אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: בנגזי הופצצה, נאמני קדאפי מתקרבים לעיר צילום: אי פי אי

דיווח: בנגזי הופצצה, נאמני קדאפי מתקרבים לעיר

בבנגזי דווח על הדי פיצוצים משעות הלילה ועל מטוס שהפציץ שתי מטרות בדרום-מערב העיר. בנוסף, דיווחו המורדים כי הם נאלצו לנטוש כמה עמדות וכי כוחותיו של קדאפי נמצאים כ-20 קילומטרים מהעיר. במקביל, הגיב הלילה השליט להחלטת האו"ם על הטלת סגר האווירי וכינה אותה: "קולוניאליזם בוטה"

19.03.2011, 10:37 | סוכנויות הידיעות

לוב טענה אמש כי לא הפרה את הפסקת האש - אך כתב סוכנות הידיעות הצרפתית בבנגזי דיווח הבוקר (יום שבת) כי מטוס לובי הפציץ בדרום מערב העיר. הוא דיווח גם על הדי פיצוצים עזים ושתי פטריות עשן שנראו מהאזור שהופצץ. לא דווח עדיין על נפגעים. במקביל, אמרו ראשי המורדים לסוכנות הידיעות רויטרס כי הם נאלצים לסגת מכמה עמדות - מפני שנאמני קדאפי מתקרבים לעיר.

על-פי הדיווח, רעש המטוסים נשמע ברחבי העיר שבמזרח לוב, הנמצאת בשליטת המורדים. המטרות שהופצצו נמצאות כמה קילומטרים ממרכז העיר. רופא בבית החולים בעיר אמר, כי המטרות שהופצצו הן כביש באזור שדה התעופה ומקום נוסף בפרברי העיר. תושבים בעיר דיווחו על קולות ירי גם במהלך שעות הלילה, אך לדבריהם הם אינם יודעים אם מדובר בירי של נאמני קדאפי או באש נגד מטוסים, שירו המורדים.

אחד מתושבי העיר אמר כי הפיצוצים נשמעים היטב מהשעה 3:00 בלילה (שעון ישראל). אחד המורדים הוסיף, כי אתמול היו כוחותיו של קדאפי במרחק של כ-80 קילומטים מהעיר והבוקר הם נמצאים רק כ-20 קילומטרים מבנגזי. "הם יכולים להגיע להעיר בתוך 30 עד 90 דקות", אמר אחד המורדים.

מדינות המערב ובראשן צרפת ובריטניה הודיעו כי הסגר האווירי על לוב ייכנס לתוקפו, בתום פגישה נוספת שתתקיים בשעות הקרובות בין ראשי שתי המדינות.

בינתיים, הלילה דיבר שליט לוב מועמר קדאפי פעם נוספת. הוא אמר כי להחלטת האו"ם על הטלת סגר אווירי על ארצו אין כל הצדקה, וכינה אותה "קולוניאליזם בוטה" - כך דיווחה רשת "אל-ג'זירה". "זהו קולוניאליזם בוטה ואין לכך כל הצדקה. להחלטת האו"ם יהיו השלכות קשות על המזרח התיכון ועל אירופה. מדוע הגזענות הזו? מדוע השנאה הזו?", אמר שליט לוב. קדאפי עצמו אמר ביום חמישי בערב, זמן קצר לפני החלטת מועצת הביטחון: "באים הלילה לבנגזי, לא יהיו רחמים".

אמש גם קרא סגן שר החוץ הלובי לקהילה הבינלאומית לשלוח משקיפים שיפקחו על הפסקת האש. הוא התייחס גם לדרישה שכוחות הביטחון ייסוגו מערי המורדים ומסר כי "הנוכחות חשובה לביטחון האזרחים. היא לא מפרה את הפסקת האש".

בארה"ב לא התרשמו מהטענות של סגן שר החוץ. השגרירה באו"ם, סוזן רייס, טענה כי קדאפי מפר את החלטת מועצת הביטחון, ודרשה הפסקת אש מיידית. בראיון לרשת CNN, היא הזהירה את קדאפי מפני ההשלכות "המהירות והבטוחות" של פעולה צבאית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות