אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת שירותי מיקום: גוגל מנצלת לרעה את שליטתה באנדרואיד צילום: SHUTTERSTOCK

חברת שירותי מיקום: גוגל מנצלת לרעה את שליטתה באנדרואיד

Skyhook תובעת את גוגל לאחר שזו מנעה שימוש בתוכנה שלה בטלפוני מוטורולה, בנימוק של "בעיות תאימות". החברה הציגה מכתבים פנימיים של גוגל, שלפיהם צעדיה נובעים מכך שהיא מבקשת לשלוט בתחום המיקום במכשירי אנדרואיד

09.05.2011, 10:32 | יוסי גורביץ

גוגל נתבעת על ידי חברת Skyhook, בטענה שהיא מנצלת את השפעתה על יצרני מכשירי אנדרואיד כדי לפגוע במתחרותיה, תחת מסווה של דרישות תאימות - כך דיווח אמש (א') "הניו יורק טיימס".

סקייהוק, חברה מבוסטון המתמחה בשירותי מיקום, מצטטת אימייל ששלח מנהל בצוות אנדרואיד של גוגל, דן מוריל, באוגוסט 2010. לפי המכתב, יצרניות הטלפונים הסלולריים מודעות לכך שגוגל "משתמשים בדרישות תאימות כבאלה כדי לאלץ אותן לעשות דברים שאנחנו רוצים שיעשו".

לפני כשנה החליטה מוטורולה לשלב את השירות של סקייהוק במכשירי האנדרואיד שלה, במקום שירותי המיקום של גוגל, שהם ברירת המחדל. גוגל הפעילה לחץ כבד על מוטורולה, והחברה אכן הפסיקה להשתמש בסקייהוק שלושה חודשים לאחר מכן, ביולי 2010. סמסונג אימצה גם היא את סקייהוק באפריל, וחזרה בה ביולי.

גוגל טענה בשעתו שהסיבה להפסקת השימוש בסקייהוק היא בעיות תאימות. אלא שחברת שירותי המיקום חושפת כעת מסמכים המראים, על פניו, שגוגל היתה מודעת לכך שטענות אלה אינן נכונות. בית המשפט אישר את מסירתם ופרסומם של המסמכים, למרות התנגדות עזה של גוגל.

המכתבים חושפים שהתנגדותה של גוגל לשימוש בסקייהוק לא נבעה מבעיות תאימות, אלא מכך שסקייהוק היא שתאסוף את מידע המיקום של המשתמשים במקום גוגל. מנהל מוצר של אנדרואיד, סטיב לי, כתב במכתב פנימי שאם חברות אחרות יאמצו את שיטת המיקום של סקייהוק, "זה יהיה נורא לגוגל, מפני שזה ישים קץ ליכולתנו להמשיך ולאסוף מידע מיקום ולשפר את מאגר המידע שלנו".

טד מורגן, מנכ"ל סקייהוק טד מורגן, מנכ"ל סקייהוק טד מורגן, מנכ"ל סקייהוק

תאימות במערכת האנדרואיד היא דבר שמטריד את גוגל כמעט מימיה הראשונים של מערכת ההפעלה הסלולרית. גוגל מכריזה עליה כפתוחה - טענה שתומכי קוד פתוח רבים אינם מקבלים - וכתוצאה מכך יש עשרות גרסאות של אנדרואיד, שמשמשות את יצרני המכשירים השונים. גוגל מנסה, עם זאת, למנוע את התפצלותה של מערכת ההפעלה למספר מערכות שכמעט ואין להן קשר זו עם זו. כחלק ממאמציה, היא דורשת לעיתים מיצרניות המכשירים להוציא או להכניס פיצ'ר מסוים.

"הניו יורק טיימס" מציין בעוקצנות כי גוגל היא "אורגניזם לומד": חלק ניכר מהמכתבים שהציגה סקייהוק היו מקוטעים, ובחלק מהם אומרים הממוענים במפורש כי אינם רוצים לדון בנושא בדואר האלקטרוני ושיש לשוחח איתם פנים אל פנים או בטלפון. ייתכן שמדובר בלקח מחקירת ההגבלים העסקיים כנגד מיקרוסופט, שבה נעשה שימוש ניכר במכתבים פנימיים כראיות.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות