אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות צילום: בלומברג

בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות

בדיון האחרון על הריבית הביע אחד מחברי הנהלת בנק ישראל חשש ליציבות הפיננסית של הבנקים, אם בעתיד יירדו מחירי הדירות באופן חד. לפי פרוטוקול דיוני הריבית, הבנק המרכזי שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית הפריים

11.04.2011, 14:33 | אמנון אטד

בנק ישראל שוקל להטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות במסלול הצמוד לריבית הפריים. כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית האחרונים שמפרסם היום (ב') הבנק.

בדיון תמכו שניים מארבעת חברי הנהלת הבנק המשתתפים בדיוני הריבית, בנוסף לנגיד פישר, בביצוע המהלך הנוסף כבר עכשיו, יחד עם העלאת הריבית בשיעור מתון של 0.25%. שני חברי ההנהלה הנותרים הציעו רק לבחון את הצורך ואת העיתוי המתאים להפעיל מהלך כזה בהמשך, יחד עם העלאת ריבית חדה יותר של 0.5%. בסופו של דבר, כאשר התקבלה ההחלטה לא לבצע את ההחמרה על נוטלי המשכנתאות כבר עכשיו, תמכו כל ארבעת חברי ההנהלה המייעצים לנגיד בהעלאת ריבית של 0.5%.

הרקע להצעות לשוב ולהטיל מגבלות נוספות על נוטלי המשכנתאות באפיק הבעייתי של הצמדה לריבית הפריים, התעורר לאחר שבמהלך הדיון הביע אחד מחברי הנהלת בנק ישראל חשש ליציבות הפיננסית. זאת במידה שבעתיד יירדו מחירי הדירות באופן חד, ולנוכח העלייה הניכרת באשראי לדיור. אולם בנק ישראל מנסה בהודעתו לשגר גם מסר מרגיע, ומציין כי מדובר בתרחיש שהסיכויים להתממשותו נמוכים.

בדיוני הריבית העריכו עוד חברי הנהלת בנק ישראל כי העליות שנרשמו בשנה האחרונה בסעיף הדיור ובמחירי המזון והאנרגיה בעולם, צפויים להמשיך להוות לחץ לעליית האינפלציה גם במהלך השנה הקרובה. בתום הדיון קיבל הנגיד פישר את דעת חברי הנהלת הבנק והעלה את הריבית ב-0.5%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
פישר נלחם במי שאין לו
הנגיד פישר, במי אתה נלחם? במי שאין לו, במי שכדי לקנות דירה נאלץ לקחת משכנתא? נגד זוגות צעירים, נגד שכירים? יש לי שלושה בנים בגילאים שבין העשירון השני לשלישי, כולם שרתו שרות צבאי מלא, כולם סטודנטים, לא רחוק היום ויגיע זמנם להתחתן, איך בדיוק יוכלו להגיע לדירה משלהם כשריבית המשכנתא הופכת לריבית נשך? יש דרכים הרבה יותר יעילות להילחם בספקולנטים, בשביל זה יש מומחים בבנק ישראל ובאוצר שמקבלים שכר, תהיו קצת יותר יצרתיים - תפסיקו לפגוע במי שאין לו.
נועם , יבנה  |  12.04.11
9.
פיצוץ הבועה - כאשר כמה פרויקטים נוצצים יתפוצצו ברעש גדול
לדוגמה, פרויקט ענק שמאות קונים בכוח התחרו על הזכות לשלם מקדמה בלי שום בדיקה (היה בחדשות). מה יקרה כאשר חלק ניכר מן ה"קונים" לא יצליח לשלם את התשלום הבא -לאחר שהחברה הקבלנית הוציאה מאות מיליונים על הקרקע , מיסים ואגרות ובניה בפועל בנוסף לעשרות מיליונים על פרסום !! ופתאום הבנק יפסיק להגדיל את האשראי, הבטחונות יירדו ומחירי הדירות יצנחו במעגל קסמים. זה אפשרי וזה יקרה עוד מספר חודשים. עובדה למחשבה - דירה בתל אביב עולה פי כמה מדירה במרכז פאריס.... כמה זמן זה יכול להמשך ???
1 העם , מרכז  |  12.04.11
6.
באבו אבוהה יש בועה...
כל ה"כלכלנים" החכמים ומעמידי הפנים לדורותיהם מקבלים בטבעיות את העובדה שמחירי הדירות עלו תוך שנתיים ב- 50%. כאילו שמדובר במחירים של שלגונים שלא עודכנו כבר שנים. רבותי, מדובר ברכישה של מליונים. לא לכל אחד יש את הסכומים לרכישת דירה, ולא משנה היכן בארץ. לא כולם מרוויחים משכורות של חזירים בכירים (ולעובדים "הזוטרים" נותנים שכר מינימום). אני קובע קטגורית ש: א. יש בועה. ב. סופה של בועה להתפוצץ. ג. אני שומע באוזניי את הרשרוש הזה לפני שבועה מתפוצצת, מכירים? הבועה תתפוצץ. הבנקים לא ייפלו. המוני רוכשים מסכנים שהתפתו לרכוש במחירי השיא לא יוכלו לעמוד במשכנתאות. משפחות ייהרסו...וחבל. תרשמו טוב - תוך שנה 20% פחות...וזה לא הסוף.
רובין הוד  |  11.04.11
לכל התגובות