אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסנקציות חסרות משמעות - קדאפי יושב על הר זהב צילום: אי פי אי

הסנקציות חסרות משמעות - קדאפי יושב על הר זהב

לוב מחזיקה 143.8 טונות של זהב ששוויו 6.5 מיליארד דולר - מספיק למימון צבא שכירי חרב קטן במשך שנים

23.03.2011, 14:24 | סוכנויות הידיעות

הסנקציות שהטילה הקהילה הבינלאומית על שליט לוב מועמר קדאפי במטרה לנתק את מקורות המימון למלחמתו במורדים הן במידה רבה חסרות משמעות, מאחר שהוא יושב על ערמה ענקית של זהב, מדווח "פייננשל טיימס".

על פי הנתונים האחרונים שפרסמה קרן המטבע הבינלאומית, הבנק הלובי המרכזי, שנמצא בשליטת קדאפי, מחזיק ב־143.8 טונות של זהב. ואולם, יש החושדים כי מדובר בכמות גדולה בהרבה.

קדאפי למערב: עוד תתחרטו על ההתערבות לפני פגישת נציגי ארה"ב, האיחוד האירופי והליגה הערבית לגבי פעולה בלוב - הזהיר קדאפי מהתערבות. במקביל, הוא כתב לאובמה: "העם הלובי מוכן למות למעני" סוכנויות הידיעות , 3 תגובותלכתבה המלאה

מאגר הזהב של קדאפי הוא אחד מ־25 מאגרי הזהב הגדולים בעולם, ושוויו הנוכחי יותר מ־6.5 מיליארד דולר - סכום שיכול לממן צבא קטן של שכירי חרב במשך חודשים רבים ואולי אף שנים. מומחים לשוק הזהב אמרו ל"פייננשל טיימס" כי בניגוד לבנקים מרכזיים אחרים בעולם שמחזיקים את מאגרי הזהב בכספות בינלאומיות בלונדון, ניו יורק או שוויץ, מטילי הזהב הלוביים נמצאים בתוך המדינה.

המהומות במזרח התיכון העלו את מחיר הזהב לשיא של 1,444 דולר לאונקיה. העלייה רק הדגישה את הסיבה שבעטיה עריצים, משקיעים ופושעים החזיקו מאגרי זהב גדולים במשך מאות שנים - ערכו אינו תלוי בפעולות הממשלה. אחרי המהפכה במצרים, המדינה אסרה על יבוא זהב למשך ארבעה חודשים כדי למנוע מבכירים בממשל המודח להוציא לחו"ל את נכסיהם.

קרוב לוודאי שמאז פרוץ המהומות הועבר רוב הזהב ממרתפי הבנק המרכזי בטריפולי לאזורים אחרים במדינה, בייחוד אלה הקרובים לגבול עם צ'אד וניז'ר. אם יועבר הזהב למדינות אלה, הוא יומר שם למזומנים שיועברו לבנק שנמצא בבעלותו של Libyan Foreign Bank - שלוחה של הבנק המרכזי הלובי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות