונים על דו"ח ועדת ששינסקי נמשכים גם היום (א') בוועדת הכספים. במהלך הדיון התגלע ויכוח בין חברי הכנסת, לאחר שח"כים מהליכוד ביקשו להוריד את המס המקסימלי שיוטל על הכנסות מהקידוחים ב-10%: מ-50% ל-40%. מדובר במירי רגב, ציון פיניאן ופאינה קירשנבאום. מכל מקום, בתגובה להצעה זו הציעו הח"כים כרמל שאמה הכהן ושי חרמש דווקא להעלות את שיעור המס ל-60%.

מוקדם יותר דיבר עו"ד חיים אינדיק מגבעות עולם, שטען כי החוק מתאים לחיפושי גז בים ולא לחיפושי נפט ביבשה. לכן ביקש להחריג את גבעות מהחוק. יו"ר הוועדה, משה גפני, פנה לנציגי האוצר ושאל האם אפשר להוציא את גבעות עולם מהחוק. באוצר מיהרו להסתייג ואמרו כי אין אפשרות כזו.

מאוחר יותר הסביר אודי אדירי, נציג האוצר, כי "במהלך דיוני ועדת ששינסקי נעשו נסיונות להתמודד עם הטענות על היבשה. השוני בין הנפט לגז היה על שולחן העובדה וניסנו למצוא פתרונות. בגבעות עולם היו 70 מיליון דולר הוצאות וכולן יכלו להיחשב כהוצאות מוכרות לצרכי מס".

בשבוע שעבר גדעון תדמור הזהיר ממחיר החשמל

בדיון בנושא שהתנהל ביום חמישי האחרון בוועדה, אמר מנכ"ל דלק אנרגיה, גדעון תדמור, כי "אין ויכוח שמשאבי הטבע שייכים במקור למדינה, אבל המדינה, כחלק מהפרטת התהליך ואחרי שנכשלה עם החברות הממשלתיות שלה, נתנה לשותפות פרטיות אפשרות לחפש, ובעצם החברות שבאו קיבלו זכויות קנייניות על שטחי החיפוש".  תדמור רמז שהגדלת ההשקעות תתגלגל בהכרח לכיסם של הצרכנים, שייאלצו לשלם יותר עבור החשמל. אמירה זו זכתה לתגובה מהירה של נציג האוצר שאול מרידור, המשמש סגן הממונה על התקציבים, שהזהיר את תדמור שלא לאיים על הציבור, אחרת המדינה תתערב ותפעל מול מונופולים.

אחד הנתונים המעניינים שהוצגו בדיון בשבוע שעבר היה שווי מאגר תמר ביחס למתווה המיסוי במדינות שונות. לפי נובל אנרג'י, שוויו של מאגר תמר תחת מסקנות ששינסקי צונח ביותר מ-50%, מכ-6 מיליארד דולר לכ-2.5 מיליארד דולר. עוד נטען שתחת מתווה המיסוי הנוכחי בבריטניה, שוויו של מאגר תמר היה מגיע לכ-15 מיליארד דולר, פי שישה מהשווי הנוכחי. לפי הנתונים של נובל, התשואה על הפרויקט עשויה לרדת מ-21% ל-17%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות