אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלעד אלטשולר: "דן קריב פעל ממצוקה גדולה" צילום: עמית שעל

גלעד אלטשולר: "דן קריב פעל ממצוקה גדולה"

הבעלים של בית השקעות אלטשולר שחם העיד בפרשת ההונאה בחברת כים-ניר, במסגרתה הואשמו בעלי השליטה, בהם קריב, במשיכת כספים לשימושם האישי וזיוף מסמכים

16.03.2011, 17:51 | איתי הר אור
"אני יודע שבאופן אישי שדן קריב הרוויח הרבה מאוד כספים בעזרת תחכום רב שהיה לו בשוק ההון, הרבה עסקאות ארביטראז', הרבה עסקאות במגזרים שהוא התמחה בהם, חבל שהוא לא המשיך בהם עד היום". כך העיד גלעד אלטשולר, מבעלי בית השקעות אלטשולר שחם, בדיון הטיעונים לעונש שהתקיים בימים האחרונים במשפט הנאשמים בפרשת ההונאה בחברת כים-ניר.

כתב האישום הוגש ב-31 לדצמבר 2008 נגד דן קריב, מישה קרקובסקי, עומר לבבי ונועם רייך, שהיו בעלי השליטה בחברה הציבורית כים-ניר, אשר עסקה במתן שירותי תעופה וטייס. בכתב האישום נטען כי בשנים 2004-2003 משכו הנאשמים מאות אלפי דולרים מחברת כים-ניר ומהחברות הבנות שבשליטתה, לשימושם האישי ולהחזר חובותיהם האישיים. על פי האישום, לאחר שנמשכו הכספים, הציגו שלושת הנאשמים מצגים כוזבים ביחס לטיבן של המשיכות בהנהלת החשבונות ובדו"חות החברה, לפיהם בוצעו המשיכות במסגרת מהלך עסקיה הרגיל של החברה, זאת תוך זיוף מסמכים, אישורים כוזבים או תשובות כוזבות ועל מנת לשלשל את הכסף שנמשך על ידם לכיסם ולהסתיר את עצם משיכתו.

גלעד אלטשולר הובא כעד אופי מטעמו של קריב, לאחר שהיה מעסיקו במשך כ-7 שנים ולאחר מכן שותף לעסקים עמו. אלטשולר העיד: "בזכות המהימנות שלו הוא הצליח להרוויח מיליוני שקלים בערכים של שנות ה-2000 המוקדמות. מעבר לזה, דן תמיד היה מוכן לעזור לאנשים. הוא גם עזר לי באופן אישי לא מעט, היינו חברים מאוד טובים, הרגשתי כמו משפחה אחת, ולצערי, כל העניין הזה קצת הפר את השלווה הזאת".

סנגורו של קריב, גדי זילברשלג, שאל את אלטשולר: "ומהניסיון שלך, גם בזמן אמת וגם בדיעבד, מבחינת אמינות שלו כלפי החברה, כלפי הכספים העצומים האלה שהוא היה אחראי עליהם, מה אתה יכול להגיד?". אלטשולר ענה: "הוא קיבל כמעט יד חופשית לעבוד בכספי החברה, הייתה עליו אחריות גדולה מאוד בהיקפים עשרות מיליוני שקלים".

בהמשך סיפר אלטשור כי רכש בעבר את את חברת כים-ניר בהשקעה של למעלה מ-20 מיליון שקל, אך משראה את הקשיים שיש בחברה עצמה, בייחוד הפעילות בהודו, החליט למכור את חלקו.

אלטשולר נחקר בהמשך בחקירה על ידי התובעת במשפט עופרה רובינפלד: "רק שאלה אחת אני רוצה לברר. אתה יודע מה מיוחס לדן קריב בכתב האישום? אתה קראת אותו? אתה מודע לכך שמיוחסות לדן קריב עבירות של משיכות כספים של מאות אלפי דולרים מחברת כים-ניר שלא כדין, עבירות של מרמה והפרת אמונים ועבירות של פגיעה בניהול התקין בעסקי התאגיד?".

אלטשולר ענה: "את כל זה אני יודע, קראתי את כתב האישום. אני אישית חושב שדן היה במצוקה גדולה, אחרת הוא לא היה מגיע למצב, לאיפה שהוא הגיע. מפני שבאופן תיאורטי הוא היה אחראי על כספים גדולים מאוד שהיו בחברה שלנו, הוא בקלי קלות יכול כבר אז לעשות דברים והוא לא, אגורה אחת הוא לא הוציא מכספי החברה. אני בטוח, זאת אומרת, אני לא שופט ולא כלום כמובן, אבל אני בטוח שהוא היה במצוקה גדולה כשזה נעשה. בבסיס אני יודע שהוא בן אדם עשר עם לב גדול. למרות שאני אישית נפגעתי מכים-ניר, אין לי שום טינה אליו ולא כלום, אני בטוח שהוא עשה את זה בתום לב".

קריב מיוצג כאמור בידי עו"ד גדי זילברשלג. נועם רייך מיוצג על ידי עו"ד אלון רפפורט. מישה קרקובסקי מיוצג על ידי עו"ד איתן מעוז. כים ניר שירותי תעופה מיוצגת בידי עו"ד עדי אריך. המדינה מיוצגת בידי עורכי הדין עופרה רובינפלד טוב ומאור ברדיצ'בסקי מפרקליטות מיסוי וכלכלה.

עומר לבבי, נאשם נוסף בפרשה, אשר בינתיים הודה וחזר בו מהודאתו, ממשיך לנהל שלב ההוכחות במשפטו באמצעות עורכי הדין גלעד ברון ובועז פינברג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות